» Wieści » Polterowe prelekcje na Pyrkonie

Polterowe prelekcje na Pyrkonie

25-03-2010 00:32 | Marcin 'DAME' Jasiunas

Polterowe prelekcje na Pyrkonie
Scenariusz RPG krok po kroku - Magdalena i Maciej Reputakowscy
Piątek, 20:00, Sala RPG 1
W ślad za Quentinem na Pyrkon przybywa część jurorów konkursu. Na tym spotkaniu nie dowiecie się, jak wygrać Quentina, ale wspólnie z prowadzącymi będziecie mogli się zastanowić, z czego powinien składać się scenariusz przeznaczony do publikacji.

Najlepszy Erpegowiec - Magdalena i Maciej Reputakowscy
Sobota, 16:00, Sala RPG 2
Nie istnieje żadna obiektywna miara tego, kto jest najlepszym MG lub graczem, co nie znaczy, że nie można jednak próbować być jak najlepszym erpegowcem. W tym celu na niniejszym spotkaniu rozłożymy gracza i MG na czynniki pierwsze. A potem spróbujemy pokazać, jak działa maszyneria zwana erpegowcem.

Masz cieciu questa? - czyli o sensie poszukiwań Graala - Magdalena Madej-Reputakowska
Sobota, 10:00, Sala Literacka 1
Prelekcja dotyczy jednego z najczęściej wykorzystywanych, problematycznych i wyśmiewanych elementów Gier Fabularnych - questów. Wierzcie lub nie, ale wyprawy bohaterów po złote runo, jabłka Hesperydy i świętego Graala rozpoczęły się zanim wyszła pierwsza edycja D&D. Co przydarzyło się herosom, że dziś otrzymują pretekstowe zadania od tego samego zakapturzonego jegomościa w karczmie? Podczas prelekcji cofniemy wskazówki zegara i spróbujemy uratować bohaterów przed banałem. Za udział w prelekcji otrzymacie 100 punktów doświadczenia, 3 sztuki złota i reputację z moją frakcją.

Kulturalny obcy - Maciej 'Miszcz Czarny' Kozłowski
Sobota, 14:00, Sala Literacka 1
Wykład o obcych - o tym, jak ich sobie wyobrażano w różnych epokach, co o nich pisano, jakie robiono o nich filmy, o różnych teoriach spiskowych (Sumerowie twierdzili, że pochodzą z kosmosu, a Aztekowie wyznawali obcych jako bogów).

Prelekcja o prelekcji - Staszek 'Scobin' Krawczyk
Sobota, 18:00, Sala Literacka 2
Wyszedłem, powiedziałem, przekonałem? Niestety nie, wystąpienia publiczne to nie taka prosta sprawa – ale z pewnością ważna, twórcza i piękna! Wszystkich, co chcą się w nich ćwiczyć, serdecznie zapraszam na prelekcję i dyskusję. Najpierw opowiem o wnioskach, które przez parę lat wyciągnąłem z własnych i cudzych doświadczeń; następnie porozmawiamy o tym, co Waszym zdaniem jest w przemawianiu trudne, ciekawe, kontrowersyjne. Do zobaczenia!

Jedna historia, wiele przygód. Warsztaty tworzenia scenariuszy - Staszek 'Scobin' Krawczyk
Niedziela, 14:00, Sala RPG 3
Jak szybko stworzyć spójny scenariusz? Jak użyć historii, którą już znamy, by powstało coś nowego? Te dwa pytania mają ze sobą więcej wspólnego, niż się wydaje. Gorąco zapraszam wszystkich, którzy szukają na nie odpowiedzi – zarówno mistrzów gry, jak i graczy, którzy lubią mieć wpływ na to, w co grają. Najważniejszą inspiracją będzie dla nas konwencja śledztwa z potworem (tak jak w serialu "Supernatural" / "Nie z tego świata"), ale sięgniemy też po inne przykłady z sesji, filmu, telewizji, literatury. Dodatkową korzyścią dla Was będą gotowe scenariusze, które powstaną na warsztatach. Do zobaczenia!

Jak twarda jest polska SF? - Marcin Zwierzchowski (moderator)
Uczestnicy: Marek S. Huberath, Marek Oramus, Rafał Kosik, Paweł Majka, Michał Protasiuk
Sobota, 12:00, Aula
Dyskusja z udziałem: Marka S. Huberatha, Marka Oramusa, Rafała Kosika, Pawła Majki i Michała Protasiuka na temat kondycji najbardziej naukowej odmiany fantastyki w wydaniu polskim.

A mury runą, runą, runą... - Marcin Zwierzchowski (moderator)
Uczestnicy: Michał Cetnarowski, Maciej Guzek, Łukasz Orbitowski, Marcin Przybyłek, Wit Szostak
Sobota, 15:00, Aula
Pojęcie "getta fantastycznego" wciąż przewija się w naszych dyskusjach. Czy ono naprawdę istnieje? Jeżeli tak, to czy jest szansa zrobienia wyłomu w murze?
Ostatnie lata to okres sporych zmian na tym froncie. Nagrodę Pulitzera w 2008 roku otrzymał Cormac McCarthy za postapokaliptyczną "Drogę", a w 2009 Junot Diaz, który w "Krótkim i niezwykłym żywocie Oscara Wao" dominikańskiego dyktatora nazywa Sauronem... Jacek Dukaj (po raz kolejny) został nominowany do Paszportu Polityki, wcześniej otrzymał Nagrodę Kościelskich; Maciej Guzek napisał korespondujący z głównym nurtem "Trzeci Świat", mainstreamowy twórca Michael Chabon fantastycznym "Związkiem Żydowskich Policjantów" zgarnął i Hugo i Nebulę, a wydawnictwo Znak wydało antologię "Pod dobrą gwiazdą", w której obok Pilcha i Huellego stoją Brzezińska i Szostak.
Może więc coś się zmienia?

Nowe twarze światowego SF - Marcin 'malakh' Zwierzchowski
Niedziela, 13:00, Sala Literacka 1
Przedstawienie trójki młodych (literacko) twórców science fiction, którzy powszechnie uważani są za największe nadzieje tego gatunku. Pierwszym z nich jest znany w Polsce Peter Watts, Kanadyjczyk, którego "Ślepowidzenie" było nominowane do Hugo, a najnowsze opowiadanie - "The Island" - trafia do każdej antologii, która zbiera najlepsze teksty 2009 roku.
Drugim twórcom jest Paolo Bacigalupi - autor zbioru opowiadań "Pump Six and Other Stories" i powieści "The Windup Girl", która w tym roku nominowana jest do Nebuli. Nazywany "Tedem Chinagiem XXI wieku".
Trzeci to Ted Kosmatka (ma polskie korzenie), którego amerykańscy krytycy i czytelnicy zgodnie wymieniają we wszystkich zestawieniach "Przyszłych gwiazd SF". Autor kilkunastu wyśmienitych opowiadań, nominowany do praktycznie wszystkich najważniejszych nagród, w tym roku do Nebuli za nowelę "Divining Light".

Zagraj w Wolsunga z Kuźnią Gier i rpg.polter.pl - Michał 'rincewind bpm' Smoleń
Sobota, szczegóły przy stanowisku Kuźni Gier
Otwarta sesja pokazowa Wolsunga - poznaj system podczas sesji prowadzonej przez autora Szybkostrzałów, krótkich, gotowych do gry przygód, publikowanych przez rpg.polter.pl. Zapraszamy przede wszystkim początkujących odkrywców świata Magii Wieku Pary!

4E nie gryzie, czyli dyskusje o 4. edycji D&D - Mateusz `Zsu-Et-Am` Kominiarczuk
Sobota, 10:00, Sala RPG 3
Czyli 4E czy $E? Prowadzona przez Zsu-Et-Ama, szefa działu D&D w serwisie Poltergeist, dyskusja na temat wad, zalet i przemian zachodzących w najnowszej edycji Dungeons & Dragons, z perspektywy dwóch lat od premiery.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Pyrkon 2010


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.