» Recenzje » Dusza

Dusza


wersja do druku

O szcztucznej inteligencji inaczej niż zwykle

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola

Dusza
W bliskiej-dalekiej przyszłości na Ziemi istnieje perfekcyjnie zorganizowane społeczeństwo. Zostało podzielone na swoiste kasty, zaś wsparciem dla człowieka są androidy z bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencją. A może... aż za bardzo zaawansowaną?

Dusza Luizy Dobrzyńskiej to krótka, licząca sobie zaledwie 214 stron powieść. Jej główną bohaterką jest Estrella Solis, nauczycielka w jednej ze szkół podstawowych w Sao Paulo. Nie mamy podanej dokładnej daty wydarzeń rozgrywających się na łamach książki, ale można spokojnie założyć, że to 100-150 lat od dnia dzisiejszego. Świat uległ wielkim przemianom – globalne społeczeństwo jest doskonale zorganizowane w samowystarczalnych miastach, zaś poza nimi mamy glob spustoszony przez różnego rodzaju katastrofy i działalność człowieka. W dalszych planach jest odtworzenie ekosystemu, nad czym pracują władze. Na tej Ziemi jutra zostało wprowadzone coś w rodzaju eugeniki. Ludzie kategoryzowani są wedle zdolności rozrodczych, a nad wszystkim czuwa surowe oko Departamentu Doboru Genetycznego. Inaczej mówiąc – mamy tu podział kastowy, w którym niemal najniższą warstwę stanowią ludzie bezpłodni, stojący jednak nieco wyżej od androidów zwanych Towarzyszami. Te zaś służą za pomoc dla ludzi, a w przypadku osób samotnych pełnią również rolę partnerów w życiu.

Nasza bohaterka jest  "zerówką", czyli osobą bezpłodną, dlatego decyduje się na zakup androida. Zostaje on wymodelowany wedle jej życzeń i staje się jej przyjacielem, a zarazem towarzyszem. Estrella nadaje mu imię Raul. "Nieprzydatność społeczna" panny Solis sprawia, że otrzymuje ona propozycję udziału w pewnej bardzo tajnej misji. Ponadto docierają do jej uszu pogłoski o buntownikach żyjących poza systemem, którzy są przeciwni zarówno samemu istnieniu androidów, jak i egzystowaniu społeczności w obecnej formie.

Wszystko to może sugerować, że będziemy mieć do czynienia z dynamiczną, pełną akcji i spisków intrygą, jednak autorka poszła inną drogą. Misja i buntownicy są tłem dla pokazania jej relacji z androidem, który – choć jest maszyną – wykazuje wręcz niepokojąco ludzkie cechy. Akcja toczy się spokojnie, jednak coraz bardziej zaczynamy się zastanawiać, czy Raul to jednak konstrukt, czy już możemy mówić o istocie świadomej?

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Luiza Dobrzyńska porusza na łamach Duszy ciekawą kwestię, będącą zresztą bardzo na czasie. Gdzie jest granica oddzielająca zaawansowaną, sztuczną świadomość od świadomości człowieka? Przypomnę, że od kilku miesięcy sztuczna inteligencja jest w stanie rysować obrazy na bazie kilku ledwie słów kluczowych i robi to tak dobrze, że pojawiły się oficjalne zakazy brania przez nią udziału w konkursach plastycznych! Przyszłość jest dla autorki tylko pretekstem, aby ukazać ten etap rozwoju SI, w którym ciężko będzie odróżnić człowieka od jego wytworu.

Jeśli ktoś spodziewa się "awanturniczego" s-f czy klimatów cyberpunkowych, niech da sobie spokój. Polecam tą pozycję każdemu, kto ciekaw jest futurystycznych wizji przyszłości lub też lubi spokojne rozważania nad rozwojem cywilizacji – ze szczególnym naciskiem na sztuczną inteligencję. Dusza to inteligentna pozycja, która pokazuje, jak może wyglądać niedaleka przyszłość. Napisana we wciągający sposób stanowi idealną lekturą na dwa-trzy wieczory. To taki obrazek, który warto mieć w swojej kolekcji. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dusza
Autor: Luiza Dobrzyńska
Autor okładki: Anna Szwajgier
Wydawca: OdeSFa
Data wydania: 30 kwietnia 2022
Liczba stron: 220
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: A5
Seria wydawnicza: Szamani Fantastyki
ISBN-13: 9788396241252
Cena: 49,99 złCzytaj również

Pol Trek. W imieniu Rzeczypospolitej
Kiepscy w kosmosie
- recenzja
Chciej mnie zawsze
Wojna klona
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.