» Wystawa "Edward Lutczyn: stare i ...nowe" w Tarnowskich Górach

Wystawa "Edward Lutczyn: stare i ...nowe" w Tarnowskich Górach

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Wystawa
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Konwent: Wystawa "Edward Lutczyn: stare i ...nowe" w Tarnowskich Górach
Od: 9 czerwca 2018
Do: 12 sierpnia 2018
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Miasto: Tarnowskie Góry
Miejsce: Muzeum w Tarnowskich Górach
Adres: Rynek 1
Strona WWW: www.komiksisatyra.pl/archiwum/lutcz...
Typ konwentu: komiksowy

Lutczyn w Tarnowskich Górach Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś „lutczynowskim” rysunkiem. Edward Lutczyn – bo o jego twórczości tu mowa – to bohater tej wystawy. Jest niewątpliwie jednym z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewno najbardziej rozpoznawalnym twórcą ilustracji książkowej w Polsce. Już kilka pokoleń czytelników bawi i zaskakuje pomysłowością w ciągu wielu lat wspaniałej kariery rysownika.

Wystawa jego prac w Muzeum w Tarnowskich Górach czynna będzie od 9 czerwca do 12 sierpnia.

8 czerwca (w dzień urodzin artysty!) zapraszamy na uroczysty wernisaż i warsztaty, które poprowadzi sam Edward Lutczyn!

Wystawę przygotował Wojciech Łowicki.

Na retrospekcji "Edward Lutczyn: stare i ...nowe" ujrzymy wiele jego twórczych twarzy: Lutczyn – przyjaciel dzieci, Lutczyn – satyryk, nie omijający żadnych tematów. Ale także Lutczyn jako projektant, czy plakacista. Wystawa ma za zadanie zaprezentować go jako wszechstronnego artystę, wspaniałego erudytę o niesamowitym warsztacie graficznym.

Układ ekspozycji zorganizowany jest w sposób chronologiczny. Od rysunków z okresu dziecięcego, pierwszych prób profesjonalnych, poszukiwania własnego twórczego samookreślenia, okresów współpracy z gazetami i wydawnictwami do rysunków współczesnych. Do obejrzenia duża ilość oryginałów, a wiele z zaprezentowanych prac ma tutaj swój debiut wystawienniczy.

Edwarda Lutczyna określa się tytanem pracy. Tworzy w zaciszu piwnicznej pracowni na warszawskiej Saskiej Kępie. Tej samej nadwiślańskiej klimatycznej dzielnicy, o której śpiewała Maryla Rodowicz i gdzie toczyła się akcja książki Adama Bahdaja „Stawiam na Tolka Banana”. Pracuje co najmniej dziesięć godzin dziennie. Zdarzało się, że spędzał nad kartką kilka dni i nocy zanim był zadowolony z pomysłu, a potem kolejne dni (i noce) pracy nad wykańczaniem dzieła…

Dokładny, właściwie precyzyjny (nigdy nie zdarzyło mu się, aby źle wymierzył i zabrakło miejsca na papierze, i obojętne jest mu, od czego zaczyna rysować: czy od nosa, czy od butów…), ale i wszechobecny artystycznie. Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Pełni również zaszczytną funkcję Doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Jest autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji… Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując - od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych.

Źródło: Opis organizatora

Tagi: Edward Lutczyn: stare i ...nowe | Tarnowskie Góry | Edward Lutczyn | Wojciech Łowicki | Muzeum w Tarnowskich Górach


Czytaj również

Praga Gada #4: Wiechem raz!
Nie taka straszna ta Praga
- recenzja
Praga Gada #5: Wiechem dwa!
Bierz lagę i pójdziemy na Pragie
- recenzja
Relax – Antologia Opowieści Rysunkowych #2
Relaxowanie się po latach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.