» Wieści » Cormac McCarthy powraca z dwiema nowymi powieściami

Cormac McCarthy powraca z dwiema nowymi powieściami

|

Cormac McCarthy powraca z dwiema nowymi powieściami

28 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się w naszym kraju dwie nowe książki autorstwa Cormaca McCarthy'ego, laureata Nagrody Pulitzera i twórcy kultowej Drogi

Pozycje te to Pasażer oraz Stella Maris, które uznawane są za dylogię z racji podobieństwa motywów w nich dostępnych. 

Stella Maris

Gdybyś nie została matematykiem, kim chciałabyś być?
Trupem

Jesienią 1972 roku do zakładu psychiatrycznego Stella Maris zgłasza się dwudziestoletnia Alicia Western, doktorantka na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Chicagowskiego i genialna skrzypaczka, córka naukowca, który współpracował z Oppenheimerem przy Projekcie Manhattan. Cierpi na depresję i ma halucynacje. W rejestracji usiłuje oddać reklamówkę z czterdziestoma tysiącami dolarów. Uciekła z Włoch, gdzie jej brat Bobby, uzdolniony fizyk i kierowca Formuły 2 leży w śpiączce po wypadku na torze rajdowym. Alicia kategorycznie odmawia rozmów o nim. Terapeucie opowiada o dzieciństwie w Los Alamos, barwach liczb, mechanice kwantowej, Schopenhauerze i zakazanych marzeniach. W tym intelektualnym sparingu to pacjentka jest górą i nigdy nie wiadomo, kiedy kłamie, a kiedy odsłania się.

Co jest prawdą, a co złudzeniem? Dzika i złowroga eksploracja nauki podważająca nasze pojęcia Boga, prawdy i istnienia. Studium żałoby i nieuleczalnej tęsknoty.

Pasażer

Myślisz, że nad naszą rodziną ciąży jakaś klątwa?
Podniósł wzrok. Klątwa?
Tak.
Że niby grzechy ojców i tak dalej?

W 1980 roku trzydziestosiedmioletni Bobby Western ma za sobą karierę kierowcy rajdowego i wciąż nie może pogodzić się z utratą ukochanej siostry oraz śmiercią ojca, uczestnika Projektu Manhattan. Pracując jako nurek głębinowy zostaje wezwany na miejsce katastrofy wartego trzy miliony dolarów niewielkiego samolotu. Odkrywa brak czarnej skrzynki, torby pilota i ciała jednego z pasażerów. Ktoś musiał być tu wcześniej. Co dziwne, media milczą o wypadku, mieszkanie Bobby’ego zostaje przeszukane, a konto bankowe zablokowane. Agenci federalni depczą mu po piętach. W co się wpakował? Czy ta sprawa ma coś wspólnego z zawikłaną historią jego rodziny?

Czym jest nasza rzeczywistość? Sensacyjna fabuła wciąga nas w znacznie bardziej skomplikowaną intelektualną grę. Thriller, powieść egzystencjalna, mroczny dramat o uwikłaniu w miłość oraz dziedzictwie winy, któremu patronują Szekspir i greckie mity.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Wydawnictwo Literackie
Tagi: Cormac McCarthy | Pasażer | Stella Maris


Czytaj również

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... mogę spytać, jak bardzo "fantasy" jest ta literatura? ;-)

07-06-2023 00:20

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.