» Wieści » Krakowski Festiwal Komiksu - znamy program

Krakowski Festiwal Komiksu - znamy program

22-03-2021 17:59 | Tomasz 'Asthariel' Lisek

Krakowski Festiwal Komiksu - znamy program

W weekend 26-28 marca 2021 roku odbędzie się zorganizowany wirtualnie, jubileuszowy 10. Krakowski Festiwal Komiksu – na oficjalnej stronie tego wydarzenia udostępniono już jego program. Znajdą się w nim wirtualne spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi twórcami komiksu, tematyczne panele dyskusyjne, plenerowa wystawa i spacery po komiksowym Krakowie.

Informacja prasowa:

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów historii obrazkowych, ilustracji i animacji. W programie tegorocznej edycji znajdą się wirtualne spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi twórcami komiksu, tematyczne panele dyskusyjne, plenerowa wystawa i spacery po komiksowym Krakowie.

Podczas dziesiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu będziemy gościć m.in. twórców z Argentyny, Belgii, Francji, Polski i Szkocji. Wśród nich warto wymienić Davida Vandermeulena – belgijskiego ilustratora komiksu Sapiens. Opowieść graficzna (Wydawnictwo Literackie 2020), błyskotliwej i pełnej humoru opowieści, która czerpie idee i pomysły z przetłumaczonego na 60 języków światowego bestsellera Sapiens. Od zwierząt do bogów autorstwa Yuvala Noaha Harariego.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął szkocki rysownik i ilustrator Tom Gauld – znany z humorystycznych pasków komiksowych publikowanych m.in. na łamach „The New Yorker", „The New York Times", „The Guardian" oraz „New Scientist". W czasie festiwalu porozmawiamy również z Diegiem Agrimbauem i Lucasem Varelą – autorami postapokaliptycznego Człowieka (Timof i cisi wspólnicy 2021), a także z Maxem de Radiguès'em, młodym belgijskim rysownikiem i scenarzystą, autorem wybuchowej powieści graficznej pt. Bękart (Kultura Gniewu 2020) poświęconej skomplikowanym rodzinnym relacjom.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podczas festiwalu nie zabraknie wątków krakowskich, o których porozmawiamy m.in. ze Stephenem Desbergiem, scenarzystą słynnej serii komiksowej Skorpion (Egmont), której najnowszy epizod rozgrywa się częściowo w Krakowie. Przyjrzymy się słynnemu Szczerbcowi z wawelskich zbiorów – o Tajemnicy mieczapierwszym komiksie wydanym przez Zamek Królewski na Wawelu, opowiedzą jego twórcy Artur Wabik i Marcin Wierzchowski. Będziemy też rozmawiać o ich najnowszym, trzecim komiksie zatytułowanym Czarna studnia.

Jak twórcy komiksowi opowiadają o zbliżającej się katastrofie klimatycznej i popularyzują ekologiczne idee? Podczas festiwalu porozmawiają o tym Paweł Kicman, Aleksandra Herzyk, Karolina Plewińska i Tomasz Grządziela. Wśród zaproszonych gości dziesiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu znaleźli się także Łukasz Ryłko, Rafał Szłapa, Marcin Podolec, Aleksandra Szmida, Wanda Hagedorn, Małgorzata Kulik, Marek Turek.

Festiwalowi towarzyszyć będą wycieczki w niewielkich grupach śladami dawnych i współczesnych twórców komiksu w Krakowie. Przygotowane specjalnie na tę okazję spacery poprowadzi przewodniczka miejska Alicja Zioło. Informacja o zapisach pojawi się już wkrótce. W trakcie festiwalu, a także w tygodniach następujących po nim, na placu Marii Magdaleny w Krakowie będzie dostępna wystawa plenerowa Ilustrad/as prezentująca twórczość współczesnych ilustratorek w Hiszpanii, zorganizowana we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Program festiwalu: http://bit.ly/X_KFK_program

Transmisje festiwalowych spotkań obejrzymy na profilach Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Stałym partnerem festiwalu jest Biuro Walonii-Brukseli w Polsce.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Oficjalna strona wydarzenia
Tagi: Krakowski Festiwal Komiksu


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.