» Recenzje » Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło

Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło

Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło
Dzięki wydawnictwu Powergraph po raz kolejny na naszym rynku ukazuje się niesztampowa pozycja pióra naszego rodzimego autora. Wyróżnia się także zdecydowanie pozytywnie na tle całej masy nudnych i powtarzalnych zagranicznych utworów fantasy, które do nas napływają.

Nietypowy świat, w którym na wskutek zarazy wymarła większość ludzkości i w Ameryce Południowej rasą dominującą zostali jej rdzenni mieszkańcy, dalej organizujący się w kultury podobne XV-wiecznym Aztekom i Inkom jest chyba największą zaletą najnowszej książki Wojciecha Zembatego. Autor dość szeroko i ze szczegółami opisuje tradycje i zwyczaje tych ludów, w tym wiele krwawych rytuałów i obrządków, które miały swoje miejsce w rzeczywistych południowoamerykańskich teokracjach. Co więcej, Zembaty jeszcze dokładniej i głębiej opisuje swoją wizję świata, przedstawiając także istniejący tam porządek społeczny – prezentuje różne kasty, ustami bohaterów ukazuje poglądy poszczególnych kast, ich wzajemne zależności i relacje pomiędzy poszczególnymi warstwami. Pojawia się tutaj także dość ciekawy wątek fantastyczny w postaci eterycznych, podróżujących między wymiarami istot, które powoli wymierają, a które są tępione przez ludzi.

Przemiany społeczne i starcia pomiędzy frakcjami to jeden z ważniejszych wątków powieści. Tutaj główne role grają najwyższy kapłan, optujący za utrzymaniem odwiecznych tradycji i panujących zwyczajów, unikający postępu i chcący odciąć się od jakichkolwiek skaz mentalnych pozostałych po epoce Białego Człowieka oraz młody, niedawno koronowany król. Co zrozumiałe, pragnie on ograniczenia władzy kapłańskiej i rozszerzenia terenów swojego imperium. Pomagają mu w tym tajemnicze wizje, podpowiadające między innymi, jak stworzyć plujące ogniem kije, pozostałość po poprzedniej erze – jednocześnie głosy te wieszczą zagładę świata i wymagają od króla przygotowania się na wielkie zagrożenie. Taniec polityczny kapłana i monarchy, ich wzajemne spiski, szpiegowanie i niepewność, czy któryś z nich nie jest kimś więcej, niż tylko zwyczajnym śmiertelnikiem, nadają ton książce i mają znaczący wpływ na losy całej reszty bohaterów.

Drugim duetem, na którym skupia się autor, i którego losy jednocześnie służą do pokazania realiów świata oraz napędzają fabułę, to Tennok, książę-nieudacznik i filozof, próbujący uciec od pałacowych spisków i odpowiedzialności oraz Haran, zbiegły niewolnik, który zostaje ochroniarzem Tennoka i razem z nim trafia, wskutek splotu zdarzeń, do wojska. Są swoimi całkowitymi przeciwieństwami we wszystkim - od poglądów, przez dotychczasowe życie i wychowanie aż po wygląd fizyczny i umiejętności. To dość klasyczne zestawienie kontrastów wraz z zaznaczaniem, że Haran pod wieloma względami lepiej pasuje do bycia księcia, nadaje tej relacji pan-niewolnik nietypowego tonu. Autor zaczyna także budować niechęć Tennoka do często przewyższającego go podopiecznego, co może znajdzie ujście w kolejnej części.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wpływa to także na tempo rozwoju fabuły i relacji między poszczególnymi postaciami, które jest dość powolne. Sporo miejsca zajmuje tu właśnie nakreślanie tła konieczne, aby historia nabrała odpowiedniej wagi i stała się dla czytelnika zrozumiała. Może przy tym zachwycić szczegółowość opisów poszczególnych rytuałów czy tradycji, rzeczy, o których przeciętny europejski czytelnik nie posiada praktycznie żadnej wiedzy. Jako, że to dopiero pierwszy tom z planowanej dylogii, to przestoje fabularne wynikające z próby przybliżenia świata można autorowi wybaczyć.

Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło to na pewno powieść, która wnosi powiew świeżości na naszym poletku fantastyki, a przy tym oferuje dobrze opowiedzianą, złożoną historię. Warto sięgnąć, jeżeli ktoś ma ochotę na lekturę o walce o władzę w nieco bardziej egzotycznych warunkach niż zazwyczaj.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło
Cykl: Głodne słońce
Autor: Wojciech Zembaty
Wydawca: Powergraph
Data wydania: 14 września 2016
Liczba stron: 544
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
ISBN-13: 978-83-64384-55-4Czytaj również

Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło
Z wizytą w Ameryce Łacińskiej
- recenzja
Koniec pieśni - Wojciech Zembaty
Źle się dzieje w państwie Brytów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.