» Recenzje » Dowody winy

Dowody winy


wersja do druku

Intryga się zagęszcza

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Dowody winy
Jestem bardzo zadowolony z faktu, że wydawnictwo MAG dotrzymuje swojej obietnicy, i po 2 latach bez Harry'ego Dresdena obecnie regularnie wychodzą kolejne tomy bestsellerowej serii autorstwa Jima Butchera. Dowody winy to ósma już powieść z cyklu – a przy tym jedna z najlepszych.

Harry Dresden nie ma najlepszych doświadczeń z Białą Radą – większość swojego życia spędził w strachu przed stale grożącą mu z ich strony egzekucją, i chociaż nie musi się już obawiać wiszącego nad nim Miecza Damoklesa, to wciąż podchodzi z mieszanką cynizmu i pogardy do stosowanych przez Radę metod. Jedną z najważniejszych jest kara śmierci dla każdego, kto splugawi się stosowaniem czarnej magii, bez względu na to, czy zdawał sobie z tego sprawę, czy też nie, co szczególnie uwiera Dresdena biorąc pod uwagę jego osobiste doświadczenia. Dlatego też gdy otrzymuje informację, że w Chicago grasuje niedoświadczony czarnoksiężnik, postanawia przyjrzeć się tej sprawie aby ograniczyć ilość szkód do minimum, a być może ocalić też życie sprawcy. To może jednak okazać się trudniejsze niż mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę przetaczający się przez miasto chaos, złożony z morderstw dokonywanych na uczestnikach konwentu horrorowego, zimną wojnę między dworami Faerie, i problemami z powstrzymaniem córki najlepszego przyjaciela przed pakowaniem się w tarapaty.

Fabuła Dowodów winy cechuje się mniejszą stawką niż poprzedzający je Martwy rewir – o ile tam toczyła się walka o uratowanie całego miasta, to tutaj konflikt ma bardziej osobisty charakter, przede wszystkim poprzez przedstawienie relacji Harry'ego z rodziną Carpenterów, która odgrywa dość istotną rolę w powieści. Również i tajemnica otaczająca pojawiające się znikąd potwory z horrorów odznacza się, paradoksalnie, mniejszą grozą niż ciągłe starcia z nekromantami opisane w poprzedniej książce – i bardzo dobrze! Nie tylko pozwala to czytelnikom na metaforyczne złapanie oddechu po tętniącym akcją Martwym rewirze, ale również umożliwia autorowi poświęcenie większej uwagi kwestiom niezwiązanym z bieganiem i podpalaniem, jak na przykład polityce Białej Rady i związanymi z nią rozterkami moralnymi, czy też pogłębieniem charakterów postaci znajdujących się dotychczas na dalszym planie, na czym zyskuje przede wszystkim Charity. Co najważniejsze, pomimo zwolnienia tempa Dowody winy wciąż potrafią zadowolić każdego czytelnika złaknionego scen pełnych napięcia, i to nie zawsze związanego z bezpośrednim zagrożeniem życia bohaterów, co najlepiej udowadnia ostatni akt powieści, nieco odmienny od tego, do czego zdążył nas już przyzwyczaić Butcher.

Główny powód dla którego uważam Dowody winy za jeden z najlepszych tomów cyklu jest jednak lekko niecodzienny: przeczytałem już wszystkie dotychczas wydane części Akt Dresdena, i patrząc z perspektywy czytelnika znającego metaplot serii, lektura tej książki różni się troszkę od pozostałych pozycji. W poprzednich powieściach główne wątki niemal zawsze były zamykane w momencie zakończenia, a zagadki rozwiązywane: tutaj natomiast po dotarciu na ostatnie strony niby wielkie zagrożenie zostało zażegnane, ale po głębszym zastanowieniu okazuje się, że zaskakująco wiele pytań stawianych na przestrzeni książki pozostaje bez odpowiedzi, a rozwiązanie każdej tajemnicy rodzi dwie kolejne. Z całą pewnością nie jest to wpadka autora, który udowodnił już wielokrotnie że przykłada wagę do szczegółów, zatem jedynym wnioskiem jest hipoteza, iż celowo pozostawił wątki niedomknięte, by w jednej z przyszłych powieści do nich powrócić, zaskakując czytelników, którzy już zdążyli o nich zapomnieć. Być może się mylę, ale póki co, mam wiarę w Butchera.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

O reszcie wspomnę tylko z recenzenckiego obowiązku – dialogi wciąż iskrzą humorem, bohaterowie wciąż budzą sympatię pomimo (lub z powodu) swych niedoskonałości, fabuła wciąż intryguje, zwroty akcji wciąż zaskakują. Innymi słowy: nic się nie zmieniło, a autor utrzymuje wysoki poziom. Dowody winy z całą pewnością przypadną do gustu każdemu fanowi Akt Dresdena – innej opcji nie ma.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dowody winy
Cykl: Akta Dresdena
Tom: 8
Autor: Jim Butcher
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawca: MAG
Data wydania: 22 kwietnia 2016
Liczba stron: 672
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7480-636-7
Cena: 39 złCzytaj również

Dowody winy
Cherchez la femme
- recenzja
Dowody winy
- fragment
Rozmowy pokojowe
Dzień przed wielką burzą
- recenzja
Opowieść o duchach
Dresden po "tamtej" stronie
- recenzja
Zdrajca
Ścigany
- recenzja
Zdrajca
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.