Outpost 2
» Wieści » Golem XIV mistrza Lema w księgarniach

Golem XIV mistrza Lema w księgarniach

21-04-2021 16:42 | Radosław 'radomir' Czaja

Golem XIV mistrza Lema w księgarniach

Za sprawą Wydawnictwa Literackiego ukazał się dziś Golem XIV Stanisława Lema. Zapraszamy do zapoznania się z opisem tego utworu.

Opis:

Prześcignąć ewolucję i wykonać skok w to, co nadludzkie

Powieść? Esej? Filozoficzny dialog?

Najbardziej nieodgadniona książka Stanisława Lema

W Golemie XIV Stanisław Lem zabiera czytelników w jedną ze swoich najbardziej niezwykłych i odważnych literackich przygód. Obdarzony świadomością superkomputer, nieskończenie przewyższający inteligencją człowieka, wygłasza przed naukowcami wykłady.
Losy Golema obserwujemy od powstania aż do zagadkowego odejścia ze świata ludzi. Sztuczna inteligencja stworzona przez ludzką żądzę panowania nad wszystkim, co istnieje, zaskakuje jednak swoich konstruktorów. Komputer, a tym samym Lem, z rozmachem godnym biblijnych proroków, przeprowadza miażdżącą krytykę człowieczeństwa, stworzonej przez homo sapiens kultury i złudzeń na temat mechanizmów ewolucji. Golem przedstawia oszałamiającą wizję rozwoju sztucznej, mechanicznej inteligencji, która ostatecznie może przekroczyć granice kosmosu i dostępnego ludziom rozumowania.
Lem dokonuje w swym dzieje czegoś niespotykanego – w fascynujący literacko sposób próbuje oddać myśli superkomputera. Stwarza na oczach czytelników dialog ludzkości i ludzkiego rozumu z „nieludzkością” i Rozumem, który znajduje się już poza naszymi możliwościami poznania. Jest to w końcu także zapis dialogu Lema z samym sobą. I to może jest w Golemie XIV najbardziej inspirujące.
Czy w świecie coraz bardziej rządzonym przez algorytmy wizja Lema okaże się prorocza?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 21 kwietnia 2021
ISBN: 978-83-08-07395-7
Format: 123×197mm
Liczba stron: 208
Cena: 34,90 zł

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Strona wydawcy
Tagi: Golem XIV | Stanisław Lem


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.