» Eragon

Eragon

Dodał: Jędrzej 'bukins' Bukowski

Eragon
7.00
6.73
Ocena użytkowników
Średnia z 66 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 35
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Eragon
Cykl: Trylogia Dziedzictwo
Tom: 1
Autor: Christopher Paolini
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Wydawnictwo Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2005
Liczba stron: 504
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
ISBN-10: 83-89004-86-0
Cena: 32,00 zł

Eragon, powieść fantasy napisana przez Christophera Paoliniego zajmuje 3 miejsce na liście bestsellerów dziecięcych The New York Timesa wyprzedzając wszystkie prócz najnowszej książki o przygodach Harry’ego Pottera.

Sam fakt jest imponujący, lecz kryje się za nim jeszcze bardziej wyjątkowa i ekscytująca historia roku. 15 letni chłopak napisał książkę dla siebie, sam ją też wydrukował i sprzedał, zanim jeszcze została odkryta przez jednego z najlepszych pisarzy Ameryki. Chwilę później prawa autorskie zostały sprzedane jednemu z największych wydawnictw w Stanach Zjednoczonych za zaliczkę w wysokości 400 000 USD.

Do dzisiaj wydawca wydrukował nakład ponad 1 milion egzemplarzy Eragona, pierwszej części trylogii, która opowiada o chłopcu, który znalazł magiczny błękitny kamień, który przekształcił się w smoka. Razem, chłopiec ze smokiem stanowią parę bohaterów, którzy biorą udział w walce przeciwko złemu królowi, który zamordował rodziców chłopca. Książke krytycy porównują z kanonami gatunku, powieściami Tolkiena i Phillipa Pullmana.

"Eragon, to książka jaką zawsze chciałem przeczytać" – mówi Paolini. 15 letni autor megabestslleru nigdy nie chodził do szkoły. Uczyła go w dmu matka. "Byłem znudzony i szukałem zajęcia. Więc rozpocząłem pisanie trylogii. Nie miałem problemów z napisaniem pierwszego szkicu." Po dwóch kolejnych szkicach pokazał maszynopis swoim rodzicom Talicie i Kennethowi, który wsześniej prowadził wydawnictwo. Talita przeczytała maszynopis i powiedziała: Ken, musisz koniecznie to zobaczyć. "To było niewiarygodne" – powiedział Paolini w wywiadzie dla the New York Times.

Rodzina Paolinich własnymi nakładami finansowymi wydrukowali 500 stronowy maszynopis w nakładzie 10 000 egzemplarzy, większość z których sprzedali samodzielnie. "Dokładnie rozumiemy, jak sprzedać książkę" – mówi ojciec Christophera, który skontaktował się z setkami szkół i księgarni aby zapytać się, czy mogą zorganizować głośne czytanie książki.

Christopher pojawił się już w ponad 500 miejscach w Stanach Zjednoczonych, ubrany w wysokie skórzane buty, czarne spodnie i czerwoną koszulę szermierza. "Pierwsza szkoła, która odwiedziłem z głośnym czytaniem, to była moja lokalna szkoła, do której nigdy nie uczęszczałem"- wspomina. Jednym z młodych natoletnich czytelników pierwszej edycji Eragona był pasierb powieściopisarza, Carla Hiaasena, który w zeszłum roku był akurat na rybach w Montanie. Hiaasn natychmiast zawiadomił swojego wydawcę, który złożył Paoliniemu ofertę kupna praw autorskich do wydania powieści.

Ostateczna wersja Eragona została wydana tego lata (2003 roku) z jedynie kilkoma niewielkimi zmianami w stosunku do oryginalnego tekstu i z nową okładką. Christopher paolini – autor, obecnie ma 19 lat i rozpoczął pracę nad 2 tomem trylogii, którą ma zamiar nazwać trylogią Dziedzictwa.

Odmawia udzielenia odpowiedzi na pytanie o zakończenie historii, mimo, że na pytanie o swoje dalsze losy odpowiada: "Może pójdę do collegu. Albo zrobię sobie wakacje."

Komentarze

string(15) ""

~andzia timonkowata

Użytkownik niezarejestrowany
    ERAGON IS THE BEST!
Ocena:
-1
uWIELBIAM TĘ KSIĄŻKĘ! JEST WARTA ZACHODU ! 100- RAZY LEPSZA OD WSZYSTKICH POTTERÓW I HOBBITÓW RAZEM WZIĘTYCH! ZACZĘCAM DO PRZECZYTANIA!
15-07-2006 20:51
~Dirce

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja z kolei nie poleciłabym tej książki .
Moim zdaniem jest beznadziejna , nawet nie dotrwałam do końca.
09-04-2009 15:41
~Mulatka

Użytkownik niezarejestrowany
    eragon
Ocena:
+1
Ciekawa książka! Czekam niecierpliwie na czwartą część trylogii Dziedzictwo
04-05-2009 15:05
krycha1996a
    Eragon
Ocena:
-1
Ta książka jest zajefajna czekam na następną część Dziedzictwo jednak jestem trochę smutny po drugiej części gdy złoty smok wraz ze swym
jeźdźcem umierają zostawiając kryształowe serce Eragonowi i Saphi'że
12-07-2009 21:48
~boruta

Użytkownik niezarejestrowany
    4 księga
Ocena:
0
Ja też się nie mogę doczekać... To jest świetne!!!!
13-11-2009 21:06
zimale
    Dziedzictwo
Ocena:
0
Wszystkie trzy tomy Dziedzictwa, które dotychczas się ukazały są ZAJEFAJNE!!! Z niecierpliwością czekam na czwartą.

PS. do 'krycha1996a': Glaedr (złoty smok) i Oromis (jego jeździec) zgineli w TRZECIEJ cześci, a nie w DRUGIEJ
08-01-2011 21:42
Advocem
    Eragon
Ocena:
0
Ta książka jest ŚWIETNA. Wszyscy, którym się nie podoba zyczajnie zazdroszczą chłopakowi talentu.
09-10-2011 09:27
Hadrian23
    Dobra książka
Ocena:
0
Seria bardzo mi się podoba właśnie wyszła 4 część i znowu czekanie na 5 masakra.
Teoretyczni miały być 3 części ale jak to bywa autor się rozpisał :)

Polecam bo jest wyjątkowa jak jej autor.
03-12-2011 16:25
Hadrian23
    Dobra książka
Ocena:
0
Seria bardzo mi się podoba właśnie wyszła 4 część i znowu czekanie na 5 masakra.
Teoretyczni miały być 3 części ale jak to bywa autor się rozpisał :)

Polecam
03-12-2011 16:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.