» Recenzje » Apex

Apex


wersja do druku
Apex

Żyjemy w świecie podlegającym nieustannym zmianom, które z jednej strony ułatwiają życie człowieka, często modyfikując jego otoczenie, a z drugiej niejednokrotnie prowadzą do redefinicji pojęć związanych np. z moralnością czy sprawiedliwością. Ramez Naam umiejscowił Kadena Lane’a – głównego bohatera trylogii Nexusa – w rzeczywistości, gdzie postęp technologiczny nie zawsze okazuje się być zjawiskiem pozytywnym. Natomiast konsekwencje pojedynczych działań, wynikających respektowania wpojonych wartości i zasad, bywają brzemienne w skutkach dla całej społeczności.

Apex to trzecia część trylogii Nexus, stanowiąca również zwieńczenie losów Kadena Lane’a – wynalazcy nano-narkotyku umożliwiającego wkroczenie ludzkości na nowy poziom komunikowania się, wyrażania myśli oraz okazywania emocji. Bohater nie jest w stanie celebrować w spokoju swoich dokonań z powodu uznania go przez rząd Stanów Zjednoczonych za terrorystę. Wraz z grupą towarzyszy i implantowanych dzieci Nexusa trafia na pokład należącego do Shivy Prasada prywatnego odrzutowca. Ten zostaje ostrzelany przez birmańskie myśliwce, próbujące uniemożliwić Lane’owi przekroczenie granicy z Indiami, by kraj ten nie mógł porzucić Konwencji Kopenhaskiej, zabraniającej badań nad SI, genetyką, nanotechnologią i neurotechnologią na całym świecie. Tymczasem w podziemiach Chińskiego Uniwersytetu Naukowego trwają prace zespołu kierowanego przez profesora Qiu Li-hua. Dąży on do zdezaktywowania jednego z najbardziej zaawansowanych bytów elektronicznych, obdarzonego osobowością neurobiologa Su-Yong Shu. Pierwszy postczłowiek walczy o przetrwanie i ma zamiar zrealizować plan przejęcia kontroli nad całym światem za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Co więcej na skutek sterowania tłumem poprzez wysłanie sygnałów związanych z gniewem wybuchają bunty o różnym podłożu (np. w Indiach przeciwko użyciu Nexusa, w krajach arabskich walczy się o prawa kobiet, a w Dżakarcie, Karachi czy Lagosie w związku ze wzrostem cen za żywność i energię), a ci, którym odebrano wolną wolę, umierają.

Podobnie jak poprzednie części trylogii Rameza Naama, Apex oferuje połączenie wartkiej akcji z prezentacją rzeczywistych osiągnięć nauki oraz tego, w jakim kierunku podążać może myśl ludzka w niedalekiej przyszłości. Oczywiście dotarcie do tego momentu może się okazać niezwykle trudne i czasochłonne, co przyznaje sam autor, jednak scenariusze prawdopodobnych zdarzeń i zagrożenia stanowiące konsekwencję tego, jak dalece potrafi zabrnąć ludzki umysł, są rzeczywiste. W książce śledzimy równolegle pięć różnych wątków, wzajemnie przeplatających się i uzupełniających wzajemnie o informacje. Fabuła stopniowo dojrzewa, aż do osiągnięcia punktu kulminacyjnego i zaprezentowania stosownego zakończenia dla przygód głównego bohatera. Choć jak w przypadku poprzednich części mamy do czynienia z technothrillerem, to bardzo dużo miejsca poświęcono spiskom, intrygom i fabularnym zawirowaniom. Zestawiając tę część z pozostałymi, można dostrzec dosyć ciekawy schemat. Pierwszą część wypełniono idealistycznymi i sympatycznymi bohaterami, których można było polubić i zapamiętać na długo. Druga odsłona wprowadziła z kolei postacie o niejednoznacznej moralności w wielu przypadkach doznające odkupienia za sprawą pewnych decyzji. W trzeciej książce otrzymujemy natomiast starcie pomiędzy gniewem i zemstą, a odkupieniem, lecz całość zostaje umiejscowiona na bardziej sprzyjającym gruncie międzynarodowym. Chcąc jednak zrozumieć całą historię i dać się porwać akcji, konieczna jest znajomość poprzednich części. W zasadzie jedynym zastrzeżeniem, jakie można by mieć względem niniejszej pozycji to brak wystarczającego zaakcentowania efektów ubocznych czy długotrwałych skutków przyjmowania samego Nexusa.

Reasumując, ostatnia część serii Nexus nie powinna zawieść osoby, które polubiły styl, wielką wyobraźnię oraz sposób prowadzenia narracji przez Rameza Naama. Autor zadbał o każdy detal i drobnostkę, które w którymś momencie zostały wspomniane. W żadnym wypadku nie przyczynia się to jednak do spowolnienia akcji, ani zatarcia się najważniejszych wątków czy tematów akcentowanych w książce. Barwni i nietuzinkowi bohaterowie oraz wielowątkowa fabuła potrafią jednak wciągnąć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
9.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Apex
Cykl: Nexus 5
Tom: 3
Autor: Ramez Naam
Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Wydawca: Drageus
Data wydania: 19 stycznia 2017
Liczba stron: 528
Oprawa: miękka
Cena: 39,90 zł
Tagi: Ramez Naam | Apex | NexusCzytaj również

Crux
Pisarz i naukowiec w jednym stali domu…
- recenzja
Nexus
Uzależniające połączenie
- recenzja
Nexus, Crux
Ludzki umysł 2.0
- recenzja
Crux - fragment
- fragment

Komentarze


Henryk Tur
   
Ocena:
0

"ostatnia część serii Nexus nie powinna zawieść osoby, które polubiły styl," - osób

26-10-2017 12:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.