» Recenzje » The Wolf Among Us Episode 3: Crooked Mile

The Wolf Among Us Episode 3: Crooked Mile


wersja do druku

Moc opowieści

Redakcja: lemon

The Wolf Among Us Episode 3: Crooked Mile
Drugi odcinek The Wolf Among Us był całkiem niezły, ale okazał się zawodem w porównaniu do tego, co otrzymaliśmy w Faith. Dlatego zarówno z nadzieją, jak i z obawami wyczekiwałem trzeciej odsłony. Które z tych dwóch uczuć okazało się prorocze?

Mroczna strona miasta

Tak jak poprzednio, fabuła zaczyna się w miejscu, w którym skończył się drugi odcinek. Ślady w hotelowym pokoju są na tyle szokujące, że dość silnie wpływają na bohaterów. W Bigbym rozpoczyna się nierówna walka między uczuciami a poczuciem obowiązku. A finałowa scena? Już dawno nie widziałem czegoś równie dobrego i mocnego. Powiem tylko, że to jeden z tych momentów, które zapamiętuje się na długo.

Owe wewnętrzne zmagania to najważniejszy element Crooked Mile i do tego diabelnie dobrze poprowadzony. Sama motywacja szeryfa jest może trochę zbyt oczywista – dowody, które zmuszają go do emocjonalnego działania, są zbyt nachalnie podsuwane pod nos – przez co od samego początku coś tutaj śmierdzi. Zdarzało mi się więc trochę temperować jego zachowanie i nie dawać wygrać jego brutalnej naturze. Jednak sam efekt i wpływ, jaki dzięki temu ma na otoczenie, jest dużo bardziej intensywny. Cały czas szeryf przypomina bestię na powrozie, który z lada chwila może pęknąć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Większe znaczenie mają również postacie poboczne, a przede wszystkim Śnieżka. Jej rola się zmieniła – trudno teraz myśleć o niej jak o "damie w potrzebie" – jest co najmniej partnerką Bigby'ego i kimś z aspiracjami do przejęcia sterów Baśniogrodu, a jej duet z Wilkiem zaczyna lśnić. Pozostali baśniowi bohaterowie również nie pozwalają o sobie zapomnieć, ale to nowo przybyli stanowią o sile trzeciego odcinka, gdyż są wyrazistym tłem dla wspomnianego duetu.

Decyzje, decyzje

Ponownie poczułem, że moje wybory mają znaczenie i to, co robię, ma sens. Tym razem nie są to już proste dylematy, czy komuś przyłożyć i dać większy wycisk, czy nie. Oczywiście, nie brakuje i takich, ale mają one marginalne znaczenie. Widać również, że wagę decyzji docenili sami twórcy, gdyż dali nam nieco więcej czasu na ich podjęcie. Czuję pod skórą, że w pozostałych epizodach będzie od nich zależeć więcej, niż od tych z poprzednich odsłon. Prawdę mówiąc, nie mogę się już doczekać, żeby zobaczyć ich konsekwencje.

Kolejny element stanowiący o sile Crooked Mile to fakt, że nie jesteśmy w stanie odwiedzić każdej lokacji oraz poznać wszystkich elementów układanki. Czas, jaki szeryf otrzymuje na poszukiwanie odpowiedzi, jest mocno ograniczony i podjęcie jednego tropu oznacza wystygnięcie innego. Oczywiście, każda ze ścieżek pozwala na dotarcie do celu, ale pozostawia nas z inną wiedzą i domysłami. Trzeci odcinek definitywnie należy przejść przynajmniej dwukrotnie, żeby poznać inne ścieżki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ponownie wróciły elementy walki i to w wielkim stylu. Sekwencje akcji pięknie wpasowały się w charakter tej odsłony Wilka, świetnie podkreślają jego atmosferę. Zostały dużo lepiej przemyślane i rzeczywiście pozwalają poczuć, jak wielką moc ma w sobie Bigby. Niestety, nie pozbyto się sekwencji bardzo intensywnego naciskania przycisku "X", przy których można wybić sobie palec lub zwichnąć nadgarstek. Ten rodzaj QTE nie należy do moich ulubionych. Poza tym nie mam zastrzeżeń.

Technicznie The Wolf Among Us nie rożni się od tego, co otrzymaliśmy wcześniej, ale widać, że cały czas trwają prace nad poprawą jakości. Udało się w końcu wyeliminować irytującą wcześniej desynchronizację dźwięku z obrazem oraz zamrażanie tego drugiego podczas zapisywania stanu gry.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Crooked Mile to rewelacyjna kontynuacja opowieści o mieszkańcach Baśniogrodu. Gracze zawiedzeni poprzednim epizodem tym razem powinni być usatysfakcjonowani – i to bardziej, niż mieli nadzieję. Do tego ludzie z Telltale Games stworzyli jedną z najmocniejszych scen, jakie do tej pory widziałem w ich produkcjach – już tylko dla niej warto po ten tytuł sięgnąć. Teraz obawiać można się tylko tego, czy kolejny epizod poradzi sobie z tak wysoko zawieszoną poprzeczką.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.89
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: The Wolf Among Us
Seria wydawnicza: The Wolf Among Us
Producent: Telltale Games
Wydawca: Telltale Games
Dystrybutor polski: Telltale Games
Data premiery (świat): 11 października 2013
Data premiery (Polska): 11 października 2013
Platformy: PS3, Xbox 360, PC
Strona WWW: www.telltalegames.com/thewolfamongu...Czytaj również

The Wolf Among Us Episode 5: Cry Wolf
Mroki wilczej duszy
- recenzja
The Wolf Among Us Episode 4: In sheep's clothing
Cisza przed burzą?
- recenzja
The Wolf Among Us Episode 2: Smoke and Mirrors
Wilk tkwi w szczegółach
- recenzja
The Wolf Among Us Episode 1: Faith
Wilk w ludzkiej skórze
- recenzja

Komentarze


Agrafka
   
Ocena:
0

Świetna seria, ale w tej części nie mogłam pozbyć się wrażenia, że Śnieżka jest niezłą suką - i że ktoś się pod nią podszywa. Poza tym - rewelka. Miałam wrażenie, że epizod trzeci jest dłuższy i bardziej dopracowany niż dwójka, postacie pokazały też swój charakter. Bomba. Nie mogę doczekać się reszty.

16-04-2014 10:21
Qrchac
   
Ocena:
0

Bo Śnieżka jest niezłą suką, przynajmniej na tyle na ile doczytałem w komiksach. ;)

16-04-2014 12:23
Asthariel
   
Ocena:
0

Gra świetna, idealnie wpasowała się w moje klimaty. Śnieżka - jedną scenę sukowatości można wybaczyć, zobaczymy, co będzie dalej.

16-04-2014 19:19
Agrafka
   
Ocena:
0

Jedną? Tak naprawdę zaczyna się od sceny w której Śnieżka wchodzi na miejsce przesłuchania w 2 epizodzie. A potem trwa i się rozrasta :P
Którą scenę uważasz za tą "jedną"? Drzewo?

16-04-2014 19:34
Asthariel
   
Ocena:
0

Yup, drzewo, w pozostałych wydawała mi się znośna, a przynajmniej konlikt nie był zbyt irytujący. Z kolei przy drzewie zaczyna przesadzać, ale mamy możliwość zignorować jej rozkazy, tak więc...

16-04-2014 22:36

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.