» Conan Wojownik

Conan Wojownik

Dodał: Marek 'makakarer' Stepnowski

Conan Wojownik
9.33
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 3
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Conan Wojownik
Cykl: Conan
Tom: 7
Autor: Robert E. Howard
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Autor okładki: Frank Frazetta
Wydawca: Dom Księgarsko-Wydawniczy ART
Miejsce wydania: Kielce
Data wydania: 1991
Liczba stron: 214
Oprawa: Twarda

Pośród wszystkich gatunków fikcji literackiej, tym, który zapewnia najprawdziwszą rozrywkę, jest heroic fantasy: historie o szermierce na miecze i czarach, dziejące się w wyimaginowanym świecie — zarówno na naszej planecie, dawno, dawno temu, jak i w odległej przyszłości, lub w innym wymiarze — gdzie magia ogarnia wszystko, każdy mężczyzna jest silny, każda kobieta piękna, każdy problem prosty, a życie pełne przygód. W takim świecie błyszczące miasta wznoszą strzeliste iglice do gwiazd; czarownice, ukryte w podziemnych norach rzucają złowrogie zaklęcia, złowieszcze duchy skradają się wśród starych ruin, pradawne monstra przedzierają przez gąszcze dżungli, a losy królestw zależą od zakrwawionego ostrza szerokiego miecza w ręku bohatera o ponadludzkiej sile i męstwie.

Jednym z największych pisarzy heroic fantasy był Robert Ervin Howard (1906–36), który większość swego krótkiego życia spędził w Cross Plains w Texasie. Howard był bardzo płodnym twórcą piszącym dla ówczesnych magazynów z opowiadaniami. Duży wpływ wywarli na niego tacy autorzy jak: Jack London, Talbot Mundy, Harold Lamb, Edgar Rice Burroughs, czy H.P. Lovecraft.

Najsłynniejszą postacią stworzoną przez Howarda, jest Conan Cymeryjczyk. Żył on około dwunastu tysięcy lat temu, w Hyborian Age, gdzieś pomiędzy zatopieniem Atlantydy, a początkami historii pisanej. Potężnie zbudowany barbarzyński awanturnik z północnej Cymmerii, brodził w rzekach krwi, pokonywał wrogów, zarówno ziemskich, jak i z zaświatów, by w końcu zostać królem Hyborian, rządzić królestwem Aquilonii.

Za życia Howarda opublikowano osiemnaście opowiadań o Conanie, a po zbyt wczesnej śmierci autora, odnaleziono kilka dalszych, w rękopisie. Miałem zaszczyt przygotowania ich do druku i uzupełnienia tych, których R.E. Howard nie zdążył dokończyć.

Conan, jako młodzieniec przybył do królestwa Zamorii (patrz mapa) i przez kilka lat wiódł niepewny żywot złodzieja, zarówno tam, jak i w Corinthii oraz Nemedii. Następnie, jako najemny żołnierz walczył najpierw pod sztandarami wschodniego Turanu, później w królestwie Hyborian. Zmuszony do ucieczki z Argosu, został piratem u wybrzeży Kush, przy boku Shemitki — Belit i z zastępem czarnoskórych korsarzy. Wówczas to zasłużył sobie na miano Amra Lew.

Po śmierci Belit, Conan wraca do zawodu najemnika w Shem i przyległym królestwie Hyborian. Później przeżywa wiele przygód wśród murzyńskich banitów, kozaków na wschodnich stepach, piratów na Morzu Vilayet (?) i wśród szczepów górskich w Himelian Mountains na granicy Iranistanu oraz Vendhya. Następnie, ponownie zaciąga się do wojska w Koth i Argos, w wyniku czego, na krótko zostaje współwładcą opustoszałego miasta Tmbalku. Potem wraca na morze; najpierw jako pirat na wyspach Baracha, by następnie zostać kapitanem statku Zingarańskich piratów.

W tym tomie odnajdujemy Conana, który ukończył już trzydzieści kilka lat.
Tagi: Conan | Conan Wojownik | Robert E. Howard


Czytaj również

Wywiad z Michałem Szolcem
Barbarzyńca w świecie dźwięku
Conan (wyd. zbiorcze)#3: Powrót do Cymerii
Długa droga do domu
- recenzja
Conan (wyd. zbiorcze) #1: Narodziny legendy
Powrót legendy
- recenzja
Solomon Kane. Okrutne przygody - Robert E. Howard
Powrót do pulpy III
- recenzja
Kull: Banita z Atlantydy
Literacki przodek Conana
- recenzja
Conan i miecz zdobywcy
Conan po raz trzeci
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.