» Webkomiksy » Oby się nie powtórzył!

Oby się nie powtórzył!


wersja do druku

Oby się nie powtórzył!
Bartosz Sztybor - scenariusz
Komiksy do jego scenariuszy publikowane były w zinach B5, Jeju, Maszin i Hardkorporacja, magazynie Ziniol, prasie (WiK, Cinema, Co Jest Grane) oraz albumach Mutująca Teczka, Likwidator Alternative: Antologia 2 i debiutanckim Szanownym zrealizowanym z Wojtkiem Stefańcem. W roku 2010 ukazał się jego album Tainted z rysunkami Piotra Nowackiego.

Poza pisaniem scenariuszy komiksowych i filmowych zajmuje się krytykowaniem tychże (w sensie komiksów i filmów, choć ich scenariuszy także). Jego teksty publikowane były w magazynach Esensja, Chichot, Cinema, Premiery oraz tygodnikach Ozon i Wprost.

Sebastian Skrobol - rysunki
Rocznik 1987. Mieszka we Wrocławiu, prowadzi bloga mushroom-mots.blogspot.com.21. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
III nagrodaZaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Cyberpunk 2077: Słowo honoru
Krew odzyska swoje prawa
- recenzja
Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta
Ziszczony koszmar przyszłości
- recenzja
Cyberpunk 2077: Gdzie jest Johnny
W poszukiwaniu ikony
- recenzja

Komentarze


Jaszek
   
Ocena:
0
@Kuba pozwól, że się powtórzę:
Nie odchodząc daleko, wkrótce zaprezentujecie tu komiks o fajkach Sztybora i Ady. Dużo lepszy (niestety bez nagrody). Objętość dostosowana do treści, fajna historyjka, pointa jako miły finał.

@Aureus Nie oczekuj, że będę tłumaczył oczywistości.
13-05-2011 18:32
Kuba Jankowski
   
Ocena:
0
@ Jaszek: znam, mam katalog, czytałem. Po MFK na pRzYpadKiEm wrzuciłem opisy krótkie kmxów, jak to mam w zwyczaju, jak się nazbiera tytułów, a czasu na rec nie ma. Wtedy ta lista była taka:

Komórka, Oby się nie powtórzył, Lemon, Moja papierosowa tożsamość, Oskar Ed, Niedziela, krwawa niedziela, Człowiek kolejka, Kryminał w siedmiu aktach, Obława, Sztuka porozumiewania, Akwizytor,Pewien człowiek postanowił całkowicie odmienić swoje życie, Pojedynek.

Teraz może by była inna. Widzę w tej historyjce anegdotę, nie widzę w niej natomiast problemu i nie widzę również konieczności jej skracania.

a teraz zbieram się na mecz, do jutra.

pozdrrr
13-05-2011 18:52
earl
   
Ocena:
0
Dla mnie treść jest w porządku i nie uważam jej za długą. Może, jak uważa repek, nie jest najlepszą historią autora, ale nie nudzi i przyjemnie się ją czyta aż do końca.
13-05-2011 20:08
37965

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
@earl
I poruszasz tu istotną kwestię. Czy komiks ma być jedynie bzdurną historyjką, niczym w książce, którą przeczytamy i zapomnimy, czy możemy jednak wymagać od niego czegoś więcej? Skoro ten dostał III miejsce na MFKiG, powinien chociaż próbować aspirować do sztuki.
13-05-2011 20:53
Umbra
   
Ocena:
0
Niby czemu? A czy kino mamy tylko ambitne? Czy tylko ambitne filmy dostają nagrody? Nie. Bo kino jak i komiks mają poruszać, śmieszyć, mówić o czymś, interesować, przyciągać stroną wizualną. To nie musi być nie wiadomo co, nie musi spełniać wszystkich "wymogów". Nie napiszesz mi chyba, że komiks musi być ambitny? Czasem wystarczy dobry pomysł, a nawet prostota, ale ciekawie pokazana.
13-05-2011 21:01
Jaszek
   
Ocena:
+4
@para Alez ten komiks dostał trzecie miejsce dlatego, że sposób głosowania promuje komiksy średnie (które zbierają średnie oceny u WSZYSTKICH jurorów) kosztem komiksów w pewien sposób kontrowersyjnych (zbierających oceny skrajne - od zachwytów po negację). Z takich "letnich" ocen potem biorą się nagrody dla komiksów po prostu sprawnie zrobionych.
13-05-2011 21:06
37965

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Umbra
Po pierwsze, proszę nie przyrównujmy filmów do komiksów ;) Po drugie - przecież ja nie piszę, kto jakie oraz o czym ma komiksy robić. Pytam, czy nie możemy wymagać od komiksu, bo widzę powyżej, iż uważa się, że jeżeli komiks jest średni to dobrze - niejako w opozycji do prezentowanego stanowiska, iż dobrze jest, jeżeli komiks jest dobry. Po trzecie - zdajesz się mieć problem z odróżnieniem komiksu ambitnego fabularnie, od komiksu ambitnego.

@Jaszek
Dobrze wiedzieć, jakim się bywa naiwnym ;)
13-05-2011 21:15
~czytelnik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja tam myślę, że jakby tam się nie podpisał Sztybor, to nie byłoby nagrody, ale przecież nie wypada nie nagrodzić takiej wzrastającej gwiazdy. To na tej zasadzie, jakby np. Millerowi się chciało i walnął 2 kadry o niczym, to założę, się że dostałby nagrodę.
13-05-2011 22:06
Jaszek
   
Ocena:
0
@czytelnik Zauważ, że komiks jest podpisany tylko sygnaturką MOTSa (+font KRL). Komiksy wysyłane na konkurs nie mogą być podpisane.

Tak czy inaczej, ja bym rozpoznał autorów ale wątpię aby każdy juror też mógł.
13-05-2011 22:24
~rogala1

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Dyskuto, dyskuto, paluszki stukają, a to strasznie głupie i kompletnie nie śmieszne.
13-05-2011 23:47
earl
   
Ocena:
0
@ paralaktyczny

Owszem, można wymagać od komiksu, aby aspirował do rangi sztuki. Tylko najpierw trzeba określić czym jest sztuka. Gdyż jeśli za sztukę uznamy "znakomity" obraz radziecko-polskiego malarza Kazimierza Malewicza "Biały kwadrat na białym tle" to i ów komiks jak najbardziej wpisuje się w te ramy.
14-05-2011 10:03
LaMedusa
    hmm
Ocena:
0
... już nawet dziecko wie że ten obraz sztukę właśnie przedstawia, zatem o co chodzi Panowie?
16-05-2011 00:11
Ungard Handwick
   
Ocena:
0
Mistrzostwo! Na serio się uśmiałem, a to coś znaczy. Kilka komiksów już tu obejrzałem, ale ten jest jak na razie najlepszy.
;)
17-06-2011 13:06

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.