» Recenzje » Blizna - China Miéville

Blizna - China Miéville

Blizna - China Miéville
Urodzony w 1972 roku China Miéville jest jednym z najzdolniejszych, a z pewnością najoryginalniejszych twórców współczesnej fantastyki. Nominowana do nagrody Hugo Blizna jest jego trzecią powieścią, drugą wydaną w Polsce. Jej akcja rozgrywa się w barokowym świecie Bas-Lag, znanym polskim czytelnikom z Dworca Perdido. Obie książki są ze sobą luźno powiązane i chociaż wydarzenia z Dworca poprzedzają te z Blizny, można czytać je zupełnie niezależnie.

Od setek, o ile nie tysięcy lat, po morzach i oceanach Bas-Lag krąży Armada - pływające miasto skonstruowane z kadłubów zdobytych okrętów. Jego mieszkańcy żyją z handlu i piractwa. Ofiarą jednego z wypadów Armadyjczyków pada Terpsychoria- statek więzienny zmierzający do Nova Esperium. Na jego pokładzie, oprócz groteskowo "prze-tworzonych" skazańców (przestępców, których naznaczono poprzez wszczepienie w ich ciała widocznych elementów, zarówno organicznych jak i nie), znajduje się grupa kolonistów, a wśród nich uzdolniona lingwistka Bellis Coldwine. Oficerowie zostają zamordowani, pasażerowie i załoga dostają zaś propozycję nie do odrzucenia - Armada będzie ich nowym domem. Bellis oraz jej niedawni towarzysze podróży zostają wciągnięci w rozgrywki między rządzącymi Armadą. Wkrótce okazuje się, że atak na "Terpsychorię" nie był przypadkowy, a przestrzeń pod kadłubami pływającego miasta kryje skrzętnie skrywaną tajemnicę.

Miéville bardzo zręcznie prowadzi akcję, stopniowo odkrywa przed czytelnikiem kolejne elementy układanki. Każde rozwiązanie prowadzi do następnego sekretu – autor nie pozwala więc nudzić się nam nawet przez chwilę. Postacie są równie barwne co fabuła. Bohaterowie Blizny mają bardzo wyraźnie zarysowane charaktery. Miéville przedstawia nam całą ich galerię - od zamkniętej w sobie, momentami antypatycznej Bellis, przez władających Armadą, pełnych pasji i żyjących marzeniem Kochanków, aż po nienaturalnie spokojnego Uthera Doula. Wszyscy kierują się przekonującymi motywami i trudno jest postawić kogokolwiek po jednej stronie granicy między dobrem a złem. Jak w każdej powieści, jednych czytelnik polubi od razu, innych nie. Ważne jest to, że postacie nie są nakreślone jednoznacznie, a autor nie "faworyzuje" żadnej z nich. Zostawia to szerokie pole do przemyśleń w trakcie lektury i dyskusji po niej.

Sam autor określał Bliznę mianem New Weird. Bez względu jednak na to, jakim terminem się posłużymy i tak nie uda się nam zaszufladkować jego książki, która wymyka się klasyfikacjom. W Bliźnie znajdziemy elementy cyberpunku, steampunku i fantasy. Efekt końcowy jest jednak czymś o wiele bardziej złożonym niż tylko mieszanką gatunków. Miéville stworzył świat swojej powieści zupełnie od podstaw, odcinając się od tolkienowskich korzeni, w których tkwi wielu pisarzy fantastyki. Ogromne, zindustrializowane Nowe Crobuzon, Dreer Samher - ojczyzna ludzi kaktusów, czy wreszcie wyspa moskitowatych anopheliusów - wszystkie te miejsca mają swoją historię i kulturę, a co najważniejsze, są świetnie osadzone w uniwersum Bas-Lag.

Nowatorskie podejście jest widoczne nie tylko w wykreowanym świecie. Przez pierwsze kilkanaście stron czytelnik musi przywyknąć do charakterystycznego stylu Miéville’a. Rozbudowane i bardzo wnikliwe opisy stawiają przed wyobraźnią nie lada wyzwanie i sprawiają, że trzeba skupić się na każdym słowie. Już prolog jest zapowiedzią tej obrazowości - wciągając nas bez reszty w podwodny świat, oszałamia swoją plastycznością. Na wysokości zadania stanął tłumacz Tomasz Bieroń, który doskonale poradził sobie z niuansami języka powieści.

Blizna to literatura przygodowa z najwyższej półki. Mievillowi udało się to, czego próbowało wielu przed nim - uciekł od schematów i stworzył nową jakość, co spowodować może lekkie poruszenie na skostniałym rynku światowej fantastyki. Niecierpliwie czekam na kolejną część, kończącą nieformalną trylogię Nowego Crobuzon.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
10.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 18 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Blizna (The Scar)
Cykl: Nowe Crobuzon
Tom: 2
Autor: China Miéville
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawca: Zysk i S-ka
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 30 maja 2006
Liczba stron: 636
Format: 135 × 205 mm
ISBN-10: 83-7298-899-4
Cena: 39,90 zł



Czytaj również

China Mieville – Blizna
Recenzja z mackami w tle
Toromorze
Żelaznego przestwór oceanu
- recenzja
Ambasadoria
Słowo "język" znaczy "świat"
- recenzja
La Revolution
Wyróżnienie w konkursie Quentin 2011
Kraken - China Miéville
Bóg zakonserwowany w formalinie
- recenzja
Kraken - China Mieville
Dwie londyńskie apokalipsy
- recenzja

Komentarze


~raraavis

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Świetna recenzja :) Ktoś ostatnio uznał, że od czasów Tolkiena nie stworzono tak orginalnego i zgrabnego swiata.

jedna uwaga oficjalnie cykl nazywa się chyba "Bas-Lag"
08-12-2006 18:44
~raraavis

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
aha. godny polecenia link: http://www.curufea.com/games/crobu zon/gallery.php

galeria i sporo materiałów o całym Bas-lag
08-12-2006 18:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.