» Recenzje » Godzina wiedźm

Godzina wiedźm

Godzina wiedźm
Godzina wiedźm to trzymająca w napięciu powieść z akcją rozgrywającą się w dystopijnym, purytańskim i odosobnionym społeczeństwie, pełnym przerażających obrzędów religijnych, czarów i pogłosek o czczeniu diabła. Debiutancka powieść Alexis Henderson wprowadza czytelników do świata, w którym magia jest czymś, czego należy się bać.

Szesnastoletnia Immanuelle Moore wiedzie stosunkowo spokojne życie w krainie Betel. Jak wszystkie kobiety w osadzie, jest posłuszna słowom Proroka. Jest jednak coś, co odróżnia główną bohaterkę od reszty mieszkańców – żyje wraz z bliskimi na marginesie Betelskiego społeczeństwa. Przed laty matka dziewczyny zaszła w ciążę pozamałżeńską, została oskarżona o czary, a następnie zmarła przy porodzie. Dodatkowo ojciec Immanuelle, po którym odziedziczyła urodę, był ciemnoskórym mężczyzną z Peryferii i został spalony na stosie za przestępstwa religijne. Dziewczyna jest obiektem drwin i plotek, trzyma się zatem na uboczu i robi wszystko, by nie pójść w ślady matki. Pewnego dnia, podczas pogoni za zbłąkanym baranem, wchodzi do zakazanego Czarnolasu. Spotyka tam czarownice, znane jej wcześniej jedynie ze Świętych Pism. Przekazują one naszej bohaterce kontrabandę, która na zawsze zmieni jej życie: pamiętnik zmarłej matki. Mimo że samo jego posiadanie zagraża życiu i wolności Immanuelle, nie chce ona zrezygnować z jedynej więzi, jaka łączy ją z rodzicielką i historią, której nigdy nie znała. Zagłębiając się w treść dziennika, dziewczyna odkrywa sekret o sobie samej, który może doprowadzić ją do ruiny, a mieszkańców Betel do rozliczenia za popełniane od wieków grzechy. Na krainę spadają klątwy.

Książka skupia się na roli Immanuelle w rozwijającym się konflikcie między czterema potężnymi, nieumarłymi czarownicami żyjącymi w tajemniczym Czarnolesie otaczającym Betel, a religijnymi władzami kraju, którym przewodzi Prorok, przywódca religijny o nieograniczonej władzy. Śledzimy też rosnące rozczarowanie dziewczyny Betelem i jego nieskrępowaną brutalnością wobec kobiet, skrywaną pod płaszczykiem świętości.

Alexis Henderson zbudowała świat w sposób ciekawy, szczególnie w odniesieniu do wiary – religia Betelian jest fascynująca. Ich obrzędy i symbole wydają się nawiązywać do wielu elementów chrześcijaństwa, ale nieco zmodyfikowanych. Na przykład Prorok namaszcza zgromadzonych, mażąc ich usta i brody krwią ofiarowanych zwierząt, którą ci następnie zlizują, co stanowi swego rodzaju analogię do sakramentu komunii. Wiele zwrotów używanych podczas nabożeństwa jest podobnych do tych, które znaleźć można we współczesnych kościołach chrześcijańskich – dużo mówi się o tym, że zgromadzenie jest trzodą oraz o chwale Ojca i Jego królestwa. Wykorzystane zostały również motywy biblijne i imiona ze Starego Testamentu. Dodatkowo aspekty wiary betelejskiej nawiązują do kontrowersyjnych praktyk znanych na przestrzeni dziejów, takich jak poligamiczne małżeństwa bardzo młodych kobiet z dużo starszymi mężczyznami, procesy czarownic i palenie "heretyków" na stosach.

Inne elementy sprawiają wrażenie bezpośredniej krytyki współczesnych nadużyć religijnych. Wymuszony kult polega na oddawaniu czci Ojcu, który kojarzy się ze słońcem, światłem i ogniem, oraz ganieniu Mrocznej Matki, która kojarzy się z księżycem, wodą, lasem i czarami. Oczywiście, wyszydzanie bogini jest częścią większego systemu religijnego, który usprawiedliwia podporządkowanie i wykorzystywanie kobiet, ponieważ te są uważane za grzeszne i odrażające, a mężczyźni za sprawiedliwych i prawych. Nie jest to jednak książka antyreligijna, raczej krytykuje ona sposób, w jaki ludzie władzy wykorzystują system wierzeń do usprawiedliwiania zła i dominacji zwłaszcza wobec kobiet i osób o innym niż biały kolorze skóry. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na pochwałę zasługuje także to, jak Henderson radzi sobie ze złożoną dynamiką rodzinną i zgłębia relacje Immanuelle z innymi ludźmi – niełatwe stosunki z babcią i rodzącą się przyjaźń między główną bohaterką a synem Proroka, Ezrą. W książce pojawia się też dobrze napisany wątek romantyczny, pomimo lekkiej stereotypowości (przystojny, popularny bohater i buntownicza, żyjąca na uboczu bohaterka). Ukochany dziewczyny traktuje ją jak równą sobie, szanuje i wspiera jej inicjatywy. Niestety, postacie same w sobie są słabiej zarysowane niż otaczający je świat i poza kilkoma wyjątkami niewiele wiemy o ich motywacjach czy cechach charakteru. Przez ten brak głębi może być ciężko znaleźć swoich ulubieńców, czy wczuć się w ich dalsze losy, gdyż całość wypada płasko. Nawet motywacje matki Immanuelle, Miriam, wydają się być z początku wplecione na siłę i wyjaśnione naprędce pomimo naprawdę dużego potencjału. 

Książka wydana w twardej oprawie, z przepiękną okładką i kolorową wklejką, podzielona została na cztery części odpowiadające każdej z klątw. Jest również podział na rozdziały, a każdy z nich otwiera fragment Świętych Pism, co pozwala lepiej zrozumieć wiarę i panujące w Betel zasady. Narracja jest trzecioosobowa i pomimo sporadycznych przypadków powtarzających się fraz (co może być kwestią tłumaczenia), proza jest pełna wdzięku i liryczna. Autorce udało się stworzyć niezapomnianą scenerię i atmosferę, a miejsca przedstawione na kartach książki wręcz ożywają dzięki jej pisarstwu. 

Godzina wiedźm porusza kwestie tożsamości, patriarchatu i życia w totalitarnej teokracji, które same w sobie byłyby przerażające, gdyby nie to, że Henderson wprowadza nas w ten świat delikatnie i z wyczuciem. Powieść rozkoszuje się bogatym, makabrycznym tonem, opisując sceny krwi i horroru tak żywo, że niemal można poczuć zapach zepsutego ciała wiedźm z Czarnolasu i dotknąć twardego kamienia ołtarza Proroka. I choć fabuła nie należy do najstraszniejszych (jak mogłoby się spodziewać po gatunku), to klimat jest naprawdę niezwykły, a całość czyta się tak szybko i przyjemnie, iż żałowałam, że lektura nie zajęła mi nieco dłużej niż jeden dzień. Fanom mroczniejszej fantastyki poruszającej ważne tematy, ale w "lżejszej" oprawie, Godzina wiedźm powinna przypaść do gustu i zabrać w intrygującą podróż pełną magii. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Godzina wiedźm
Autor: Alexis Henderson
Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Data wydania: 13 kwietnia 2022
Oprawa: twarda
ISBN-10: 41514757
Cena: 49,90 zł



Czytaj również

Serce Wiedźmy
Mit nordycki w zupełnie innym wydaniu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.