» Recenzje » The Wolf Among Us Episode 1: Faith

The Wolf Among Us Episode 1: Faith


wersja do druku

Wilk w ludzkiej skórze

Redakcja: Staszek 'Scobin' Krawczyk

The Wolf Among Us Episode 1: Faith
Od pewnego czasu Telltale Games pokazuje, że na podstawie licencji znanych marek potrafi stworzyć naprawdę ciekawe gry. Najlepszym tego przykładem jest The Walking Dead, którą uznałem za najlepszą grę 2012 roku. Mimo to z dość dużym opóźnieniem zabrałem się za najnowszy tytuł tego studia, czyli The Wolf Among Us.

Życie to nie bajka

Tym razem amerykański deweloper zabiera nas do uniwersum z serii komiksów Baśnie, stworzonej przez Billa Willinghama dla stajni DC Comics / Vertigo. Świat baśniowych istot został opanowany przez armie Adwersarza, który ustanowił tam nowy ład i tyranię. Część bajkowych bohaterów, szukając ratunku, uciekła z rodzimej krainy do naszego świata i od tego czasu żyje wśród śmiertelników. Baśniogród znajduje się na Manhatanie, a istoty niewyglądające jak ludzie wtapiają się w tłum dzięki czarowi zwanemu "glamoure". Fabuła gry rozpoczyna się po tym wszystkim, ale przed wydarzeniami z kart komiksu.

Głównym bohaterem jest Bigby Wolf, znany również jako Zły Wilk, który po przybyciu do świata śmiertelników został szeryfem magicznych istot. Jego główne zajęcie to dbanie, żeby każdy nietypowy rezydent Nowego Jorku przybrał ludzką postać i nie zdradził ich obecności w naszym świecie. Oprócz tego Bigby stara się dbać o porządek i nie dopuścić do rozlewu krwi, od czasu do czasu rozwikłuje też różnego rodzaju zagadki kryminalne. Gdy go poznajemy, właśnie staje przed zadaniem rozwiązania sprawy pierwszego od lat morderstwa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Już na pierwszy rzut oka widać, że życie "jak z bajki" wcale nie jest sielankowe. Codziennością są problemy z wtopieniem się w tłum czy zdobywaniem środków do życia, a większość baśniowej społeczności mieszka w slamsach. Tak wygląda codzienność uciekinierów z magicznej krainy. W samym środku tego bagna znajduje się szeryf próbujący zapanować nad całością. Klimat, jaki wylewa się z ekranu, jest ciężki, lepki i ma lekko zatęchły zapach, czyli dokładnie taki jak w cenionych przeze mnie thrillerach. Wykreowani przez Willinghama bohaterowie różnią się dość znacznie od swoich klasycznych  wcieleń. Bigby uosabia detektywa z krwi i kości, żywcem przeniesionego z opowieści noir. Śnieżka to twarda dziewczyna nie bojąca się wyzwań – zgniotłaby obcasem buta swoje disneyowskie wcielenie. Nie inaczej prezentują się pozostali mieszkańcy tego uniwersum, którym bliżej do filmów Tarantino niż do historii czytanym pociechom na dobranoc.

Sama fabuła rozkręca się powoli, ale nie mogę powiedzieć, że nudziłem się choćby przez chwilę. Każda kolejna scena, jaką rozgrywamy, ma konkretny cel i pozwala nam lepiej zapoznać się z Wilkiem. Kiedy już w pełni ruszymy ze śledztwem, wszystko nabiera tempa, a końcówka pierwszego epizodu została napisana z prawdziwym przytupem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komiksowo mi

Jeśli chodzi o grafikę, to The Wolf Among Us nie mogę zarzucić zupełnie nic. Wszystko wygląda bardzo dobrze, praktycznie jak wyciągnięte z kart komiksu. W większości lokacji nie ma zbyt wielu rzeczy, z którymi moglibyśmy podjąć interakcję, są jednak pełne szczegółów nadających im realności. Rewelacyjnie prezentują się też postacie, zarówno pod względem wyglądu, jak i animacji. Owszem, od czasu do czasu zdarzało się, że Bigby skręcał w niezbyt naturalny sposób lub trafiał na niewidzialną ścianę, w ogólnym rozrachunku nie miało to jednak najmniejszego znaczenia.

Słowa uznania należą się również aktorom wcielającym się w naszych bohaterów. Głos każdego z nich pasuje wręcz idealnie i każde wypowiedziane przez nich słowo perfekcyjnie oddaje emocje. Dotyczy to bohaterów tak pierwszo-, jak i drugoplanowych. Pozostałe elementy udźwiękowienia są na podobnym poziomie, świetnie komponując się z tym, co widzimy na ekranie.

Kwestia percepcji

Rozgrywka, jaką przygotowali dla nas ludzie z Telltale Games, nie różni się bardzo od tego, co znamy z serii o żywych inaczej. Przez większość czasu będziemy poruszać się po poszczególnych lokacjach, zbierając przedmioty, porównując ślady, rozmawiając z innymi postaciami i przede wszystkim podejmując trudne decyzje. Przeszukiwania nie są praktycznie żadnym wyzwaniem, gdyż każde odpowiednie miejsce jest podświetlone; pytanie brzmi, co zrobimy z tym, co znajdziemy.

Ponownie czas, jaki otrzymujemy na wybór odpowiadającej nam opcji dialogowej, jest momentami mocno ograniczony, szczególnie jeśli od tego zależy wynik naszej rozmowy. Gra ponownie zapamiętuje, co wybraliśmy, i w zależności od tego zmienia się podejście innych postaci do naszego protagonisty. Jedyne momenty, w których możemy nieco dłużej przemyśleć przedstawione opcje, to fragmenty krytyczne dla dalszych losów historii. A podejmowane przez nas decyzje naprawdę nie należą do najłatwiejszych i jestem więcej niż pewny, że mało kto poprzestanie na pojedynczym przejściu. Dodatkowym elementem pojawiającym się w trakcie rozgrywki są QTE. Nie ma ich zbyt wiele, stanowią za to świetny przerywnik i znacznie urozmaicają rozgrywkę. Podobnie też, jak było to w przypadku The Walking Dead, przeplatane są momentami, gdy należy zauważyć i odpowiednio szybko aktywować odpowiednie miejsce interakcji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kolejny komiks, kolejny sukces

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że The Wolf Among Us okazał się naprawdę solidnym tytułem. Telltale Games po raz kolejny pokazało, że potrafi stworzyć dojrzałą i interesującą grę przygodową, która wciąga niczym bagno. Od strony fabularnej i samej rozgrywki produkcja dostarcza całą masę zabawy i zapowiada jeszcze większą ilość emocji w kolejnych epizodach, a to, że po nie sięgnę, jest bardziej niż pewne. Jeśli jeszcze nie mieliście przyjemności poznać uniwersum Baśni, musicie nadrobić to jak najszybciej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.89
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: The Wolf Among Us
Seria wydawnicza: The Wolf Among Us
Producent: Telltale Games
Wydawca: Telltale Games
Dystrybutor polski: Telltale Games
Data premiery (świat): 11 października 2013
Data premiery (Polska): 11 października 2013
Platformy: PS3, Xbox 360, PC
Strona WWW: www.telltalegames.com/thewolfamongu...Czytaj również

The Wolf Among Us Episode 5: Cry Wolf
Mroki wilczej duszy
- recenzja
The Wolf Among Us Episode 4: In sheep's clothing
Cisza przed burzą?
- recenzja
The Wolf Among Us Episode 3: Crooked Mile
Moc opowieści
- recenzja
The Wolf Among Us Episode 2: Smoke and Mirrors
Wilk tkwi w szczegółach
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.