» Wieści » Arcydzieło George’a Orwella w nowym wydaniu

Arcydzieło George’a Orwella w nowym wydaniu

|

Arcydzieło George’a Orwella w nowym wydaniu

Dziś nakładem wydawnictwa Rebis ukazało się wznowienie Folwarku zwierzęcego autorstwa George'a Orwella, w nowym tłumaczeniu, za które odpowiedzialna jest Maja Justyna. Powieść ta jest dostępna w ramach serii wydawniczej Wehikuł Czasu.

Opis książki:

Arcydzieło George’a Orwella w nowym, świeżym tłumaczeniu Mai Justyny.

Folwark Zwierzęcy Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc. To bajka w kostiumie Ezopowym, która z każdym zdaniem przechodzi w horror oryginalnej, nielukrowanej twórczości braci Grimm.
Nie mogło być inaczej, bo jest ona alegorią totalitaryzmu, i to w najgorszym, sowieckim wydaniu. W postaciach świń trzęsących zrewoltowanym folwarkiem, który wyrwał się spod władzy ludzi, łatwo się dopatrzyć Stalina czy Trockiego, w stadzie owiec – oddanych Partii mas robotniczych i chłopskich, w siejących terror psach – enkawudzistów.
Folwark jest światem zamkniętym, ale nie do końca. Mimo deklarowanej wrogości do dawnych ciemięzców świnie podejmują z nimi handel. I bez trudu znajdują partnerów. Interes kwitnie. W końcu trudno odróżnić jednych od drugich, świnie od ludzi…

George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair) urodził się w 1903 roku w Bengalu. Gdy miał cztery lata, jego rodzina przeniosła się do Anglii. Studiował w Eton. Przez pięć lat służył w imperialnej policji w Birmie. W 1928 roku wylądował na paryskim bruku. Wróciwszy do Anglii, wciąż klepiąc biedę, zbliżył się do socjalizmu. Pracował jako korepetytor i pomocnik księgarski, pisał do czasopism, wydał pierwszą powieść. W 1937 roku wyjechał do Hiszpanii. Walczył po stronie republikanów, lecz omal nie zginął w komunistycznej czystce i ranny uciekł do Maroka. Owocem tych doświadczeń jest W hołdzie Katalonii (1938), jedna z najlepszych jego książek. W czasie II wojny światowej służył w Home Guard i pracował dla BBC. Był redaktorem literackim „Tribune”, pisał dla „Observera”. W 1945 roku opublikował Folwark zwierzęcy, który wraz z antyutopią Rok 1984 (1949) przyniósł mu światową sławę. Zmarł w 1950 roku.

Tytuł: Folwark zwierzęcy
Tytuł oryginalny: Animal Farm
Autor: George Orwell
Tłumaczenie: Maja Justyna
Wydawca: Rebis
Data wydania: 23 sierpnia 2022
Oprawa: twarda
Format: 135 x 215 mm
Seria wydawnicza: Wehikuł Czasu
ISBN-13: 978-83-8188-509-6

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Folwark zwierzęcy | George Orwell


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.