Z Bogiem, ma miłości!

Autor: Tomasz Prokupek, Karel Jerie

Z Bogiem, ma miłości!
Tomas Prokupek (scenariusz)

Karel Jerie (rysunki)
Urodzony 16 marca 1977 w Pradze.

W latach 1993-1997 na Výtvarne škole Václava Hollara. W latach 1999-2005 studiował na AVU w Pradze, kierunek malarstwo (1999-2001 atelier Antonína Střížka, 2001-2005 atelier Michaela Rittsteina).

Obok malarstwa zajmuje się tworzeniem komiksów i ilustracji. komiksowe albumy - Oidipus Rex (Garamond) i Šifra mistra Hanky (Garamond).

Komiksy w publikacjach zbiorowych: Inseminátor, O nemrtvých jen dobré. Publikacje w magazynach: Aargh!, Crew, Pot, Zkrat, Bedeman, Reflex, A2, Ikarie, Nový Prostor. Publikował w Polsce i na Ukrainie.

Jest członkiem SVU Mánes i członkiem założycielem Stowarzyszenia na rzecz wspierania komiksu Seqence.


Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi 2008
I miejsce w kategorii profesjonalistów
Karel Jerie o Sbohem má lásko:
W tym scenariuszu najbardziej zaintrygowało mnie, że każda strona miała być w innym stylu. Na ośmiu stronach czytelnik, przemierzy ponad stuletnią historię komiksu od Buscha przez Little Nemo aż do współczesności, z najdoskonalszym odgałęzieniem - w reklamowo-komputerowej stylistyce.

Brzmi to banalnie, ale dopiero kiedy się za to zabrałem, okazało się, że ciężko jest narysować każdą stronę inaczej, a jednocześnie zachować historię jako całość. Kiedy już wyrobiłem jeden styl i dokończyłem stronę, musiałem o wszystkim zapomnieć i zacząć znowu coś zupełnie od nowa. Te osiem stron nie powstało łatwo, ale to doświadczenie naprawdę było tego warte.

Podziękowania dla Michała Słomki z Centrali za pomoc.