» Recenzje » Chłopcy 3. Zguba

Chłopcy 3. Zguba


wersja do druku

(Nie)znośna ciężkość dorosłości

Redakcja: Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler, Matylda 'Melanto' Zatorska

Chłopcy 3. Zguba
Znany głównie z serii Kłamca Jakub Ćwiek nie jest może twórcą wybitnym, ale wcale nie rości sobie do tego pretensji – nie ukrywa, że jego literatura służyć ma głównie rozrywce. Doskonale widać to w przygodach Dreszcza czy też w serii Chłopcy. Już drugi tom wariacji na temat losów Piotrusia Pana i jego kompanii pokazał, że Ćwiek potrafi uderzyć w poważniejsze tony, zaś niedawno wydana część trzecia to już zupełne odejście od klimatu poprzednich książek cyklu.

Jak można było się spodziewać (i jak wskazywało zakończenie poprzedniego tomu), spokój Zagubionych Chłopców nie trwał długo. Wakacyjny wypad Dzwoneczka kończy się niemal półroczną śpiączką i ogromnym mętlikiem w głowie. Czy jej poprzednie życie było tylko narkotycznym omamem? Czemu, do cholery, Chłopcy jeszcze jej nie wyciągnęli z tego szpitala? Piotruś i Cień postarają się, by wróżka nieprędko uzyskała odpowiedzi na te pytania. Zresztą, tak po prawdzie, to te odpowiedzi i tak nie przypadną jej do gustu.

W porównaniu z poprzednimi częściami Chłopcy 3. Zguba to zmiana nie tylko w treści, ale i w formie. Pierwsze dwa tomy serii składały się z opowiadań stopniowo prezentujących samych Chłopców i ich dzieje, pomiędzy wierszami zaś przemycane były skrawki fabularne, które złożyły się na obecną woltę. Tym razem mamy do czynienia ze zwartą powieścią, w której chronologiczna narracja prowadzona jest głównie z punktu widzenia Dzwoneczka, Cienia i Piotrusia. Styl autora nie uległ zmianie, nadal mamy do czynienia z prozą prostą i dosadną, lecz zdecydowanie mniej tu prostackich żartów i sprośności. Może i powieści Ćwieka nie można nazwać mroczną, ale na pewno sporo tu brutalności i wyrachowania. W świecie kreowanym przez pisarza cel zawsze uświęca środki, często są one bardzo kosztowne. Autora warto pochwalić za to, że zmiana nastroju choć znaczna, nie powinna być jednak zaskoczeniem, jest bowiem logiczną konsekwencją pewnych wątków z części poprzednich.

Zaskoczeniem jest natomiast postać Piotrusia. Ćwiekowi udało się zwieść czytelników – ze skrawków informacji podrzucanych w poprzednich częściach można było stworzyć obraz zdegenerowanego okrutnika, a w Zgubie objawia się on jako duże dziecko. Nie jest to jednak dziecko ze świata Barriego, a Ćwieka. Piotruś jest więc dziecinnie uroczy, bezmyślnie okrutny i skłonny do niebezpiecznych figli. Trudno w jego przypadku o jednoznaczną ocenę i za to plus dla autora. Minus z kolei należy się za nie dość jasne wyklarowanie, dlaczego konflikt pomiędzy Wiecznym Chłopcem a Dzwoneczkiem jest aż tak ostry. Rzuca to zresztą nowe światło na postać wróżki – w tomie doskonale widać, jak bezwzględna bywa w realizacji swoich celów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Proza ta jest więc niby rozrywkowa, ale nie brak w niej różnych odcieni szarości. Bez narzucania się czytelnikowi czy też rozbudowanych monologów wewnętrznych, Ćwiek podsuwa wiele tematów do refleksji. Kogo i co można poświęcić, aby osiągnąć szczytny (według własnego mniemania) cel? Jak bardzo może się upodlić człowiek szukający akceptacji? Czy monotonna i bezpieczna, choć oparta na oszustwie codzienność jest lepsza od wiecznie rozhulanego zżycia Chłopców? Postacie w książce nie zaprzątają sobie głowy takimi pytaniami, nie stawiają ich też bezpośrednio czytelnikowi, lecz kryją się one miedzy słowami. Tylko zakończenie budzi pewien niedosyt, gdyż główne wątki nie zostają w żaden sposób domknięte. Można odnieść wrażenie, że to rozbudowane preludium do zapowiadającego się spektakularnie starcia Dzwoneczka i Piotrusia.

Chłopcy 3. Zguba to dowód na to, iż wydawanie dwóch książek rocznie wcale nie musi oznaczać ubytków jakościowych. Pomimo tego, że trzeci tom serii charakteryzuje się zupełnie innym klimatem, jest on konsekwentną ewolucją, a nie niespodziewaną rewolucją. W dodatku Jakub Ćwiek korzysta z tej zmiany i przemyca więcej treści skłaniających do refleksji i to bez uszczerbku dla dynamiki. Nawet mało satysfakcjonujący finał nie zmienia faktu, że jest to po prostu dobra powieść. Na koniec warto dodać, że bez znajomości poprzednich tomów czytelnik może czuć się mocno zagubiony.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
7.75
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Chlopcy 3. Zguba
Cykl: Chłopcy
Tom: 3
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawca: SQN
Data wydania: 19 listopada 2014
Liczba stron: 352
Oprawa: zintegrowana
Format: 140 x 205 mm
ISBN-13: 978-83-7924-278-8Czytaj również

Chłopcy 3. Zguba
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.