» Relacje » Planszówki w Spodku 2019

Planszówki w Spodku 2019


wersja do druku

Spodek tonął w planszówkach

Redakcja: Shadov

Planszówki w Spodku 2019
Kawiarnia Ludiversum przyzwyczaiła planszówkowiczów do różnych inicjatyw. Obok cyklicznie odbywających się spotkań w ramach Nocnego Grania w Arenie Gliwice, we wrześniu zorganizowano imprezę o większym rozmiarze – kolejną edycję Planszówek w Spodku.

Przez dwa dni katowicki obiekt gościł łącznie 2611 odwiedzających, oferując im część targową, wypożyczalnię gier oraz strefy prototypów i RPG. Warto odnotować oddzielną strefę przeznaczoną dla rozgrywek rodzinnych, gdzie także najmłodsze pociechy mogły znaleźć coś dla siebie. Od strony organizacyjnej konwent wypadł bardzo dobrze – niektórych przejezdnych mogły wprawdzie zmylić prace remontowe wykonywane przy samym Spodku, lecz nie skutkowało to problemami z dotarciem na miejsce. Kasę przy wejściu obsadzono kilkoma osobami, które sprawnie rozładowywały kolejkę nadciągających graczy.

Na plus zaliczam obecność sporej części polskich wydawców, którzy pojawili się w Spodku. Wśród wystawców znalazła się m.in. Nasza Księgarnia, na której stoisku można było przedpremierowo zagrać i kupić Wyprawę do El Dorado, Phalanx prezentujący Tapestry (nową grę autora Scythe  Jameya Stegmaiera), Brass: Birmingham i Nanty Narking, Rebel z przedpremierowym egzemplarzem Everdell i nowymi grami – Wyspą Skarbów i Star Wars: Zewnętrzne Rubieże. Portal Games przywiózł ze sobą uznaną już markę w postaci Aeon's End oraz nowości: Królestwa Północy i Narcos.

Minerały od wydawnictwa IUVI Games.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Duża strefa FoxGames oferowała graczom m.in. świeżutkiego Reefa, zaś prócz planszówek odwiedzający mogli zaopatrzyć się w komiksy paragrafowe. Galakta promowała natomiast Catana i Volta zbliżający się projekt autora wspomnianego Reefa i serii Century. Warto też odnotować obecność nowej oficyny – krakowskiego IUVI Games, które nie tylko przejęło część licencji po Games Factory, ale zdążyło już zapowiedzieć kilka kolejnych tytułów. Odwiedzający mogli wypróbować nadchodzące Minerały i zamienić parę słów z autorką tejże gry. Z kolei Funiverse nęciło graczy możliwością przeniesienia się (również przedpremierowego) na Dziki Zachód w grze Western Legends.

Na tym nie koniec przedpremierowych rozgrywek. Stoisko Czachy Games witało graczy wczesnymi wersjami zbliżającego się Space Gate Odyssey i nieco bardziej odległego Blood of the Nothmen Carla Chudyka. Z kolei duży stół Hobbitów.eu zachęcał możliwością pokierowania lotnictwem w 303 Squadron. O krok dalej poszło wydawnictwo Lucrum Games, które przyszykowało dla gości stoły z Odfrunęło z wiatrem i gigantyczną wersję odświeżonej odsłony Przebiegłych wielbłądów (Camel Up!). Ogromna ekspozycja zdecydowanie przyciągała uwagę, podobnie jak wydawcy tłumaczący zasady w pustynnych wdziankach.

Grywalna ekspozycja Przebiegłych wielbłądów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Strefę prototypów otwierało Jagged Alliance, które wprawdzie zostało już opublikowane za granicą, lecz wydawnictwo Underworld Kingdom dopiero niebawem rozpocznie kampanię crowdfundingową rodzimej edycji. Uwagę graczy skupiał też niecodzienny projekt Three Headed Monsters – Beyond Human: Colonies. Oprócz tego odwiedzający mogli spróbować jeszcze innej (oprócz 303 Squadron) gry z lotnictwem w roli głównej – Bezchmurne niebo 1936 – oraz wziąć udział w bitwach morskich w Epic Naval Battles, a także spróbować bardziej familijnych propozycji, m.in. Kolorowego Imperium i Emokosmosu, któremu poświęcimy oddzielny artykuł.

Wśród targowej przestrzeni znajdowały się liczne stoliki czekające na graczy korzystających z wypożyczalni gier oferujących kilkadziesiąt tytułów różnego kalibru. Coś dla siebie mogli znaleźć zarówno bardziej zaawansowani gracze, jak i fani gier familijnych czy imprezowych. Czołówka najchętniej wypożyczanych tytułów raczej nikogo nie zaskoczy – podium piastowały Sagrada, Azul i Azul: Witraże Sintry.

Zasoby wypożyczalni gier.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Organizatorzy zadbali także o turnieje. Gracze toczyli zmagania w niezwykle popularnych w naszym kraju Star Realms i Hero Realms od IUVI Games, oraz niedawno recenzowanej na łamach Poltera Wyprawie do El Dorado. Listę zawodów zamknął Yu-Gi-Oh!, ale na spragnionych rywalizacji czekały eliminacje mistrzostw Polski w Kingdomino, Rummikub i Sabotażyście. W jednym z turniejów wzięło udział nawet 32 osoby.

Właściwie jedyne moje zastrzeżenia tyczą się RPG-ów. Te znajdowały się nieco na uboczu, co zaliczam na poczet pozytywów, bo warunki do grania były z pewnością korzystniejsze. Niestety wygospodarowana przestrzeń nie należała do szczególnie dużych i mieściła zaledwie cztery stoły. Grupy grających oddzielały prowizoryczne ścianki, co nie wyglądało nadto pociągająco. Ciekawie prezentował się za to wybór systemów – oprócz nowej edycji D&D, Zewu Cthulhu i Shadowruna, odwiedzający, po wcześniejszym zapisaniu się na listę, mogli zasiąść do Equestrii oraz Jagodowego Lasu.

Tapestry, nowa gra autora Scythe, którą w Polsce wyda Phalanx.

Cieszy fakt, że na planszówkowej mapie Polski pojawiają się kolejne wydarzenia przyciągające rzesze fanów gier bez prądu oraz osób dopiero chcących spróbować tego rodzaju rozrywki. Jedni i drudzy powinni czuć się zadowoleni wizytą w Spodku. Możliwość zamienienia kilku słów z ludźmi z branży, nadrobienia "kupki wstydu" dzięki wypożyczalni, czy przedpremierowego wypróbowania gier i prototypów zapewniają masę pozytywnych wrażeń. Pozostaje trzymać kciuki, żeby organizatorzy dbali o rozwój kolejnych edycji, a gracze docenili ich starania, gromadnie odwiedzając katowicki obiekt.

Konwent powstał z inicjatywy Ludiversum, lecz nie mógłby się odbyć bez zaangażowania lokalnych graczy i organizacji: Alea iacta est... po stole, Bastylion, Gambit, Legion RPG, Planszowa Dąbrowa, Planszowy MAK, Wysoka PION-tka, Zalew Gier.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Konwent: Planszówki w Spodku 2019
Od: 14 września 2019
Do: 15 września 2019
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Godzina zakończenia: 19:00
Miasto: Katowice
Miejsce: Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek
Adres: Al. Korfantego 35, Katowice
Strona WWW: www.facebook.com/events/41034333647...
Cena: 1-dniowe: normalny 15 zł / ulgowy 5 zł; 2-dniowe: normalny 20 zł / ulgowy 10 zł; dzieci do 6 lat wstęp bezpłatny
Typ konwentu: planszówkowy

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.