» Recenzje » Abhorsen

Abhorsen

Abhorsen
Cykl Stare Królestwo prezentował jak dotąd nierówny poziom. Po świetnym otwarciu w Sabriel Lirael mogła sprawić zawód, bowiem była wyraźnie słabsza. Zobaczmy, jak wygląda sytuacja z Abhorsenem, trzecim tomem serii. Czy wykazuje tendencję zwyżkową, czy wręcz przeciwnie?

Abhorsen stanowi bezpośrednią kontynuację historii rozpoczętej w Lirael i podejmuje opowieść w momencie, w którym została ona przerwana w tomie poprzednim. Siły wroga raz za razem starają się przeszkodzić protagonistom w dotarciu do Czerwonego Jeziora, gdzie nieumarli nieustannie pracują przy wydobyciu dwóch półkul kryjących w sobie zło o przerażającej potędze. Lirael i Sameth rozpoczynają wyścig z czasem, aby uniemożliwić odrodzenie się prastarej siły zmierzającej do zniszczenia świata po obu stronach Muru.

Trzeba zauważyć, że po spokojnym tempie akcji w Lirael ostatni tom Starego Królestwa rozpoczyna się mocnym uderzeniem, a poziom napięcia nie obniża się do samego końca książki. Akcja pędzi do przodu, mnożą się przeszkody, a każde działanie bohaterów podporządkowane jest jednemu celowi – pokonaniu wroga, który z każdą chwilą rośnie w siłę. Autor umiejętnie wprowadza momenty o luźniejszej atmosferze, zmienia narratora (z Lirael i Sametha na kolegę Sama ze szkoły, Nicka), czy też przenosi miejsce akcji (ze Starego Królestwa do śmierci czy w okolice wykopalisk) – wszystkie te zabiegi powodują, iż uwaga czytelnika przez cały czas jest skoncentrowana na opowiadanej historii. Lektura nie powoduje jednak uczucia przesytu i znużenia zbyt dużym natężeniem dramatycznych wydarzeń.

Warto podkreślić, że sam finał Abhorsena jest jednym z najlepszych fragmentów powieści, gdyż autorowi udało się nie tylko kompletnie zaskoczyć czytelnika, ale także wyjaśnić wiele zagadek dotyczących wykreowanego przez siebie świata i postaci. Dzięki takiemu zakończeniu wszystkie wydarzenia prowadzące do tego momentu wiążą się w spójną całość, gdzie żaden element nie wydaje się pozbawiony znaczenia. Interesująco wypada także fragment prezentujący wędrówkę Lirael przez kolejne krainy śmierci, odsłaniający przed czytelnikiem charakter zagrożeń oraz wyzwań czekających tam na nekromantów i Abhorsenów.

Protagoniści – trochę bezbarwni i pozbawieni charyzmy w Lirael – tym razem nie rozczarowują. Widać, że doświadczenia z poprzedniej części odcisnęły na nich piętno, gdyż skończyły się wątpliwości i użalanie się nad sobą. Tak Lirael, jak i Sameth wydają się bardziej dojrzali emocjonalnie, odpowiedzialni i zdeterminowani, dzięki czemu nie nużą, ani nie irytują, tylko wzbudzają żywe zainteresowanie swoimi losami.

Jednak, podobnie jak w poprzednim tomie, najciekawszymi (i skrywającymi najwięcej tajemnic) postaciami są nie do końca zwierzęcy towarzysze bohaterów – Podłe Psisko i kot Mogget. To oni są przewodnikami protagonistów, oni przekazują im strzępki informacji o naturze wroga (wedle swej woli i potrzeb podyktowanych okolicznościami), oni też odegrają kluczową rolę w finałowej rozgrywce. Ponadto w Abhorsenie wyjaśni się sprawa ich pochodzenia i natury, i chociaż wiele rzeczy czytelnik może sam przewidzieć, to jednak ostateczne odpowiedzi pozostają dużym zaskoczeniem.

Warto jeszcze wspomnieć, iż z perspektywy lektury wszystkich trzech tomów bardzo dobrze prezentuje się w całym cyklu wątek wychowawczy, umiejętnie wkomponowany w pełną wartkiej akcji i dramatycznych zwrotów fabułę, poruszający kwestie poszukiwania własnej drogi i trudnego procesu akceptacji odpowiedzialności oraz konsekwencji (a także nieodwracalności) raz podjętych wyborów. Garth Nix nie zasypuje czytelnika moralizatorskimi wywodami, lecz na przykładzie protagonistów "przemyca" pewne jednoznaczne sugestie, co pozytywnie wyróżnia ten cykl na tle innych pozycji z gatunku Young Adult.

Abhorsen jest świetnym zakończeniem bardzo dobrego cyklu fantasy. Idealnie domyka i spaja prawie wszystkie wątki (można odnieść wrażenie, iż autor celowo pewne kwestie pozostawił bez odpowiedzi), wyjaśnia większość zagadek dotyczących wykreowanego przez Nixa świata oraz postaci, dzięki czemu nie pozostawia czytelnika w poczuciu zawieszenia. Ta powieść w żaden sposób nie zawodzi pokładanych w niej nadziei, oferując wiele emocjonujących wrażeń podczas lektury.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Abhorsen
Cykl: Stare Królestwo
Tom: 3
Autor: Garth Nix
Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: listopad 2014
Liczba stron: 424
Oprawa: miękka
Format: 123x197 mm
ISBN-13: 978-83-08-05438-3Czytaj również

Clariel
Piętno Wolnej Magii
- recenzja
Lirael
Bibliotekarka kontra nieumarli
- recenzja
Sabriel
Nieumarli w natarciu
- recenzja
Lirael - Garth Nix
- recenzja
Eclipse One - antologia
Procent fantastyki w fantastyce
- recenzja
Sabriel - Garth Nix
W krainie niespokojnych zmarłych
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.