» Recenzje » Assassin’s Creed. Podziemie

Assassin’s Creed. Podziemie

Assassin’s Creed. Podziemie
Assassin’s Creed. Podziemie to ósmy tom przygód skrytobójców pióra Olivera Bowdena. Chociaż poprzednie części miały lepsze i gorsze momenty, to tym razem czytelnik może liczyć na sporą dawkę emocji, walk i szybkiej akcji, od której ciężko się oderwać.

Lektura pozwala poznać historię Henry'ego Greena i Ethana Frye'a, bohaterów gry Assassin’s Creed: Syndicate, jeszcze zanim ich drogi skrzyżowały się z Jacobo i Evie Frye (dla niewtajemniczonych - jest to rodzeństwo, które we wspomnianej grze walczyło z templariuszami w dziewiętnastowiecznym Londynie). Chociaż obie pozycje są ze sobą powiązane pewnymi wątkami, to czytelnik nawet nie znający uniwersum stworzonego przez Ubisoft, może sięgnąć po książkę Olivera Bowdena, bowiem autor stworzył zamkniętą powieść wprowadzającą odbiorcę w świat wojny pomiędzy templariuszami a asasynami, ale nie kontynuując historii z poprzednich książek. Co się zaś tyczy fanów serii książkowej, dla nich znajdzie się kilka smaczków, jak chociażby nawiązanie do losów Edwarda Kenway'a z Czarnej Bandery.

Ethan Frye, jeden ze sławniejszych asasynów swojej epoki, odwiedza londyńskie slumsy z misją zdobycia informacji od niejakiego Boota. Kiedy znajduje swój cel, obezwładnia go rzucając na kolana i przykładając ostrze do szyi. Pewny zwycięstwa nie zauważa trzeciego gracza, niespodziewanie zabijającego jego więźnia, po czym szybki i skuteczny pościg skrytobójcy doprowadza do śmierci strzelca. Ethan nie zdaje sobie jednak sprawy, że ta noc rozpocznie niespodziewaną lawinę zdarzeń, w której ceną będzie życie wszystkich mieszkańców Londynu, a konflikt pomiędzy asasynami i templariuszami urośnie do rozmiarów o jakich jeszcze nikomu się nie śniło. W innym miejscu i czasie ulice Londynu w drodze do domu przemierza Jayadeep Mir, jednak jego spokojny spacer zostaje zakłócony przez spotkanie z mentorem, przynoszącym niekoniecznie dobre wieści. W świetle ostatnich wydarzeń, czyli odnalezienia zamordowanego ciała jednego ze znakomitszych obywateli miasta, Jayadeep otrzymuje misję przeniknięcia w szeregi odpowiedzialnych za zbrodnię i odszukania informacji na temat niezwykle cennego artefaktu, równie ważnego dla obu zakonów.

Oliver Bowden zabiera nas do 1862 roku, kiedy to w Londynie trwa budowa pierwszej kolei podziemnej. Książkowe miasto różni się zdecydowanie od tego przedstawionego w grze  ile w drugim przypadku mamy świetną grafikę świateł i kolorów, cieszącą oko gracza, o tyle w pierwszym, autor nawet nie zadaje sobie trudu, aby odwieść czytelnika od wyobrażenia brudnej i śmierdzącej rzeczywistości angielskiej stolicy. Jest to deszczowe i zadymione miejsce, którego mieszkańcy dzień za dniem muszą znosić hałas łopat, kilofów i wyciągarek, obsługiwanych przez setki robotników w samym centrum miasta. Ten klimatyczny obraz przedstawia nie tylko rozwój technologiczny, będący dumą każdego państwa, ale pokazuje też czas rozłamu społecznego, gdy bogatsi mieli za nic życie maluczkich, zaś najbiedniejsi umierali z głodu, a ich gnijące ciała roztaczały fetor na ulice metropolii. Okrutny obraz ludności żyjącej w dziewiętnastowiecznym Londynie idealnie pasuje do atmosfery ucisku mieszkańców przez zakon Templariuszy. A to dopiero początek niewyobrażalnej manipulacji społeczeństwem w jaką zagłębia się czytelnik.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pisarz dobrze poradził sobie przy tworzeniu postaci, bohaterowie charakteryzują się dużą złożonością, zaczynając od przeżyć najmłodszych lat, a kończąc na motywach i celach życiowych. I tak też został przybliżony Jayadeep Mir pochodzący z Amritsaru. Jednak autor przygotował dla czytelnika o wiele więcej, bowiem protagonista nie jest zwyczajnym asasynem, stanowi prekursora nowej idei przyświecającej skrytobójcom. Z tego względu poznajemy zarówno jego najmłodsze lata w rodzinnym domu, oraz dalsze dokonania, które nie raz pozwoliły mu wspiąć się na szczyt, a niekiedy sprawiały, że spadał na samo dno. Również jego osobowość odbiega od znanego odbiorcy wizerunku tych wytrenowanych zabójców, lepiej czuje się w roli obserwatora i obrońcy, niż człowieka gotowego zabić. To postać, którą można polubić, z pewnością zaskarbi sobie sympatię wielu czytelników, ale niektórych może zniechęcić przez częste użalanie się nad swym losem. 

Inną postacią zasługującą na uwagę jest Ethan Frye, doświadczony wojownik i zimnokrwisty skrytobójca, bezlitośnie zadający śmierć przeciwnikom, kończąc misje szybko i dokładnie - w książce to On jest główną personą napędzającą wydarzenia. Ostatnimi osobami ważnymi dla fabuły są bliźniaki Frye - Jacob i Evie, znani już graczom z Assassin’s Creed: Syndicate. Stanowią świetny duet, zapewniający czytelnikowi za równo krwawe walki, jak i sceny bardziej humorystyczne. Również ich charaktery zostały dobrze nakreślone - energiczny Jacob stanowi kontrast dla rozważnej siostry Evie. Drugoplanowi bohaterowie, mimo iż często oszczędnie przedstawiani, nie pozostają czytelnikowi obojętni, autor niemal każdej postaci poświęca dłuższe lub krótsze epizody, pozwalające lepiej zrozumieć jej charakter oraz motywy jakimi się kieruje.

Jeżeli chodzi zaś o fabułę, to jak zwykle Oliver Bowden przeplata ze sobą różne wydarzenia oraz perspektywy narratorów, doskonale wszystko zazębiając. Tworzy do tego sceny mniej lub bardziej dynamiczne prezentujące wyczyny zabójców, momentami krwawe i zaskakujące. Nie można natomiast powiedzieć, że mamy wiele zwrotów akcji czy nieprzewidywalnych rozwiązań wątków, w tej kwestii powieść wypada dość przeciętnie. Samo tempo akcji również nie jest atutem książki ze względu na przerywniki, jak retrospekcje, listy, wydarzenia poboczne. Czytelnik będzie miał także niedosyt, jeżeli chodzi o przygody poszczególnych bohaterów, ponieważ pisarz czasami zadania wykonywane przez skrytobójców kończy w sposób mało znaczący dla dalszej historii, szybko przechodząc do następnej sekwencji. W ten sposób część pomysłów została ledwie zarysowana, a szkoda, bo niektóre miały zadatki do podgrzania atmosfery konfliktu pomiędzy zakonami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Assassin Creed. Podziemie stanowi świetną lekturę, zarówno dla osób grających w serię Assassin’s Creed, jak i pozostałych miłośników powieści przygodowych o skrytobójcach. W pierwszym przypadku gracze mają okazję poznać historię niektórych postaci z przed wydarzeń w Syndicate. Zwykły czytelnik z kolei, poprzez złożoność zarówno fabuły, jak i charakterów, otrzyma historię, umilającą dłuższe wieczory, która nie tylko zaciekawi przebiegiem wydarzeń, ale również pozwoli poznać głębiej fikcyjny konflikt templariuszy ze skrytobójcami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Assassin’s Creed. Podziemie
Cykl: Assassin’s Creed
Autor: Olivier Bowden
Wydawca: Insignis
Data wydania: 16 marca 2016
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-65315-24-3
Cena: 39,99 złCzytaj również

Assassin’s Creed: Syndicate
Zabójcze rodzeństwo
- recenzja
Assassin's Creed. Pojednanie
Rewolucja bez rewelacji
- recenzja
Assassin's Creed: Czarna bandera
Karaibskie opowieści
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.