» Wieści » A Żuławskiego dostaje... Dukaj

A Żuławskiego dostaje... Dukaj

22-10-2008 07:54 | Ewa 'senmara' Markowska

Główną Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego otrzymuje Jacek Dukaj za powieść Lód. Złote Wyróżnienie otrzymuje Łukasz Orbitowski za powieść Tracę ciepło. Srebrne Wyróżnienie otrzymuje Szczepan Twardoch za powieść Epifania wikarego Trzaski. Do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego nominowane były następujące powieści, wymienione w kolejności alfabetycznej wg autorów:
  • Lód, Jacek Dukaj;
  • Pan Lodowego Ogrodu t.2, Jarosław Grzędowicz;
  • Diabeł Łańcucki, Jacek Komuda;
  • Ruda Sfora, Maja Lidia Kossakowska;
  • Tracę ciepło, Łukasz Orbitowski;
  • Oberki do końca świata, Wit Szostak;
  • Epifania wikarego Trzaski, Szczepan Twardoch.
Decyzją Jury lista dzieł nominowanych przez elektorów do Nagrody została uzupełniona o jeden utwór, a mianowicie o Oberki do końca świata Wita Szostaka. Jury złożone z literaturoznawców i krytyków literackich w składzie: Dariusz Brzostek, Lech Jęczmyk, Wojciech Kajtoch, Mariusz Maciej Leś, Paweł Matuszek, Adam Mazurkiewicz, Wojciech Orliński, Maciej Parowski, Edyta Rudolf, Antoni Smuszkiewicz i Jerzy Szeja obradowało pod przewodnictwem prof. Antoniego Smuszkiewicza. Uroczyste ogłoszenie laureatów Nagrody odbyło się 21 października 2008 roku w Domu Literatury w Warszawie. Podczas sesji literackiej prof. Antoni Smuszkiewicz, dr Jerzy Szeja i red. Maciej Parowski przedstawili nagrodzone dzieła oraz ich twórców. Fragmenty utworów odczytała Krystyna Czubówna. Spotkanie uświetniła swoją obecnością wnuczka Jerzego Żuławskiego, Ewa Żuławska-Bogacka. Laureatom zostaną wręczone statuetki podczas galowej imprezy w trakcie Falkonu dn. 15 listopada 2008, po czym odbędzie się sesja literacka p.t. "Co nowego w polskiej fantastyce?".
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Tracę ciepło | Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego | Lód | Epifania wikarego Trzaski


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

iron_master
   
Ocena:
0
Pozostaje tylko pogratulować laureatom i poważnie zastanowić się nad wyjazdem na Falkon :-)
22-10-2008 15:12
malakh
   
Ocena:
0
Nasze dziecię, a jak wyrosło... chlip, chlip....
22-10-2008 16:38
Zicocu
   
Ocena:
0
Dukaja i Orbitowskiego można było się spodziewać. Epifanii niestety nie czytałem, ale na tym miejscu widziałbym Pana Lodowego Ogrodu.
22-10-2008 17:32
assarhadon
   
Ocena:
0
Dukaja wreszcie ocenili za kunszt a nie za nazwisko..... On nie ma konkurencji w Polsce w tym sezonie i już. Po to ta nagroda i myslę, że spełni zadanie i wypełni nisze.
22-10-2008 19:16
Ysabell
   
Ocena:
0
Bogu (i jurorom) dzięki chociaż za Epifanię...

Tak mnie zastanawia - jeżeli ogłoszenie wyników i tak miało być pod koniec października i nie na konwencie, to dlaczego nie na Targach Książki...?
22-10-2008 21:15
Siman
   
Ocena:
0
Dukaj? Nigdy bym nie zgadł. ;]
22-10-2008 23:38

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.