» Wieści » Azincourt Cornwella w sprzedaży

Azincourt Cornwella w sprzedaży

09-11-2016 11:37 | Tomasz 'Asthariel' Lisek

Azincourt Cornwella w sprzedaży

Dziś do księgarni trafiło wznowienie jednej z bardziej znanych powieści historycznych Bernarda Cornwella – opowiadające o bitwie z 1415 roku Azincourt. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Opis książki:

Najlepszy obecnie autor powieści historyczno-przygodowych” (Washington Post) bierze na warsztat najciekawszy i najbardziej ekscytujący spośród swych dotychczasowych tematów: pełną heroizmu, dramatyzmu i niezwykłą opowieść o bitwie pod Azincourt.

Bitwa pod Azincourt, stoczona 25 października 1415, w dzień świętego Kryspina, to jedno z najsłynniejszych starć zbrojnych w dziejach Anglii, po części dzięki wspaniałemu opisowi zawartemu w Henryku V Williama Szekspira, a częściowo z uwagi na fakt, iż zakończyło się ono wspaniałym i niespodziewanym zwycięstwem Anglików, jak również ze względu na to, iż była to pierwsza batalia, o której losach rozstrzygnęło zastosowanie długiego łuku – opracowanej przez Anglików broni, która pozwoliła im dominować na polach bitew całej Europy aż do końca XV wieku.

Azincourt Bernarda Cornwella to barwna, zapierająca dech w piersiach i oparta na szczegółowych badaniach opowieść o tej jakże ważnej bitwie i jej następstwach. Spoglądając na ówczesne wydarzenia na przemian oczyma arystokracji, rycerstwa, chłopstwa i samych łuczników, autor zręcznie i w niezwykle plastyczny sposób odmalowuje godziny bezpardonowej walki, desperację nękanej chorobami armii i niezwykłą odwagę angielskich żołnierzy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W będącej jednym z najbardziej dramatycznych zwycięstw w dziejach brytyjskiego oręża bitwie pod Azincourt – unieśmiertelnionej przez Szekspira w sztuce zatytułowanej Henryk V – zdziesiątkowana na skutek dotychczasowych strat i chorób oraz bliska załamania angielska armia starła się z wojskami Francuzów, zdecydowanych zrobić wszystko, aby francuska korona nie wpadła w ręce Henryka. Bernard Cornwell wskrzesza tutaj legendę o bitwie i Szekspirowskiej „kompanii braci”, która stanęła do walki w dniu 25 października 1415 roku. Będąc epicką opowieścią o odkupieniu win, Azincourt podąża śladami prostego człowieka z ludu, króla i całej wystawionej przez naród angielski armii podczas zuchwałej wyprawy, podczas której mają oni poddać próbie Bożą wolę i upomnieć się o to, co w świetle prawa im się należy. Od pierwszych porażek i niepowodzeń podczas oblężenia Harfleur, po przerażające sceny rozgrywające się na polu bitwy pod Azincourt, ta porywająca opowieść o rzezi i przetrwaniu jest zarazem błyskotliwym dziełem historycznym, jak i tryumfem wyobraźni — oto Bernard Cornwell w swej szczytowej formie.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Azincourt | Bernard Cornwell


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.