Aktualności

Śmiałkowski o Brzezińskiej, Ćwieku i Guzku

Śmiałkowski o Brzezińskiej, Ćwieku i Guzku

11-12-2009 18:40 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
W sobotę, 12 grudnia, w programie Gotowi na wszystko na antenie Radia Roxy FM, Kamil Śmiałkowski (naczelny Nowej Fantastyki) będzie mówił o trzech książkach wydanych ostatnio przez Agencję Wydawniczą Runa: Letnim deszczu. Sztylecie Anny Brzezińskiej, Ofensywie szulerów Jakuba Ćwieka i Trzecim Świecie autorstwa Macieja Guzka.

Audycja rozpocznie się o godzinie 10.00 i trwać będzie do 13.00 (blok o książkach pojawi się w trzeciej godzinie). Można jej słuchać na 105,4 fm (Poznań) lub w Internecie.
Córki Graala - recenzja

Córki Graala - recenzja

11-12-2009 13:03 | Jędrzej 'bukins' Bukowski
"Córki Graala czyta się w sposób lekki, bez konieczności przebijania się przez zagmatwane opisy czy zbytnio rozbudowane dialogi. Ciężko powiedzieć, by książka była przesycona akcją, ale autorce udało się zrównoważyć kolejne wydarzenia, plastyczne opisy i interesujące dialogi."

Jacek 'vanderus' Dworzycki recenzuje Córki Graala autorstwa Elizabeth Chadwick. Zapraszamy do tekstu! » więcej
Anna Brzezińska o książkach elektronicznych

Anna Brzezińska o książkach elektronicznych

10-12-2009 21:28 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Na blogu eClicto opublikowano krótką rozmowę z Anną Brzezińską, która wypowiedziała się na temat e-booków i nieodpłatnego udostępniania książek. » więcej
Bajki dla dorosłych - recenzja

Bajki dla dorosłych - recenzja

10-12-2009 19:50 | Jędrzej 'bukins' Bukowski
"Jedynie Pilipiukowi nie można niczego zarzucić, wręcz przeciwnie − o Dzwonie Wolności winno mówić się w samych superlatywach. Historia przybyłego na Syberię doktora, który ma za zadanie zaszczepić mieszkańców pewnego miasteczka przeciw czarnej ospie, a przez przypadek staje się świadkiem początku epokowych wydarzeń, mających odmienić losy Europy, to nie tylko wyśmienicie oddane realia epoki (aczkolwiek jest to największa zaleta opowiadania)."

Marcin 'malakh' Zwierzchowski ocenia zbiór opowiadań Bajki dla dorosłych, poświęcony pamięci Tomasza Pacyńskiego. Zapraszamy do lektury! » więcej
Nathaniel Wolfe i Cmentarne opowieści - recenzja

Nathaniel Wolfe i Cmentarne opowieści - recenzja

10-12-2009 12:06 | Jędrzej 'bukins' Bukowski
"Brian Keaney, tak jak poprzednio, zabiera nas w magiczną podróż po stolicy Anglii sprzed blisko 150 lat. Oprócz miejsc poznanych w części poprzedniej, odkrywamy dzięki autorowi kolejne: cmentarze nawiedzane przez rabusiów zwłok, palarnie opium pełne zbłąkanych dusz i wyspę Jarveya, czyli przedsionek piekła nad brzegami Tamizy."

Jacek 'vanderus' Dworzycki ocenia powieść Briana Keaney'a - Nathaniel Wolfe i Cmentarne opowieści. Zapraszamy do lektury tekstu. » więcej
Omega - recenzja

Omega - recenzja

09-12-2009 12:22 | Jędrzej 'bukins' Bukowski
"Nad całą powieścią unosi się duch autora Alicji w krainie czarów, kolejne etapy gry są coraz bardziej absurdalne i miejscami nielogiczne. Nie wszystkim może przypaść do gustu maszyna do prania mózgu z funkcją wirowania i zmiękczania, bądź wyborowi borowi urządzający borowanie w borze; mnie akurat urzekł ten mocno pokręcony klimat całej historii."

Zapraszamy do recenzji Omegi Marcina Szczygielskiego. Książkę ocenia Małgorzata 'Schleppel' Tomaszek. » więcej
Wieści z warsztatu Michała Krzywickiego

Wieści z warsztatu Michała Krzywickiego

08-12-2009 19:15 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Obecnie redaguję Psalmodię, ale może o tym, przy innej okazji. Najlepiej, gdy ją już skończę. Finiszuję z moją najnowszą powieścią. Tłem jest II Wojna Światowa, skupiam się jednak na mikrohistorii: wysiedleniu polskiej ludności w niewielkim miasteczku czy bestialskim mordzie w szpitalu psychiatrycznym dokonanym przez Einsatzgruppen SS-Eimann."

Michał Krzywicki, autor Plag tej ziemi, dzieli się z nami informacjami na temat tego, nad czym obecnie pracuje. Zapraszamy do lektury! » więcej
Starship: Pirat - fragment

Starship: Pirat - fragment

08-12-2009 16:57 | Bartosz 'Zicocu' Szczyżański | Komentarze: 0
"Wysoko w górze, w kapsule przytwierdzonej do ściany, unosił się Wxakgini, jedyny pilot, jaki zasiadał za sterami tego okrętu na przestrzeni ostatnich siedmiu lat."

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Starship: Pirat autorstwa Mike'a Resnicka.
Nowy kwartalnik literacki

Nowy kwartalnik literacki

08-12-2009 16:38 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 16
Były redaktor naczelny Nowej Fantastyki, Paweł Matuszek, będzie kierował nowym magazynem literackim - Fantasy & Science Fiction. W tworzeniu kwartalnika, którego pierwszy numer pojawić się ma na początku przyszłego roku, pomagać mu będzie Konrad Walewski.

Magazyn będzie kosztować 12 zł, a poświęcona mu strona internetowa ruszy jeszcze w tym miesiącu.
Godzina czarownic. Część 2 - recenzja

Godzina czarownic. Część 2 - recenzja

08-12-2009 10:53 | Jędrzej 'bukins' Bukowski
"Jest to z pewnością jedna z lepszych powieści Rice, co widać szczególnie na polu kreacji bohaterów (co prawda, autorka posiada talent do tworzenia postaci, jednak niejednokrotnie kreśliła ona sprzeczny obraz tej samej osoby). W Godzinie czarownic charakter bohaterów jest konsekwentny."

Katarzyna 'Alchemist' Sałak ocenia drugą część Godziny czarownic autorstwa Anne Rice. Zapraszamy do lektury tekstu! » więcej
Nagroda Żuławskiego i reszta świata - felietonowa dysputa

Nagroda Żuławskiego i reszta świata - felietonowa dysputa

07-12-2009 19:46 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Zapraszamy do lektury artykułu Nagroda Żuławskiego i reszta świata autorstwa Andrzeja Zimniaka, który odpowiada na pytania dotyczące "Żuławia".

Cykl felietonowych dysput Flirt zaczepno-obronny bazuje na pytaniach kierowanych do Andrzeja Zimniaka oraz sugestiach dotyczących obszarów jego zainteresowań. Poprzednie odcinki można przeczytać w Fahrenheicie i na stronie autora (zbiorczo).
» więcej
Oberki do końca świata - spektakl

Oberki do końca świata - spektakl

07-12-2009 18:42 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
6, 8 i 9 grudnia na Scenie Lubelska 30/32 (Warszawa) pierwsze pokazy nowego spektaklu – Oberków do końca świata.

Przedstawienie oparte jest na wydanej w 2007 roku powieści Wita Szostaka, opowiadającej dzieje kolejnych przedstawicieli rodu Wichrów – muzykantów ze wsi Rokiciny. Więcej szczegółów po kliknięciu w nagłówek wieści. » więcej
Dukaj i Jabłoński w Warszawie

Dukaj i Jabłoński w Warszawie

07-12-2009 17:06 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Autor Wrońca, Jacek Dukaj i Jakub Jabłoński, który stworzył ilustracje do książki, 8 grudnia, o godzinie 12.00 będą gośćmi konferencji prasowej inaugurującej akcję spo­łecz­no-edu­ka­cyj­ną "Pa­mię­taj o 13 grud­nia".

Spotkanie będzie miało miejsce w Ze­spo­le Szkół "Bed­nar­ska", przy ulicy Bed­nar­skiej 2/4 w War­sza­wie. Więcej szczegółów znajdziecie po kliknięciu w nagłówek wieści. » więcej
Nowy zbiór Orbitowskiego w lutym

Nowy zbiór Orbitowskiego w lutym

07-12-2009 16:55 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski | Komentarze: 0
Nadchodzi - nowa książka autorstwa Łukasza Orbitowskiego, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, trafi do sprzedaży już w lutym przyszłego roku.

Więcej informacji na temat tego zbioru znajdziecie w publikowanych niedawno na łamach naszego działu Wieściach z warsztatu #1.
Jedenasty fragment Metro 2033

Jedenasty fragment Metro 2033

07-12-2009 16:29 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Artem i Chan przysłuchują się opowieściom grupki mężczyzn przy ognisku na jednej ze stacji metra. Chudzielec snujący opowieść o wybuchu epidemii dżumy nieświadomie ściąga na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

Zapraszamy do lektury jedenastego fragmentu powieści Dmitrija Głuchowskiego, Metro 2033 oraz do udziału w nowej edycji konkursu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne, oryginalne koszulki Metro 2033. » więcej
Ostrze Tyshalle'a. Część 2 - recenzja

Ostrze Tyshalle'a. Część 2 - recenzja

07-12-2009 16:13 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"My, fani Caine'a, wiemy że na całą historię nałożony jest filtr sprawiający, iż powieść odbiera się całkiem inaczej niż proste opowiastki o rycerzu ratującym świat. Dzięki kojarzącej się z głównym bohaterem brutalności, agresji, przemocy, tekst staje się dużo ciekawszy, bardziej przejmujący. Lejąca się obficie krew nie jest w przypadku Ostrza Tyshalle'a sposobem na przyciągnięcie fanów prymitywnych rozrywek; odebrałem ten zabieg raczej jako pastisz, przedstawienie heroic fantasy w inny sposób, niż jest to zazwyczaj robione."

Zapraszamy do lektury recenzji drugiej części Ostrza Tyshalle'a Matthew Stovera. Powieść ocenia Bartosz 'Zicocu' Szczyżański. » więcej
Zrób Krok w Nieznane

Zrób Krok w Nieznane

07-12-2009 15:57 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Nakładem wydawnictwa Solaris 8 grudnia ukaże się piąty tom (a drugi pod redakacją Mirka Obarskiego) antologii Kroki w nieznane. Książka została objęta patronatem naszego serwisu. » więcej
Listopadowe oceny redaktorów

Listopadowe oceny redaktorów

06-12-2009 21:13 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
W okresie od 1 do 31 listopada 2009 roku w Dziale Książkowym opublikowanych zostało 56 recenzji (nowy rekord!), których średnia ocena wyniosła 7,2. Najwyższą ocenę − 10 − uzyskały trzy książki: Ritus autorstwa Markusa Hertza, Pump Six and Othre Stories Paola Bacigalupiego i To Stephena Kinga; najniżej zaś redaktorzy ocenili: Dwunastu Jaspera Kenta – 3,0 i Szmaragdowych rycerzy. Niebo w płomieniach – 3,0.

Zapraszamy do lektury zestawienia. » więcej
Żmija - recenzja

Żmija - recenzja

06-12-2009 11:47 | Jędrzej 'bukins' Bukowski
"Żmija, przynajmniej na początku, jest powieścią realistyczną. Paradoksalnie wątek paranormalny w tej książce fantastycznej to jej najsłabszy element. Został wprowadzony zupełnie niepotrzebnie i sprawiał wrażenie ciągniętego na siłę. Tak jakby pisarz nie za bardzo wiedział, jak skończyć rozpoczętą historię."

Zapraszamy do lektury recenzji Żmii Andrzeja Sapkowskiego. Ocenia Łukasz 'Ludmo' Dymek. » więcej
Szósta odsłona Qchni artystycznej

Szósta odsłona Qchni artystycznej

05-12-2009 18:44 | Marcin 'malakh' Zwierzchowski
"Jak bardzo bohaterski powinien być bohater? Wbrew pozorom, jest to dosyć trudne pytanie, zwłaszcza gdy stawia je sobie niedoświadczony adept pióra."

Zapraszamy do lektury szóstego już artykułu z cyklu Qchnia artystyczna. Autorem pierwszej części rozważań O bohaterach jest niżej podpisany. » więcej
Wyświetlono rezultaty 16641-16660 z 20882.