» Wieści » Elżbieta Cherezińska powraca z nową książką

Elżbieta Cherezińska powraca z nową książką

24-01-2023 21:01 | Tomasz 'Asthariel' Lisek

Elżbieta Cherezińska powraca z nową książką

21 lutego nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się nowa powieść znanej z Korony śniegu i krwi oraz Hardej Elżbiety Cherezińskiej, zatytułowana Sydonia. Słowo się rzekło. Opowiadana tu historia ma koncentrować się na procesie oskarżonej o bycie czarownicą Sydonii von Bork – zachęcamy do zapoznania się z zarysem fabuły książki.

Zapowiedź:

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł?

Tytuł: Sydonia. Słowo się rzekło
Autor: Elżbieta Cherezińska
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 21 lutego 2023
Liczba stron: 584
Oprawa: miękka
Format: 150x230 mm
ISBN-13: 978-83-8202-750-1
Cena: 54,90 zł

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Oficjalna strona wydawnictwa
Tagi: Sydonia. Słowo się rzekło | Elżbieta Cherezińska


Czytaj również

Komentarze


Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Jedno z opowiadań w Bizarnym Szczecinie nawiązuje do tej postaci.

26-01-2023 18:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.