» Accelerando

Accelerando

Dodała: Ewa 'senmara' Markowska

Accelerando
9.50
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 28 głosów
-
Twoja ocena
Accelerando - Poltergeist patronem
Tytuł: Accelerando (Accelerando)
Autor: Charles Stross
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Autor okładki: Irek Konior
Wydawca: MAG
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 14 stycznia 2009
Liczba stron: 412
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Seria wydawnicza: Uczta Wyobraźni
ISBN-13: 978-83-7480-115-7
Cena: 35,00 zł

"Gdyby ktoś szukał tylko jednej książki, która mu pokaże, dokąd zmierza SF na początku XXI wieku, Accelerando Charlesa Strossa stanowiłaby chyba najlepszy wybór. Szukając punktów wspólnych ze starą SF, można początek Accelerando określić jako cyberpunk zdemitologizowany. Nie powiela on i nawet nie opiera się na wizji przyszłości stworzonej przez Gibsona et consortes w latach 80., bardzo szybko zdezaktualizowanej i od początku przegiętej ku taniemu efekciarstwu: rodem z kryminału noir, z westernu, z sensacji szpiegowskiej. Bliższy niż Neuromancerowi jest ten świat powieściom Couplanda czy Palahniuka, Cryptonomiconowi Stephensona." - Jacek Dukaj.

W Accelerando Stross przedstawił wizję przyszłości człowieka wygenerowaną w oparciu o ekstrapolację nie tylko poziomu nauki, ale przede wszystkim rozwoju ekonomii, co dotychczas pomijano w klasycznej fantastyce naukowej. Stross mocno opiera się na prawach ekonomii, czyniąc z głównego bohatera międzynarodowego przedsiębiorcę. Ewolucja ekonomiczna w ujęciu Strossa doprowadza w przyszłości do uzyskania świadomości przez korporacje. Accelerando Charlesa Strossa jest doskonałym przykładem poważnej spekulacji na temat przyszłości człowieka i cywilizacji, co dawno porzuciła polska fantastyka.
Tagi: Charles Stross | Accelerando


Czytaj również

Ząb czasu
Książki też się starzeją
Accelerando - Charles Stross
Krok dalej
- recenzja
Accelerando
Rozdział 1. Langusty

Komentarze

string(15) ""

r4venger
   
Ocena:
0
Dziś kupiłem te pozycję, mam nadzieję że nie będę sprzedawał jej za jakiś czas na jakiejś aukcji, bo zupełnie nie trafi w moje gusta.
10-05-2009 14:23

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.