» Wieści » Dni Fantastyki 2021 odbędą się w sierpniu we Wrocławiu

Dni Fantastyki 2021 odbędą się w sierpniu we Wrocławiu

16-06-2021 09:10 | Tomasz 'Asthariel' Lisek

Dni Fantastyki 2021 odbędą się w sierpniu we Wrocławiu

W dniach 20-22 sierpnia odbędą się w Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu Dni Fantastyki 2021, a hasłem przewodnim imprezy będzie Nowy Fantastyczny Świat. Więcej szczegółów – w rozszerzeniu wieści.

Informacja prasowa:

Na Dni Fantastyki w 2021 roku zapraszamy Was od 20 do 22 sierpnia, tradycyjnie do Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu.

Dni Fantastyki odbywają się we Wrocławiu od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce, ujętej zarówno w formie literackiej, jak i filmowej, artystycznej, komiksowej czy związanej z grami. Corocznie organizowana w Centrum Kultury „Zamek” impreza jest miejscem, w którym zbierają się zarówno fani, jak i twórcy fantastyki – od pisarzy zaczynając, a na reżyserach czy aktorach kończąc. Naszym celem jest przede wszystkim stworzenie środowiska sprzyjającego wyrażaniu siebie i swoich zainteresowań, rozwijaniu pasji czy poznawaniu ludzi, którzy je dzielą. Społeczność osób fascynujących się tematyką okołofantastyczną jest w Polsce ogromna i potrzebuje tego rodzaju wydarzeń.

Każda edycja skupiona jest wokół starannie dobranego motywu przewodniego, który jest na tyle skonkretyzowany, by ustrukturyzować przebieg festiwalu oraz ułatwić stworzenie listy gości czy ustalenie tematów prelekcji i dyskusji, a zarazem na tyle ogólny, by niczego nie narzucać ani w żaden sposób nie ograniczać. Pośród dotychczasowo ustalonych motywów znalazły się chociażby: fantastyka grozy, historie alternatywne czy zeszłoroczny cyberpunk.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Motywem przewodnim XVII Dni Fantastyki będzie Nowy Fantastyczny Świat, przez który należy rozumieć tematykę science-fiction skupiającą się na ukazaniu rozmaitych wizji nadchodzącej przyszłości, a który dotyczy gatunków takich jak fantastyka socjologiczna czy postapokaliptyczna, utopia i antyutopia, retrofuturyzm albo historia alternatywna. Uczestnicy przy okazji brania udziału w organizowanych w ramach festiwalu wydarzeniach czy atrakcjach będą mogli odkryć szanse oraz zagrożenia dla ludzi w przyszłości, a także zbadać potencjalne ścieżki rozwoju ludzkości czy zweryfikować zaproponowane przez różnych twórców perspektywy. Prelegenci odniosą się do dorobku literackiego m.in. George’a Orwella, Janusza A. Zajdla, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Isaaca Asimova, Roberta Heinleina, Aldousa Huxleya czy Mieczysława Smolarskiego – mistrzów kreacji futurystycznych wizji. Ponadto szczególną rolę na najbliższej edycji odegra twórczość Stanisława Lema. Jako że w 2021 roku obchodzilibyśmy setną rocznicę jego urodzin, postanowiliśmy uczynić z tegorocznego festiwalu niejaką laurkę upamiętniającą dokonania wybitnego polskiego pisarza, którego idee inspirują i wzbudzają podziw oraz zainteresowanie na całym świecie po dziś dzień.

Wraz z pomocą gości, uczestników oraz nieśmiertelnej twórczości fantastycznej, postaramy się odpowiedzieć na nurtujące każdego z nas pytania związane z przyszłością ludzi, Ziemi oraz całego kosmosu, tym samym przybliżając ją i czyniąc choć trochę mniej obcą i niejasną.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Strona imprezy
Tagi: Dni Fantastyki 2021

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.