» Bohun

Bohun

Dodał: Paweł 'Ausir' Dembowski

Bohun
8.00
7.72
Ocena użytkowników
Średnia z 20 głosów
-
Twoja ocena
Bohun - Poltergeist patronem
Tytuł: Bohun
Autor: Jacek Komuda
Autor okładki: Hubert Czajkowski
Autor ilustracji: Hubert Czajkowski
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: wrzesień 2006
Liczba stron: 344
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Seria wydawnicza: Bestsellery polskiej fantastyki
ISBN-13: 978-83-60505-08-3
ISBN-10: 83-60505-08-X
Cena: 29,99 zł

Losy Polski zbyt często wpadały pod "młyńskie koła" historii, a wówczas tylko Bies, Chochoł czy natchniony Lirnik mógł "wygrać" je na bandurze, aby odwrócić szalę przeznaczenia. Tak jest i w nowej książce Jacka Komudy. Spotkanie Tarasa, tragicznego kozackiego bandurzysty, francuskiego banity Danteza, pięknej metresy Justyny Godebskiej i zaporoskiego pułkownika-watażki Bohuna, splata się w krwawy powróz historii, na którym zawieszone są jak na pięciolinii nuty magicznej, ukraińskiej dumki. To ona, przerwana w pół przez intrygi i złowieszczą politykę, mogła scalić polsko-litewską Rzeczpospolitą w trójskrzydłego orła, z Ukrainą na czele. Stworzyć królestwo, w którym polskie rycerstwo dopuściłoby do herbów i przywilejów kozaków zaporoskich, co uczyniłoby z Rzeczpospolitej największe mocarstwo XVII-wiecznej Europy.

Ta powieść nie jest historią alternatywną, ani kontynuacją Trylogii Sienkiewicza. Oto oparty na mało znanych faktach historycznych zapis wydarzeń poprzedzających najstraszniejszą klęskę w dziejach Rzeczypospolitej – bitwę pod Batohem, nazywaną dziś staropolskim Katyniem, objętą zmową milczenia przez historyków i dawnych pamiętnikarzy.

Ten krwawy epizod wojen kozackich, ubrał Komuda w poetycką wizję widzianą oczyma francuskiego banity Bertranda Danteza, byłego dworzanina polskiej królowej. On to przejmuje na siebie przekleństwo losu, staje się wybrańcem Śmierci, rozdając w tym spektaklu karty Tarota znaczone szlachecką krwią. Kto wygra to rozdanie? Kto uratuje rycerstwo koronne przed zagładą? Nie bój się, drogi czytelniku, zanurzyć w wartkim nurcie Zemsty, Przysięgi, Zdrady i narodowej Pokuty...

Galeria

Unia batowska
Królestwo niebieskie
Czarna rada

Komentarze

string(15) ""

   
Ocena:
0
no fajnie że jest .może wezmę może nie
09-08-2006 16:51
~Riven

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ta książka juz wyszla, czemu jest w zapowiedziach?
17-09-2006 09:14
Ausir
    Już nie jest :)
Ocena:
0
18-09-2006 12:37

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.