» Recenzje » Dusza cesarza

Dusza cesarza


wersja do druku

Kształtowanie natury rzeczy

Redakcja: Kaj, Maja 'Vanth' Białkowska

Dusza cesarza
Brandon Sanderson w swoich powieściach po mistrzowsku kreuje niezwykle realistyczne i przekonujące światy z dynamicznymi, rozbudowanymi pod względem charakterologicznym bohaterami. Jednak większość jego książek to pozycje dość pokaźnych rozmiarów. Jak znany z cyklu Ostatnie Imperium autor poradził sobie z minipowieścią, gdzie na jedynie 100 stronach musiał przekazać zamkniętą historię? Zobaczcie sami.

Wan ShaiLu to Fałszerka, która dzięki tworzeniu pieczęci dusz i potężnych Znaków Esencji potrafi napisać na nowo przeszłość przedmiotu, kształtując jego nową naturę. Dziewczyna zostaje pojmana w pałacu cesarskim podczas próby zastąpienia falsyfikatem Księżycowego Berła i czeka na publiczną egzekucję. Jednak nieoczekiwanie otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – odzyska wolność, jeśli wykona Fałszerstwo duszy cesarza, który dwa dni wcześniej został ranny w zamachu i, mimo wysiłków specjalistów, nie odzyskał przytomności. Jako, że w tym samym zamachu zginęła żona władcy, a zwyczajowa żałoba trwa 100 dni, dziewczyna ma 98 dni na dokończenie dzieła. Po tym czasie inne stronnictwa polityczne zaczną zadawać niewygodne pytania, a gdy stan cesarza wyjdzie na jaw cesarstwo pogrąży się w chaosie, zaś stronnictwo będące do tej pory u władzy utraci wszystkie przywileje. Dziewczyna szybko zdaje sobie sprawę, że jej zleceniodawcy nie mają zamiaru wywiązać się z obietnicy uwolnienia jej, dlatego też musi nie tylko wywiązać się z powierzonego jej, skomplikowanego zadania, ale też obmyślić plan ucieczki.

Mimo niewielkich rozmiarów Dusza cesarza ma bardzo wyraziście zarysowanych, interesujących bohaterów. Protagonistką jest Wan ShaiLu, którą obserwujemy przy pracy oraz w trakcie spotkań z dwoma arbitrami, Gaotomą i Fravą, należącymi do sprawującego władzę stronnictwa. Dziewczyna, początkowo przedstawiona jako dopuszczająca się bluźnierstwa złodziejka, szybko odsłania przed czytelnikiem swoje drugie oblicze – kochającej piękne rzeczy artystki, czerpiącej dumę ze swojego dzieła. Jednak jej portret nie jest ani prosty ani jednowymiarowy, zaś pobudki kierujące poczynaniami Fałszerki nie są wcale łatwe do zgłębienia, czego najlepszym dowodem są starania zrozumienia jej przez mentora i przyjaciela cesarza Gaotomę. Z kolei Frava, kobieta ambitna i bezlitosna w dążeniu do władzy, próbuje dziewczynę zastraszyć, przekupić i zmanipulować w taki sposób, aby Shai była jej posłuszna. Ukazując relacje tej trójki, Sanderson zbudował obraz sytuacji politycznej, a także układu sił rządzących cesarstwem, w którym pragnienie zmian i idealizm ścierają się z bezwzględnym pragnieniem utrzymania status quo (co oczywiście jest wielkim uproszczeniem – Sanderson w swej krótkiej opowieści przekazał o wiele więcej).

Dusza cesarza to pozycja inna niż wszystkie dotychczasowe książki Brandona Sandersona. Niewiele w niej akcji, pościgów czy walk – jedynie starcia, z którymi przez większą część opowieści będziemy mieli do czynienia, to werbalne pojedynki, w których doskonały Fałszerz będzie musiał odgadnąć motywy i pokonać wytrawnych polityków od lat doskonalących się w sztuce kłamstwa i manipulacji. Nie znaczy to wcale, że ta minipowieść jest nudna – wręcz przeciwnie. Rozgrywki między arbitrami a Fałszerką szybko wciągają czytelnika, który zadaje sobie pytania – kto kogo przechytrzy i kto okaże się bardziej wyrafinowanym kłamcą? Czy Shai uda się stworzyć pieczęć duszy dla cesarza, czy też porzuci niedokończone dzieło i ocali życie salwując się ucieczką? Które cechy bohaterki zwyciężą – pragnienie przetrwania, czy też perfekcjonizm artystki, która dzięki Fałszerstwu tworzy rzeczy piękniejsze i lepsze, niż są w rzeczywistości i czerpie z tego dumę? Na te i wiele innych pytań czytelnik uzyska odpowiedzi dopiero pod koniec książki, którą czyta się niezwykle szybko i z dużym zaangażowaniem. Warto dodać, iż Sanderson świetnie buduje napięcie, wciąż podkreślając upływ czasu, którego już w momencie przystępowania do Fałszerstwa było o wiele za mało, a także odsłaniając przed czytelnikiem ogrom zadania leżącego przed Fałszerką.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Po raz kolejny Brandon Sanderson zabłysnął kreując skomplikowany i zaskakująco kompletny obraz systemu magicznego. Ukazując Shai przy pracy, powoli odsłania przed czytelnikiem arkana Fałszerstwa, które po zgłębieniu historii Fałszowanego obiektu pozwala odtworzyć zniszczony przedmiot, zmienić jego naturę tak, iż staje się lepszą wersją samego siebie, albo stworzyć coś całkowicie od nowa. W przypadku konstruowania duszy cesarza zadanie jest o tyle trudniejsze, iż człowiek przez całe życie na nowo kształtuje swój charakter, od wpływem otoczenia i własnych pragnień wciąż się zmienia – a te wszystkie zmiany Fałszerz musi uwzględnić podczas pracy.

Opisy dotyczące Fałszerstwa jako sztuki kreującej i zmieniającej rzeczywistość prowadzą do rozważań o sztuce jako takiej oraz o pracy artysty, zaś zgłębianie tajników pracy nad duszą cesarza prowadzi do chwili refleksji nad naturą człowieka, cechami, które czynią go wyjątkowym, doświadczeniami odciskającymi piętno tak głębokie, iż mogą wpłynąć na cały system przekonań, a zarazem tak niewidocznymi i ulotnymi, że trudno uchwycić i jednoznacznie zdefiniować ich znaczenie.

Seria rozmów między Gaotomą i Shai nie określa jednoznacznie strony mającej słuszność w dyspucie, jednakże zrozumienie racji oponenta w tej konkretnej sytuacji ma kluczowe znaczenie, prowadząc do bardzo nieoczekiwanych konkluzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Dusza cesarza dzięki swym niewielkim rozmiarom w pełni pokazuje kunszt Sandersona. Na niewielu ponad stu stronach zbudował on niezwykle kompletną i wyważoną, naprawdę interesującą opowieść, która urzeka prostotą przekazu (gdzie krótka analiza sytuacji i obserwacja, dialog lub monolog wewnętrzny ujawniają czytelnikowi więcej, niż wielostronicowe rozbudowane opisy), świetnie skonstruowanymi, realistycznymi bohaterami oraz fascynującym obrazem Fałszerstwa – sztuki poprawiającej naturę rzeczy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.5
Ocena recenzenta
8.75
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dusza cesarza
Autor: Brandon Sanderson
Tłumaczenie: Anna Studniarek
Wydawca: MAG
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 128
Oprawa: twarda
Format: 147×210mm
ISBN-13: 978-83-7480-653-4
Cena: 19 złCzytaj również

Dusza cesarza
Fałsz, czy sztuka?
- recenzja
Warkocz ze Szmaragdowego Morza
Sanderson w stylu baśniowo-przygodowo-prześmiewczym
- recenzja
Zaginiony metal
Godne pożegnanie z Drugą Erą Zrodzonego Z Mgły
- recenzja
Rytm wojny. Tomy 1 i 2
Potęga nauki
- recenzja
Odprysk świtu
Ahoj morska przygodo
- recenzja
Tancerka Krawędzi
Zwinka na pierwszym planie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.