» Wieści » E-booki przekształcą rynek?

E-booki przekształcą rynek?

28-12-2010 16:32 | Bartłomiej 'baczko' Łopatka

E-booki przekształcą rynek?
Tutaj można znaleźć artykuł zawierający listę przewidywanych zmian, jakie e-booki przyniosą w najbliższych latach na rynku wydawniczym.
Źródło: SF Signal
Tagi: e-book


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Rege
   
Ocena:
0
Byłem, jak to zwykle bywa, kiedy uwielbia się książki, sceptycznie nastawiony do Kindle'a i jego podobnych wynalazków. Właśnie dostaliśmy takowe urządzenie na Gwiazdkę i jesteśmy pełni podziwu - rewelacyjne urządzenie!

Szkoda tylko, że cenowo nowości są astronomicznie drogie, ale można znaleźć masę książek, kosztujących tyle co nic (albo nawet nic).

Super sprawa.

28-12-2010 17:50
baczko
   
Ocena:
0
Ja się poważnie zastanawiam nad kupnem Kindle'a/iPada ale odstraszają mnie koszty, a same książki (przynajmniej nowości) nie sa wiele tańsze od papierowych wersji
28-12-2010 18:01
Scobin
   
Ocena:
0
Tekst ciekawy, ale zdecydowanie za dużo w nim autoreklamy. ;)
28-12-2010 18:31
~woodsie

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Te czytniki za bardzo męczą wzrok. Książka pod tym względem wypada lepiej.
28-12-2010 19:12
dzemeuksis
   
Ocena:
0
@woodsie
Miałeś w ręku chociaż jeden z "tych za bardzo męczących wzrok czytników"? Przeczytałeś na nim chociaż jedną stronę tekstu? Czy marudzisz na zasadzie, że wszystko co nowe, to złe, a trawa drzewiej była zieleńsza?
28-12-2010 19:22
Rege
    @woodsie
Ocena:
0
Musiałeś mieć jakąś wadliwą wersje, albo prototyp z lat 80tych na Mozambijski rynek ;)

Taki kindle, na przykład, ma niesamowity wyświetlacz, kolor czcionki jest całkowicie matowy, na samym początku łapiesz się na tym, że nie możesz uwierzyć, że to ekran. Mogę śmiało stwierdzić, że zmęczenie oczu jest takie samo, jak przy czytaniu zwykłej książki.
28-12-2010 20:16
Xaric
   
Ocena:
0
Czytniki nowej generacji w zasadzie wszystkie obecnie niesamowicie imitują papierową stronę, wręcz nie można się oprzeć wrażeniu że w środku jest rolka z papierowymi stronami :) męczą wzrok dokładnie tak samo jak papier, podczas rozmów z kilkoma firmami związanymi z rynkiem e-booków miałem okazję obejrzeć trochę różnych modeli i z pewnością bym sobie jakiś sprawił gdyby nie to że w chwili obecnej mam pilniejsze wydatki i masę klasycznych książek do ogarnięcia. Czy e-booki przekształcą rynek? Na pewno gdy przy swej multimedialności nabiorą jednak mimo wszystko wytrzymałości i odporności książek papierowych. Jedno jest pewne, jeśli w dalszym ciągu wydawcy nie będą szanować miejsca na półkach czytelników rozdmuchując wydania które 15 lat temu miałyby 200-260 stron do 500 stronicowych kloców z czcionką dla niedowidzących i kolumną tekstu nie wiele szerszą od sumy szerokości bocznych marginesów to koneserzy książek wkrótce przestaną je kupować bo zwyczajnie nie będą mieli gdzie ich trzymać. E-book z wirtualnymi personalizowanymi biblioteczkami itp jest tu idealnym rozwiązaniem. I tak, ja też jestem zwolennikiem książki pięknie grzejącej miejsce na półce, ale bez przesady. Grzbiety robią się coraz grubsze przy coraz mizerniejszej objętościowo zawartości.
28-12-2010 23:40
~gajoos

Użytkownik niezarejestrowany
    czytniki
Ocena:
0
Kindla mam jakiś rok, ipada od czerwca. Generalnie do czytania książek ten pierwszy jest zdecydowanie lepszy - mniejszy, bardziej poręczny.
Potwierdzam że e-paper (czyli coś takiego jak ma min. Kindle) czyta się bardzo dobrze - co ważne również w pełnym słonecznym świetle. Oczu nie męczy - jedyna wada to wciąż nieco niższy kontrast niż na normalnym papierze.

Nowoczesne czytniki mają też bardzo długo trzymające baterie (mi zazwyczaj starcza na 1-2 tygodnie). To idealny towarzysz na wyjazd - szczególnie że przy pojemności takiego czytnika nie ma problemu że skończą się lektury. Kindle dodatkowo pozwala kupować książki z poziomu urządzenia - jeśli ktoś czyta po angielsku ma b. dobry dostęp do amazon.com.

Wadą jest nieco utrudniona nawigacja po książce - przy normalnej lekturze to nie przeszkadza, przy korzystaniu np. z podręcznika czy instrukcji - już bardziej.

W tym drugim przypadku iPad jest lepszym rozwiązaniem. Atutem tego drugiego jest wielofunkcyjność. Poza tym bez problemu radzi sobie z dużymi pdfami (co dla zwykłego Kindle jest zbyt trudnym wyzwaniem). Wadą - cena i rozmiary.

Czytniki to imho przyszłość książki. Rozwijają się b. dynamicznie, ceny spadają (gdy kupowałem Kindle kosztował 259 dolarów, teraz najtańsza wersja to 139, są już czytniki za 99 dolarów).
Jedyna wada to na razie ceny ebooków. Wcale nie są takie tanie jak by się mogło wydawać, potrafią kosztować tyle co normalna książka.
Ale są już księgarnie z bardzo sensowymi cenami.

W Polsce najbardziej ambitne plany ma Empik, ale na razie jego oferta jest mało satysfakcjonująca. Niemniej jest postęp od beznadziejnego eClicto - który był pierwszym, oficjalnie wspieranym przez polskich wydawców czytnikiem.

29-12-2010 00:11
~Plotyn

Użytkownik niezarejestrowany
    czytniki
Ocena:
0
Być może czytniki ebooków w przyszłości mogą odnieść sukces. Osobiście jednak wolę ''papierowe'' książki. Zawsze to jakaś duma gdy spojrzy się na swoją domową bibliotekę. Poza tym większość ebooków na swój sposób ludzie będą ''piracić''.
29-12-2010 12:02
g0trrI
   
Ocena:
0
Jakby jeszcze ebooki miały zapach nowej książki.... mmmm...
29-12-2010 12:22
~berserker

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Niestety popularne obecnie czytniki (m.in. pojawiający się we wcześniejszych komentarzach Kindle) są za małe do komfortowego czytania wszystkich książek i dokumentów, szczególnie .pdf . Do komfortowej pracy wymagane są czytniki 10 calowe, któryych cena jest zaporowa (~1500 zł ).
29-12-2010 15:10
Cherokee
   
Ocena:
0
@Do komfortowej pracy wymagane są czytniki 10 calowe

Chyba, że ktoś złoży 11-calowego pdf-a. ;-)

Choć 6 cali oferuje mniejsze możliwości niż 10, to jednak jest to format typowego paperbacka - niezwykle poręcznego, podróżnego formatu, w którym wydano miliony książek. Jakoś nie widziałem narzekań na komfort czytania takich wydań.
29-12-2010 19:00
~woodsie

Użytkownik niezarejestrowany
    @dzemeuksis
Ocena:
0
Widziałem niedawno prezentację w Empiku. Oczywiście jedną stronę można spokojnie przeczytać, ale za jednym posiedzeniem czyta się o wiele więcej.
30-12-2010 13:02
~gajos

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
10 calowy (ipad) do pdf a4 spokojnie wystarcza - można sciąć marginesy i czyta się bardzo dobrze. 6 calowy Kindle moim zdaniem nie nadaje się wcale - a już szczególnie do podręczników czy instrukcji z dużą ilością grafiki. Kindla DX (czyli z dużym prawie 10 calowym ekranem) w ręku nie miałem więc trudno mi powiedzieć jak takie czytniki sobie z tym radzą
30-12-2010 15:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.