» Artykuły » Publicystyka » Pixel Heaven 2018

Pixel Heaven 2018


wersja do druku

Szósta edycja najlepszej imprezy retro i indie

Autor: Redakcja: Jan 'gower' Popieluch

Pixel Heaven 2018
Entuzjaści gier retro i tytułów indie od kilku lat mają wydarzenie skierowane specjalnie do nich. Pixel Heaven w swojej szóstej edycji stara się przyciągnąć również inne grupy, w tym wielbicieli gier planszowych.

W dniach 8–10 czerwca po raz szósty odbył się festiwal Pixel Heaven. Wielbicieli gier retro i autorstwa niezależnych twórców znów gościła zajezdnia autobusowa przy ul. Włościańskiej na warszawskim Żoliborzu. W klimatycznej przestrzeni zajezdni znalazło się miejsce na scenę, wystawy klocków LEGO, makiety z Gwiezdnych Wojen i oczywiście dużo stanowisk  ze starymi komputerami i konsolami. Nie zabrakło też flipperów, które chyba od edycji towarzyszyły Pixel Heaven. Jedna sala była poświęcona wielbicielom gier planszowych, którzy mogli wypożyczyć gry z szerokiego asortymentu i rozegrać je na zapewnionej do tego przestrzeni.

Na niektórych stoiskach w części wystawienniczej można było kupić różnorakie gadżety oraz gry na nowsze i starsze konsole Nintendo. A na scenie prawie non stop odbywały się ciekawe wykłady i prelekcje. Wśród prelegentów pojawili się uznani twórcy, tacy jak Adrian Chmielarz i Tom Putzki, ale również Anna Strężyńska – była Minister Cyfryzacji, a obecnie prezes firmy technologicznej.

Poza tematami stricte związanymi z grami, czy to retro, czy nadchodzącymi produkcjami niezależnymi trochę miejsca poświęcono dla innych tematów. Na zakończenie pierwszego dnia zaprezentowano roboczą wersję filmu dokumentalnego Wojna Gwiazd, który koncentruje się na wejściu do Polski serii filmów Gwiezdne Wojny pod koniec lat siedemdziesiątych oraz na tym, jak rozwijało się zainteresowanie filmami Lucasa wśród fanów aż do lat dziewięćdziesiątych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pixel Awards wyjątkowo popularne 

Po raz kolejny ważnym elementem Pixel Heaven były gry niezależne. Festiwalowi towarzyszyło rozdanie nagród Pixel Awards, do których szóstej edycji zgłoszono 129 pozycji z całego świata. Wśród laureatów nie brakuje pozycji już znanych, ale znajdziemy tam też tytuły, których premiera ma dopiero nadejść. Nagrody rozdano w dziesięciu kategoriach (w tym jednej dla gry planszowej) oraz przyznano jedną nagrodę specjalną:

 • Big Fish Grand Prix –  Get Even (Farm 51)
 • Indie Grand Prix – Carrion (Phobia Game Studio)
 • Best Gameplay (najlepsza rozgrywka) – Steel Rats (Tate Multimedia)
 • Warsaw Excellence (najlepsza gra rodem z Warszawy) – Bushy Tail (Fuero Games)
 • Best Art (najlepsza oprawa audiowizualna) – We. The Revolution (Polyslash / Klabater)
 • Retro Roots (najlepsze nawiązanie do retro) – Driftland: The Magic Revival (Stardrifters)
 • Big Bang! (największe zaskoczenie) – Tower of Time (Event Horizon)
 • Best VR Experience (najlepsza gra na VR) – Blunt Force (Monad Rock)
 • Rookie of the Year (najlepszy debiut) – 8874 (GroundUpStudio)
 • Total Blackout (najlepsza gra planszowa) – seria Boss Monster (Fabryka Kart Trefl Kraków)
 • Nagroda Specjalna portalu Graczpospolita – The Beast Inside (Illusion Ray / Movie Games)

Miłe zaskoczenia na Pixel Expo

Wiele gier miało także swoje stoiska na halach festiwalowych. Spośród kilkunastu prezentowanych tytułów poniżej przedstawiamy trzy, które zdecydowanie są warte uwagi:

Lucid Dreams (Dali Games)

W tym debiucie wrocławskiego studia Dali Games wcielamy się w Lucy, dziewczynkę z niepełnosprawnością ruchową, która na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim. Mamę Lucy dręczą demony, które mała bohaterka chce pokonać, wędrując przez świat snów.

Lucid Dreams to klasyczna przygodówka point & click czerpiąca garściami z doświadczeń wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zagadki są mało oczywiste i czasem trzeba się mocno nagłowić, jakie przedmioty należy połączyć dla osiągnięcia danego efektu. W czasach gdy większość gier prowadzi gracza za rękę, jest to ciekawa odmiana.

Jedne z najlepszych elementów w Lucid Dreams to z pewnością oprawa. Muzyka tylko pogłębia imersję w oniryczny świat Lucy, a grafika podkreśla niezwykły klimat tej pozycji. Gra jest już dostępna w Steam Early Access gdzie można rozegrać prawię 1/3 przewidywanej długości.

The Badass Hero (Awesome Games Studio)

Krakowscy developerzy z Awesome Games Studio na Pixel Heaven przywieźli dwa swoje nadchodzące tytuły. Oba zapowiadają się niezwykle ciekawie. W przypadku The Badass Hero mamy do czynienia z platformówką akcji osadzoną w komiksowym świecie. Gracze będą mogli zmierzyć się z licznymi przeciwnikami w trzech światach, z których każdy będzie w dużej mierze generowany losowo. Nie będą wiedzieli, czy w następnym pomieszczeniu kryje się nowa broń, czy też może jeden z minibossów. Twórcy zapowiedzieli, że tych ostatnich zobaczymy przynajmniej kilkadziesiąt różnych wersji. Gra nie jest łatwa. Śmierć spotka nas na pewno wiele razy, ale zebrane punkty (tutaj przedstawione w formie tuszu, co tylko podkreśla komiksową oprawę) możemy zamienić na dodatkowe umiejętności lub wzmocnienie naszego bohatera. Gra jest zapowiedziana na wszystkie obecne platformy, czyli PC, Xbox One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Już w tej chwili możemy testować tytuł w ramach Steam Early Access.

Yet Another Zombie Defense HD (Awesome Games Studio)

Yet Another Zombie Defense HD to ulepszona wersja gry o tym samym tytule (oprócz "HD") z 2014 roku. W tym nieskomplikowanym top-down zombie shooterze dodatkowo wykorzystywane są pewne elementy gier tower defense. Wersja PC swoją premierę miała w 2017 roku, a teraz twórcy postanowili skoncentrować się na konsolach. Jeszcze w czerwcu 2018 ukaże się edycja na Xbox One i Xbox One X. Na Pixel Heaven pokazano jednak bardzo wczesną wersję świeżo zapowiedzianej edycji na Nintendo Switch. Mimo że gra jest na wczesnym stadium produkcji, już widać, że będzie się świetnie sprawdzać na specyficznym sprzęcie jakim jest Switch. Lokalny multiplayer dla maksymalnie 4 graczy będzie ciekawą zabawą. Szczególnie jeśli weźmiemy Switcha ze sobą gdzieś bez dostępu do stacji dokującej. Jedna osoba może trzymać wtedy ekran, a pozostali gracze sterują postaciami siedząc obok. Przeniesienie gry na konsolę Nintendo, co miało być jedynie eksperymentem twórców z Awesome Games Studio, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pixel Heaven 2018 był imprezą kierowaną do szerokiej grupy. Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie i zanurzyć się w unikalnym klimacie tego wydarzenia. Chodzą słuchy, że organizatorzy zabierają się już za edycję 2019. Kto nie miał okazji odwiedzić zajezdni przy Włościańskiej w tym roku, ma szanse nadrobić to w kolejnym. Osoby odpowiedzialne za organizację podkreślają, że wszystkie uwagi są cenne. Jeśli więc któryś z elementów Pixel Heaven wydaje się niewystarczający, warto zgłosić swoje własne propozycje i dołożyć cegiełkę do tego wydarzenia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Konwent: Pixel Heaven
Od: 8 czerwca 2018
Do: 10 czerwca 2018
Godzina rozpoczęcia: pt: 16:00, sob: 10:00, niedz: 10:00
Godzina zakończenia: pt: 22:00, sob: 02:00, niedz: 16:00
Miasto: Warszawa
Miejsce: Stara Zajezdnia Autobusowa
Adres: ul. Włościańska 52
Strona WWW: www.pixelheavenfest.com
Cena: 34,99 zł (jeden dzień), 60 zł (całość), 40 zł (afterparty)
Typ konwentu: growyCzytaj również

KDP 64+
Coś dla miłośników PIXELA
- recenzja
Lucid Dream
Smutna historia na granicy jawy i snu
- recenzja
Yet Another Zombie Defense HD
Zombie w wysokiej rozdzielczości
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.