» Recenzje » Dzień czwarty

Dzień czwarty


wersja do druku

Po głębinie statek płynie...

Redakcja: Mikołaj 'master_toster' Woźnica

Dzień czwarty
„Piękny marzyciel” to luksusowy statek wycieczkowy, który kursuje po Karaibach. W trakcie jednego z rejsów na pokładzie zaczynają dziać się dziwne rzeczy – jedna z pasażerek zostaje znaleziona martwa, a wszelkie środki łączności przestają działać. Co się dzieje?

Książka Sary Lotz nie ma jednej postaci głównej, jest za to kilka pierwszoplanowych: Maddie, asystentka medium Celiny del Ray, ochroniarz Devi, psychopata Gary, starsze przyjaciółki Helen i Elise, posługaczka Althea, doktor Jesse i bloger Xavier, chcący zdemaskować wspomniane medium. Każda z tych osób coś ukrywa – może być to niecna przeszłość lub mroczne plany związane z rejsem. Jednak w pewnym momencie staje się coś dziwnego – statek traci nagle wszystkie kanały łączności. Nie działają telefony komórkowe, internet, a maszyny napędzające okręt odmawiają posłuszeństwa. Jako że na pokładzie statku płyną setki ludzi, łatwo przewidzieć, że te okoliczności mogą wywołać wśród wielu z nich co najmniej nerwowość. Czy te feralne wydarzenia mają coś wspólnego z faktem organizowania przez Celinę seansów, podczas których uczestnicy mogą kontaktować się z duchami tych, którzy odeszli?

Muszę przyznać, że autorka bardzo umiejętnie buduje nastrój. Każdy rozdział pozwala czytelnikom towarzyszyć innej postaci pierwszoplanowej, a dopiero ich zebrane razem przeżycia rysują obraz statku, na którego wszystkich pokładach zaczyna rozprzestrzeniać się coraz większy chaos. Ze strony na stronę coraz bardziej czuć niemal namacalny, klaustrofobiczny klimat, przesycony dziwnymi zdarzeniami, które wydają się nie mieć nic wspólnego ze zwykłym światem. Postaci pierwszoplanowe są bardzo zróżnicowane i z pewnością każdy znajdzie przynajmniej jedną, za której sukces będzie trzymać kciuki; trafią się również osoby, do której poczujemy nienawiść od pierwszej chwili. Zgodnie z regułami horrorów, im dalej w powieść, tym atmosfera coraz bardziej gęsta, aż dochodzimy do niespodziewanego finału…

No właśnie, finał. Powiem szczerze, że nazwać go dziwnym, to tak, jakby wygraną w lotto nazwać miłym dodatkiem do comiesięcznej wypłaty. Z jednej strony należy się Lotz plus za oryginalność, z drugiej – można mieć dwa zastrzeżenia. Po pierwsze – pasuje on do reszty powieści jak pięść do nosa. Po drugie – autorka po prostu nie miała pomysłu na zakończenie historii i dlatego końcówka jest taka, a nie inna. A wieńczący „Dzień czwarty” epilog wydaje się żywcem wzięty z innej powieści. Do momentu dojścia do finału wszystko jest w porządku – powieść toczy się wartko, postacie opisane są jak żywe, czytelnik jest ciekaw, jakie będzie rozwiązanie zagadkowych wydarzeń, a potem nagle… no właśnie, to już każdy musi ocenić po swojemu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podsumowując – „Dzień czwarty” jest wciągającą powieścią, jednak finał podzieli czytelników na dwie kategorie. Pierwsza to osoby, którym się spodoba i docenią jego oryginalność. Druga – czytelnicy, którzy poczują się rozczarowani i zirytowani zakończeniem. A więc czy sięgnąć po tę powieść? Można, ale uprzedzam – zakończenie może zarówno zachwycić, jak i rozczarować. Czytacie na własne ryzyko!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dzień czwarty
Autor: Sarah Lotz
Tłumaczenie: Maciej Wacław
Wydawca: Akurat
Data wydania: 2 sierpnia 2017
Liczba stron: 416
Oprawa: miękka
Format: 151×228mmCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.