» Recenzje » Cała prawda o planecie Ksi - Janusz A. Zajdel

Cała prawda o planecie Ksi - Janusz A. Zajdel


wersja do druku
Cała prawda o planecie Ksi - Janusz A. Zajdel
Na okoliczności dwudziestej rocznicy śmierci Janusza A. Zajdla, SuperNOWA wydała Całą prawdę o planecie Ksi wraz Z drugim spojrzeniem na planetę Ksi. Takie wydanie jest nie lada gratką dla wszystkich fanów twórczości Zajdla, jak i tych, którzy dotychczas nie mieli styczności z tymże autorem. Jak natomiast prezentuje się powieść 20 lat później? Przed przystąpieniem do lektury, miałem obawy, że mogę mieć do czynienia z nieco już przestarzałą science-fiction.

Na planetę Ksi wyrusza grupa osadników mająca zasiedlić nowy świat, lecz z nieznanych przyczyn, ich kontakt z Ziemią urywa się. Pod dowództwem komandora Slotha, wyrusza ekspedycja, mająca za zadanie wyjaśnić, co się wydarzyło na planecie. Podczas podróży, załoga napotyka na jeden ze statków osadników, a w nim znajduje niepoczytalnego starca z dziennikiem, zawierającym tajemnicze informacje na temat celu podróży.

Powieść ta, wbrew pozorom, nie traktuje o lotach miedzy gwiezdnych, ale o społeczeństwie. Nie na darmo Zajdel jest nazywany prekursorem fantastyki socjologicznej w Polsce. Także w Całej prawdzie... problemy społeczne wysunięte są na pierwszy plan. Walka z terrorystami, (jak głosi hasło reklamowe na okładce) jest odsunięta na bok. By nie zdradzać za dużo z fabuły, wspomnę tylko, że fani orwellowskiego 1984 nie zawiodą się i znajdą tu coś dla siebie.

Cała prawda... wciąga czytelnika, dzięki niezwykle interesującej fabule i możliwości spojrzenia na rodzące się "nowe" społeczeństwo. Autor potrafi przerazić swą wizją ludności "numerowanej". Imiona są zastąpione liczbami, dzieci są ułamkami – na myśl przychodzą obozowe numery. Zajdel pokazuje, co może się stać, gdy grupa buntowników zechce stworzyć swój nowy, wyidealizowany świat. Szokujące, ale czy nie o to właśnie chodzi?

Książka nie jest nowa - pierwotnie powieść została wydana w 1983 roku. Niestety w 1985 roku Janusz A. Zajdel zmarł i nie zdążył nam zaprezentować swojego innego spojrzenia na planetę Ksi. Pozostał jedynie konspekt, oraz trzy rozdziały z Drugiego spojrzenia..., które znajdziemy w środku wraz z posłowiem Macieja Parowskiego, ilustrującym atmosferę, w jakiej powstawała Cała prawda....

Jeśli jeszcze nie wiecie, czy sięgnąć po tę książkę, odpowiem krótko: kupujcie, póki jeszcze jest na półkach. Cała prawda... może nie jest powieścią na miarę Limes Inferior, jednak, wypada ją znać. W dobie współcześnie pisanej nie zawsze dobrej science-fiction warto zapoznać się z klasykami. Jak najbardziej polecam.

Dziękujemy wydawnictwu superNOWA za udostępnienie książki do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.42
Ocena użytkowników
Średnia z 13 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 6
Obecnie czytają: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Cała prawda o planecie Ksi
Autor: Janusz A. Zajdel
Wydawca: superNOWA
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: sierpień 2005
Liczba stron: 287
Oprawa: miękka
Format: 120 x 195 mm
ISBN-10: 83-7054-175-5
Cena: 24,00 złCzytaj również

Cała prawda o planecie Ksi - Janusz A. Zajdel
Drugie spojrzenie na planetę Ksi
- recenzja
Różaniec
Zajdel 2.0
- recenzja
Wyjście z cienia
Czy mrówki istnieją?
- recenzja
Kim jest Alicja?
Rozmowa o powieści Janusza A. Zajdla "Limes inferior"
Antykwariat: Limes inferior
Przekrocz granicę i poznaj prawdę

Komentarze

string(15) ""

Ezechiel
    Ach zachwyca ...
Ocena:
0
"Cała prawda ... " to bardzo dobra książka. Obok "Limes ... " i " Cylindra ..." stanowi dobry wstęp do czytania fantastyki socjologicznej w rodzaju Dukaja czy Lema.

Choć napisana stosunkowo prostym językiem,powieść nie zestarzała się prawie w ogóle. Jeśli ktoś oczekuje eksperymentów formalnych to musi szukać dalej. Mi język Zajdla odpowiada, bo jego odbiór nie przesłania treści.

Kunszt Zajdla polega na tym, że powieść, choć mocno osadzona w kontekście epoki, ilustruje uniwersalne zjawiska.
Stąd też wizja społeczeństwa zniewolonego jest ciągle mocno aktualna, a przez to przerażająca. Choć Zajdel opisywał postawy ludzi schyłku PRLu, spora część owych opisów może być odniesiona do obywateli 3 RP.

Choć książka zawiera wątki typowe dla SF (lot w kosmos, kolonizacja, hibernacja), nie nadużywa konwencji do epatowania akcją. Z drugiej strony książka wskazuje na to, że pewne historie najlepiej opowiada się właśnie w konwencji fantastyki.

Zaintere4sowanym polecam opowiadania Zajdla, tworzące szkice do powieści. ("Adaptacja", "Woda życia" i inne )
17-11-2005 06:54

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.