» Recenzje » Futurospekcja - Robert J. Sawyer

Futurospekcja - Robert J. Sawyer


wersja do druku
Futurospekcja - Robert J. Sawyer
Czy wierzycie w predestynację? W to, że nasza przyszłość, każda sekunda życia, jest już z góry ustalona? Dyskusję na ten temat prowadzą bohaterowie Futurospekcji Roberta J. Sawyera, którzy dziwnym zbiegiem okoliczności zajrzeli w przyszłość. A to, co w niej zobaczyli, nie wszystkim się spodobało.

Wizje spowodowali ponoć fizycy ze szwajcarskiego CERN-u, używając Wielkiego Zderzacza Hadronów, by możliwie jak najwierniej odwzorować warunki panujące zaraz po Wielkim Wybuchu, który dał początek naszemu wszechświatowi. Podczas tego eksperymentu wszyscy ludzie na Ziemi stracili świadomość na około dwie minuty, zyskując możliwość zobaczenia swojej przyszłości – skutki tego wydarzenia okazały się tragiczne i zupełnie niespodziewane.

Zagadnieniu (nie)zmienności przyszłości poświęcono w tej książce wiele miejsca. Autor rozważając tę problematykę skorzystał z różnych gałęzi fizyki, psychologii oraz wiary. Większość wywodów nie jest zbyt logiczna, natomiast absolutnie żaden z nich nie jest odkrywczy – większość stanowią zachodzące o filozofię (determinizm) dyskusje, które, z racji eteryczności tematu, są nie do obalenia. Nie zmienia to jednak faktu, że książka ta niesie sporą wartość intelektualną.

Rozważania te, wraz z towarzyszącymi im wywodami naukowymi, składają się na zdecydowaną część treści zawartej w powieści. Są też najciekawszym elementem Futurospekcji. Jest tak, ponieważ Sawyer zawodzi zarówno w kreacji bohaterów, jak i prowadzeniu akcji. Ci pierwsi, pomimo pozornie intrygujących życiorysów oraz charakterów, nudzą i zupełnie nie przyciągają uwagi, natomiast akcja, oprócz kilku ostatnich rozdziałów, jest ślamazarna i zwyczajnie nudnawa. Sądzę, że odpowiedniejszym wyjściem byłoby dla autora napisanie traktatu filozoficznego, zamiast upychania swoich rozważań w powieść.

Nie można Sawyerowi odmówić sprawnego pióra – całość wydarzeń toczy się w sposób logiczny i zrozumiały dla czytelnika. Nie nastąpiło także przeładowanie tekstu trudnym, naukowym językiem – choć w pewnych fragmentach takiego słownictwa jest nieco więcej, a przedstawiane teorie (meta)fizyki należą do tych bardziej abstrakcyjnych, to są one jednak na tyle klarownie wyłożone, że zrozumie je czytelnik bez wykształcenia ścisłego. Taki zabieg z drugiej strony umniejsza nieco realizm rozmów prowadzonych przez fizyków z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w jednym z największych ośrodków naukowych na świecie.

Futurospekcja to książka jedynie średnia. Pomimo ciekawej tematyki oraz rozważań metafizycznych (między innymi o wolnej woli) zawodzi w pewnych kwestiach warsztatowych, co odstręcza od lektury. Pozycję obowiązkową stanowi jedynie dla fanów Flashforward – przebłysk jutra, gdyż powieść jest pierwowzorem serialu.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Futurospekcja (Flashforward)
Autor: Robert J. Sawyer
Tłumaczenie: Anna Klimasara
Wydawca: Solaris
Miejsce wydania: Stawiguda
Data wydania: 16 lutego 2011
Liczba stron: 380
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
ISBN-13: 978-83-7590-065-1
Cena: 41,90 złCzytaj również

WWW. Wiedza - Robert J. Sawyer
Dojrzewanie Sztucznej Inteligencji
- recenzja
WWW. Wzrok - Robert J. Sawyer
Zobaczyć Internet
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

~~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Pomimo ciekawej tematyki oraz rozważań metafizycznych (między innymi o wolnej woli)"

Wolna wola jest zagadnieniem mieszczącym się w ramach filozofii przyrody, a nie metafizyki. Ta druga to nauka o bycie.
29-04-2011 21:19
baczko
   
Ocena:
+1
Hm.

Za encyklopedią PWN:

"metafizyka, filoz. nauka filozoficzna, której przedmiotem są pryncypia (pierwsze zasady strukturalne) bytu; autorem nazwy metafizyka jest Andronikos z Rodos, który porządkując w I w. pisma Arystotelesa, umieścił zbiór jego ksiąg poświęconych „nauce o pierwszych zasadach bytu” po księgach z fizyki i nazwał je metafizyką [greckie tá metá tá physiká ‘to, co jest po fizyce’]; od czasów I. Kanta — dziedzina rozważań dotyczących tego, co pozazmysłowe i pozadoświadczalne (Bóg, dusza, istota świata); wg A. Fouilléego, W. Jamesa i R. Euckena — analityczno-syntetyczny typ krytycznego poznania rzeczywistości scalającego całe ludzkie doświadczenie; synonim naukowo opracowanego światopoglądu; wg R. Ingardena — nauka o bycie realnym, w przeciwieństwie do ontologii jako nauki o bycie możliwym."

"filozofia przyrody, kosmologia filozoficzna, dawniej ogół nauk przyr., w szczególności fizyka (philosophia naturalis); w filozofii niem. (Naturphilosophie), metafizyka przyrody badająca rządzące nią aprioryczne prawa (Ch. Wolff, I. Kant, F.W.J. Schelling, G.W.F. Hegel); ob. dziedzina filozofii, której przedmiotem badań jest przyroda; dzieli się na f.p. nieożywionej (zw. kosmologią), która zajmuje się pochodzeniem, budową kosmosu itp., oraz f.p. ożywionej, która bada istotę i naturę życia."

IMO wolna wola mieści się w zagadnieniach metafizycznych, szczególnie w tej po Kancie.
30-04-2011 00:01
Moteuchi
   
Ocena:
0
"Wolna wola jest zagadnieniem mieszczącym się w ramach filozofii przyrody, a nie metafizyki. Ta druga to nauka o bycie. "
Pan BiTylda

"Zagadnienie wolnej woli jest jednym z odwiecznych pytań, będących m.in. częścią etyki oraz teorii bytu."
Pani Wiki

(Słusznie pisze, piwa jej - już św. Augustyn w swoich pracach etycznych zajmował się zagadnieniem wolnej woli, a konkretniej, uznał, iż człowiek ją posiada)
30-04-2011 08:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.