» Recenzje » Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - Rafał Kosik

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - Rafał Kosik


wersja do druku

Czyli Omnes Gentes Plaudite


Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - Rafał Kosik
Zacząłbym tą recenzję od retorycznego pytania: "quo vadis ars fantastica?" Niestety, z powodu niedojrzałości wzorców i wymogów artystycznych tego serwisu, nie powinienem. Zacznę więc inaczej, podając się za poważnego człowieka, owego vir bonus, lumenus et clarus, który na drodze do opus magnum minorum, nie powinienem się dobrze bawić przy pozycjach przeznaczonych dla młodzieży. Jako osoba szczycąca się mugolstwem i lekkością humoru Kaplicy Czaszek powinienem zjechać autora za świętokradczą zdradę SF i pisanie ludycznych krotochwili dla zepsutych zachodnią zgnilizną małolatów, którym tylko jedno w głowie, a pojęcia imponderabiliów są im całkowicie obce. O tempora, o mores – jak mówili wielcy. Malum Signum Temporis powiadam wam, vanitas vanitatum nam jedynie pozostało, a widzący to, niczym ów szlachetny asinus asinorum, są, jak wołający na puszczę, lekceważeni. Rafał Kosik zamiast oddać się pisaniu poważnego SF, oddaje się bezecnie pisaniu dla dzieci, niczym monstrum biblijne krzywiąc ich poznanie akcją, przygodą i świetnymi dialogami. Ale jest dla niego nadzieja, ponieważ Errare humanum est, a nas niech prowadzi Misseria i Ars Amatoria.

Starczy? Czy być może potrzebne jest jeszcze coś? Tym, którzy przetrwali moją wulgarną, średniowieczną łacinę gratuluję. Książka Rafała Kosika jednak wprowadziła mnie w tak dobry nastrój, że musiałem spełnić moje groźby napisania recenzji choć w części po łacinie. Dodatkowo, potrzebny mi był taki kontrastowy wstęp w jeszcze jednym celu, ale to za chwilę.

Zazwyczaj piszę o tym, jak wygląda, jak ją wydano, itd. W kwestii tej książki jest to jednak mało ważne. Mam nadzieję, że starczy, jeżeli napiszę: wydano ją dobrze, są obrazki i twarda oprawa, miło wziąć do ręki.

Najważniejsza zaś jest tu treść i przed nią chylę czoła. Opisano w niej przygody trojga nastolatków (dokładnie 13-latków), którzy mają niesamowity talent do wpadania w kłopoty oraz zaiste cudowną smykałkę do wychodzenia z tarapatów. Każde z nich jest niezwykłe na swój sposób, a w trójkę są po prostu jedyni w swoim rodzaju. Felix jest małym wynalazcą, synem konstruktora cudów i niewidów; Net to komputerowy geniusz, syn malarki i informatyka; zaś Nika, jest po prostu chodzącą tajemnicą. Poznajemy ich, gdy rozpoczynają naukę w jednym z warszawskich gimnazjów, gdzie jako osoby pozostawione samym sobie przez zapracowanych rodziców, szybko nawiązują przyjaźń. Odtąd ta trójka będzie walczyć z przestępcami (małego i wielkiego formatu), odnajdywać skarby i pomagać sobie nawzajem w trudnym życiu gimnazjalnego pierwszoklasisty. Poznajemy ich rodziny, z obowiązkową babcią dokarmiającą wszystkich i zawsze. Poznajemy ich kolegów z klasy i nauczycieli. Ich świat jest naszym, no, może nie do końca, ale łatwo w niego uwierzyć i zawiesić swoje mugolstwo na kołku.

Jest to książka o przyjaźni, przygodzie, o tym, że nie istnieją granice dla prawdziwej sympatii, nie ważne są bogactwa, to, co się liczy, to bliscy nam ludzie. Czytając przypomniałem sobie te same emocje, co wtedy, gdy lata temu czytałem Niziurskiego, Bahdaja i Nienackiego. Jest tu coś z każdego z nich, lecz nie w formie naśladownictwa, ale atmosfery niezwykłości i prawdziwej magii świata nastoletnich marzeń. Nie widziałem naiwności, prostoty rozwiązań fabularnych ani nielogiczności wynikających z realiów świata powieści. Napotkałem tu to, co się liczy w książce: akcje, bohaterów, którzy od razu stają się także twoimi przyjaciółmi i jakieś takie uniwersalne przesłanie, co w życiu jest ważne. Podano to zaś w sposób całkowicie bezpretensjonalny, bez zadęcia i jakiejś takiej chwalby. Pisanie dla dorosłych jest trudne, ale napisanie dobrej książki dla dzieci, a już wogóle dla młodzieży, to rzecz arcytrudna. Młody czytelnik nie podda się artyzmowi zdań, głębokości przemyśleń i metafor, nie schlebi mu górnolotny styl, on chce ciekawej fabuły, wspaniałych bohaterów i by przesłanie było wyłożone w sposób nie moralizatorski, ale wynikało z samej treści. Rafał Kosik stanął na wysokości zadania, bo zaufał jedynej sprawdzonej metodzie, pisał z sercem na dłoni, prosto. I pamiętał, by nigdy nie nudzić ani nie dać się ponieść własnemu, oryginalnemu stylowi.

Napisałem tak patetyczny wstęp właśnie po to, by pokazać kontrast między tym co piękne i proste, a zadufaniem jakie często wynika z nadmiernej wiedzy, wiedzy, która zabija całą magię dzieciństwa i każe patrzeć na lektury młodości z pobłażaniem. Każdy z nas był dzieckiem, ale czasem gubi się w drodze do "pozornego oświecenia dorosłością". Wtedy pogardza prostotą książek z lat minionych. Czytelnik twardego SF, który czytał Marsa, raczej nie spodziewał się po autorze takiego ciepła, jakie zaprezentował nam w Felixie, Necie i Nice. Są tu wprawdzie sceny, które zaprawiony w Harrym Potterze czytelnik rozpozna skądinąd, sam język nie zawsze też jest odpowiednio płynny i narracja czasem przystaje, ale znów muszę to powiedzieć, treść wynagradza te drobne braki. Dodatkowo Rafał Kosik sam puszcza oko do swoich czytelników, wkładając w usta bohaterów stwierdzenia, "że ich przygody to tak jakoś wyglądają książkowo, jakby byli bohaterami powieści". Pokora to chyba kolejna z tych cech, która pozwoliła mu napisać tak świetną powieść.

Rafał Kosik w moich oczach właśnie dołączył do grona ważnych autorów mojej młodości. Przeczytałem go trochę późno, bo już nie mam "nastu" lat, ale cieszę się, że jeszcze pamiętałem o co chodzi w takich książkach. Wy zróbcie to szybciej, nie ma co czekać. Polecam z całego serca.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
7.8
Ocena użytkowników
Średnia z 10 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Cykl: Felix, Net i Nika
Tom: 1
Autor: Rafał Kosik
Autor okładki: Rafał Kosik
Autor ilustracji: Rafał Kosik
Wydawca: Powergraph
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2004
Liczba stron: 376
Oprawa: twarda
Format: 140x200 mm
ISBN-10: 83-921466-0-3Czytaj również

Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy
Nie tak straszny koniec świata
- recenzja
Różaniec
Zajdel 2.0
- recenzja
Kameleon
O podobieństwach planet
- recenzja
Marsjański poślizg w czasie
Zawieszeni pomiędzy przyszłością a przeszłością
- recenzja
Nowi ludzie
Zagubieni w przyszłości
- recenzja

Komentarze


starlift
    Oficjalna strona książki:
Ocena:
0
http://felixnetinika.pl

Polecam!
12-01-2005 16:59
~Morten

Użytkownik niezarejestrowany
    Książeczka jest super!
Ocena:
0
Lektura trochę mądrzejsza od tego, co sięwciska naszym dzieciom. Polecam nie tylko dla młodych!

07-03-2005 19:30
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
aa
07-03-2005 21:03
~Nika

Użytkownik niezarejestrowany
    Moja ulubiona książka!
Ocena:
0
Dotychczas moją ulubioną książką był "Harry Potter"!!! Mogłam czytać książki o nim bez przerwy! Moja mama uznała że bez sensu jest czytać nonstop tesamą książke więc kupiła mi książke Rafała Kosika!~(Wiecie jaką..) Na pierwszy żut oka spodobała mi się... lecz gdy przyczytałam pierwszą strone nie zrozumiałam z niej nic! Więc odstawiłam książke na półkę! Po pewnym czasie zachorowałam i strasznie mi się nudziło....więc postanowiłam wrócić do lektury. Okazała się być świetną książką i tak mnie wciągneła że przeczytałam ją w jeden dzień (innym książką musze poświęcać miesiąc)! To po prostu najlepsza książka jaką kiedykolwiek przeczytałam napisana językiem w miare młodzieżowym lecz nie wulgarnym! Jet to moja ulubiona książka! PRZYGODY GÓRĄ!
06-04-2005 18:35
~andzia

Użytkownik niezarejestrowany
    Super!
Ocena:
0
Ksiazka strasznie mi sie podobala i polecam ja wszystkim. przeczytalam ja strasznie poźno, bo nie wiedzialam ze jest. warto ogólnie, warto!
20-04-2005 12:43
~Seba

Użytkownik niezarejestrowany
    Spox !!
Ocena:
0
To jest super nic dodac nic ujac !!
09-06-2005 17:26
~gośka (11 lat)

Użytkownik niezarejestrowany
    Super książka!
Ocena:
0
Nie czytałam Harrego, ale mówią, że to jest podobna książka. Bardzo mnie zaciekawiła, dlatego, doszłam do 3 rozdziału
19-06-2005 08:30
~Marta

Użytkownik niezarejestrowany
    Felix, Net i Nika
Ocena:
0
moja ulubiona książka
14-10-2005 11:24
~Madzia

Użytkownik niezarejestrowany
    Ja nie wiem..
Ocena:
0
Ja dopiero dziś dostałam ta książke i niewiem jaka ona jest.Ale mam nadzieje że będzie fajna.Ja czytałam Harry'ego Pottera i jesli mówicie że jest podobna to dobrze boa bardzo mi się Harryuś podobał =D Ja szukałam tej stronki bo niewiedziałam jaka jest jej cena oczywiście niechciałam jej kupić ale ją dostałam i miała zmazaną cene a byłam ciekawa ile kosztowała (zawsze jestem ciekawa =D ) Ja myśle że będzie fajna (mam nadzieje bo niemam co czytać) heeh
25-12-2005 22:15
~daria salloum

Użytkownik niezarejestrowany
    super książka
Ocena:
0
pod choinke dostałam wszystkie serie FELIXA NETA I NIKI . Wzruszyło mnie sieroctwo Niki . W książce super jest pomysłowość Neta i Felixa .Książka jest super , a w skali 1 do 10 daje jej 10.
28-12-2005 11:27
~aurelia :P

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mnie sie tam książka podoba, aczkolwiek te podobieństwa do Harrego mnie nieco denerwują bo nie lubie jak ktoś od kogoś "pożycza" pomysł. Ale polecam serdecznie bo mimo wszystko jest super
28-12-2005 13:31
~Sailor Uranus

Użytkownik niezarejestrowany
    Felix, Net i Nika
Ocena:
0
Najepsza książka tak mi się spodobała że czytam drugą część pt. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie możiwa katastrofa
29-12-2005 21:06
~Kubuś Grocki

Użytkownik niezarejestrowany
    super ksiazka!!!!
Ocena:
0
Felix Net i Nika są super!!!
Czytałem obie GENIALNE częsci i jestem zachwycony.
Tych, którzy lubią opowiadania w tym stylu zapraszam na mego bloga
http://www.opowiadania-by-kubus.blog.onet.pl/
05-01-2006 20:55
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ata
11-01-2006 23:08
~kuba nowak

Użytkownik niezarejestrowany
    gang niewidalnych ludzi
Ocena:
0
ta książka jest super , pierwsz książka która mi się spodobała
22-01-2006 10:08
~Kuba Badera

Użytkownik niezarejestrowany
    Super ksi.ażka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ocena:
0
skończyłem czytać 2 części tej książki jest cool!!!!!!!Nie mogę doczekać się 3 części która będzie w Listopadzie 2006
10-02-2006 14:54
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
niestety mam taki nawyk że często oceniam książki po okładce i niestety tak również było z felixem netem i niką ALE jak zabrałam się do jej czytania to spodobała mi się już po kilku pierwszych stronach, tak mi się spodobała pierwsza częśc że od razu przeczytałam drugą i nie mogę doczekać się trzeciej nie mogę doczekać się co ten Kosik znowu wymyśli. Pan Kosik zaliczać się od tej pory do moich ulubionych pisarzy aha i jeszcze jedno mojemu tacie tak spodobała się książka że zamknął się w pokoju i przez cały dzień czytał, wychodził tylko żeby coś zjeść po czym znów wracał do lektury, więc jak widać ta książka jest super
16-04-2006 20:36
~Paulina

Użytkownik niezarejestrowany
    uuuuuuuuuuuu
Ocena:
0
a ja jej jeszcze nie czytalam
29-10-2006 14:50
~Fan

Użytkownik niezarejestrowany
    jeeeee
Ocena:
0
Super!
Każdą czę
10-11-2006 20:20
~mer

Użytkownik niezarejestrowany
    książka
Ocena:
0
książka jakich mało
27-12-2006 16:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.