» Recenzje » Berserk

Berserk


wersja do druku

Z postapokalipsą za pan brat

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Berserk
Paweł Majka z pewnością wielu osobom kojarzy się z Uniwersum Metro 2033 lub space operą (np. Niebiańskie pastwiska). I chociaż autor ma już w swoim dorobku kilka znanych pozycji, to po Berserku widać, że dalej jest z postapokalipsą za pan brat.

Gdy ludzi ogarnął szał wzajemnego mordowania się, cywilizacja stanęła u progu unicestwienia. Jednak dziwna choroba, berserk, nie uśmierciła wszystkich mieszkańców Ziemi. Ci, którzy przeżyli, starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w której ludzkość została zdziesiątkowana, a nowoczesna technologia stała się pamiątką przeszłości. Majka, podobnie jak w swoich powieściach z Uniwersum Metro 2033, tak i tutaj barwnie kreśli sytuację Krakowa w realiach po apokalipsie – opustoszałe dzielnice, stosy spalonych ciał, cmentarzyska samochodów, prowizoryczne mury i twierdze towarzyszą czytelnikowi niemal w każdej scenie.

Pierwsze rozdziały są dla czytelnika wprowadzeniem do nowego świata. Za sprawą Rafała (jednego z kilku głównych bohaterów) poznajemy niezbyt wesołą sytuację, w jakiej znaleźli się mieszkańcy Krakowa po przebudzeniu się z amoku zwanego berserkiem. Czytelnik, patrząc na świat jego oczami, dowiaduje się jak straszny i niszczycielski okazał się ten czas. I jak dużym błogosławieństwem jest niepamięć, bowiem ci którzy przebudzili się z otępienia, stracili wspomnienia z jego okresu. Widać, że pisarz nie stara się zrobić z Berserka kolejnego tytułu z dynamiczną fabułą najeżoną efekciarskimi scenami. Autor skupia się głównie na rozważaniach i przemyśleniach bohaterów, w tym emocjach, jakie im towarzyszą. A pomagają mu w tym kolejni protagoniści, którzy pojawiają się na kartach książki. Nową rzeczywistość zobaczymy oczami samotnika, szaleńca, dziecka i kogoś, kto zdecydowanie ma wszystko gdzieś. Charakterystyczny dla Majki sposób rozrzucenia historii pomiędzy kilku bohaterów idealnie sprawdził się także tutaj. Opowieść nie jest jednolita, rozgałęzia się na kilka mniej lub bardziej ważnych wątków, które lepiej zapoznają nas z otaczającym światem. Pisarz utrzymuje równy poziom stopniowania napięcia dzięki czemu z przyjemnością poznaje się kolejne tajemnice bohaterów, a ich intrygi i oszustwa dolewają oliwy do ognia. Jak zwykle u Majki każdy z nich jest inną, ale równie ciekawą osobowością: zaczynając od Lucyny, będącej jedną z kilku pierwszoplanowych postaci, przez Karola, Rafała, Kaśkę, kończąc na Kruchym.

Już pierwsze sceny z udziałem Lucyny pokazują jej szalony, niebezpieczny czy wręcz przerażający charakter – kobieta snuje niezbyt przyjemne plany wobec nic niepodejrzewających bohaterów. Z powodzeniem może być wizytówką najnowszej powieści krakowskiego pisarza. Kolejną personą, którą czytelnik również polubi, będzie Karol. W przeciwieństwie jednak do kobiety jest on twardym realistą i to właśnie taki sposób bycia sprawi, że wyróżnia się na tle innych postaci. Dobrze również wypada Rafał. Został nakreślony solidnie i z pewnością zaskoczy czytelnika, a jego miękkie serce nieraz wpędzi go w kłopoty. Pojawia się oczywiście grono postaci drugoplanowych, jednak Majka nie rozwija już tak dobrze ich osobowości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Od samego początku Berserk - czytelnikom znającym Dzielnicę obiecaną lub/i Człowieka obiecanego – łudząco przypominać będzie metrowskie opowieści pisarza, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób życia po tajemniczym wydarzeniu, które przyniosło zagładę większości gatunku ludzkiego. Nieco lepiej z pewnością będą miały osoby, które po lekturę sięgną nie znając zbytnio wcześniejszego dorobku autora. Majka pisze lekko i nie stara się używać zbyt komplikowanego słownictwa, jedynie czasami zbyt szczegółowo rozpisuje się o otoczeniu. Najlepiej wypada jednak zakończenie książki. Niespodziewane i oryginale niemal na pewno będzie satysfakcjonujące dla czytającego.

Nie sposób odmówić Pawłowi Majce ciekawych i oryginalnych pomysłów, które z powodzeniem przemyca do swoich powieści i za każdym razem zaskakują z równie podobną intensywnością. Więc jeśli ktoś do tej pory był miłośnikiem Dzielnicy i Człowieka to obowiązkowo powinien przeczytać Berserk.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Berserk
Autor: Paweł Majka
Wydawca: Filia
Data wydania: 29 marca 2017
Liczba stron: 500
Oprawa: miękka
Format: 135×205mm
Seria wydawnicza: Mroczna strona
ISBN-13: 978-83-8075-215-3
Cena: 39,90 złCzytaj również

Czerwone żniwa. Trzeci front
Artefakty zawsze w cenie
- recenzja
Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające
W oczekiwaniu na konkrety
- recenzja
Wojny przestrzeni
Nawiązania do nawiązań nawiązań
- recenzja
Człowiek obiecany
Pożoga po krakowsku
- recenzja
Dzielnica obiecana
Metro 2033 zawitało do Krakowa
- recenzja
Komiksowy Październik 2016
Przegląd zapowiedzi

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.