» Recenzje » Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni

Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni


wersja do druku

Dodatek do Okrutnego księcia Holly Black

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Tomasz 'Asthariel' Lisek

Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni
Holly Black zdobyła uznanie czytelniczek na całym świecie osadzoną w magicznym świecie elfów trylogią Okrutny książę. Jakiś czas temu nakładem wydawnictwa Jaguar ukazał się bogato ilustrowany dodatek do tego cyklu, Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni. Czy wierni fani znajdą w tej pozycji coś ciekawego i czy autorka ma jeszcze do powiedzenia coś nowego o Cardanie, Jude i pozostałych mieszkańcach Elfhame'u?

Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni przykuwa uwagę przede wszystkim przepięknym, kunsztownym wydaniem. Książka ma niecałe dwieście stron, których przeważającą część zajmują ilustracje – nastrojowe, wyraziste, idealnie oddające klimat opowieści. Z kolei tekstu jest tutaj akurat tyle, że wystarczy na lekturę na jeden jesienny wieczór.

Publikacja składa się z jedenastu rozdziałów, któych akcja dzieje się w różnym czasie; stanowią uzupełnienie wydarzeń zaprezentowanych w głównym cyklu. Jej początek przypada na wiele lat przed wydarzeniami z Okrutnego księcia, kiedy Cardan był jeszcze młodziutkim książątkiem, zbuntowanym, wzgardzonym i odrzuconym. Wtedy po raz pierwszy usłyszał historię chłopca, który miał serce z kamienia. Później przez lata opowieść ta powracała do niego, za każdym razem w trochę zmienionej formie, wywierając niemały wpływ na losy bohatera. Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni oferuje czytelnikom możliwość obserwacji kluczowych momentów serii z perspektywy Cardana, rozszerza ich kontekst i pogłębia portret psychologiczny księcia. Ale nic poza tym.

Recenzowana pozycja skierowana jest przede wszystkim do fanów serii Okrutny książę, i to takich, którzy mają już za sobą lekturę głównego cyklu. Sięgniecie po ten tom wcześniej zaowocuje spoilerami i zamiast stanowić miłe uzupełnienie, może zepsuć lekturę pozostałych części. Z kolei dla czytelników dopiero poznających twórczość Holly Black będzie to zbiór oderwanych historii, może dość ciekawych, ale nie do końca zrozumiałych i chwilami wywołujących pewne zagubienie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni nie wnosi zbyt wiele do głównej historii, a pominięcie tej lektury nie wpłynie w żaden sposób na zrozumienie cyklu i jego odbiór. To po prostu pięknie wydany dodatek do Okrutnego księcia, będący jednakże prawdziwą gratką dla fanów, pragnących powrócić do świata lubianej serii i lepiej poznać jej bohaterów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Dlaczego Król Elfów nie znosił baśni (How the King of Elfhame Learned to Hate Stories)
Cykl: Okrutny książę
Tom: 3.5
Autor: Holly Black
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Wydawca: Jaguar
Data wydania: 25 listopada 2020
Liczba stron: 192
Oprawa: zintegrowana
ISBN-13: 9788376869230

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.