» Recenzje » Znajdujemy ich, gdy są już martwi #1: Poszukiwacz

Znajdujemy ich, gdy są już martwi #1: Poszukiwacz


wersja do druku
Znajdujemy ich, gdy są już martwi #1: Poszukiwacz
W każdej kulturze, w dowolnym miejscu na Ziemi, wytworzyły się wierzenia, jakoby świat został stworzony przez boga, lub bogów, a wszelkie życie jest efektem boskiej sprawczości. Czasami wszechmogący przedstawiani byli jako żywiciele ludzkości, co w komiksie Znajdujemy ich, gdy są już martwi nabrało dosłownego znaczenia.

W dwudziestym czwartym wieku wskutek wyczerpania surowców oraz deficytu żywności ludzkość stanęła na skraju zagłady. Z nieoczekiwanym ratunkiem przybyli bogowie, chociaż pomoc z ich strony dalece wykracza poza zwyczajowe wyobrażenia. Absoluty pojawiają się w rozmaitych częściach galaktyki jako olbrzymie, zakute w pancerze, zimne, a przede wszystkim martwe istoty. Każde truchło przyciąga uwagę ludzkości pozyskującej z gargantuicznych denatów wszystkie potrzebne surowce oraz żywność. Ale nawet w tym dekadenckim świecie jest miejsce dla marzycieli, takich jak kapitan Malik, marzący o odnalezieniu żywego boga. Żeby jednak zrealizować pragnienie, musi wykazać się nie tylko odwagą i konsekwencją, ale i stawić czoła bezdusznym siłom bezpieczeństwa, które doglądają rozbioru tajemniczych bóstw.

Pomysł na zawiązanie tej historii jest nie dość że ciekawy, to całkiem oryginalny, co stanowi nie lada wyzwanie w świecie przepełnionym rozmaitymi treściami. Jednak pięć minut grzebania po Internecie dostarcza całkiem interesujących informacji, bowiem pomysłodawcą cyklu jest Al Ewing, nominowany do nagrody Eisnera scenarzysta od kilku lat związany z Marvelem. We współpracy z włoskim artystą, Simonem de Meo, zabrali czytelników w podróż aż po kres galaktyki na spotkanie z absolutem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Póki co jest to jednak wyprawa… taka sobie. Reklama na okładce przekonuje, że autor popełnił skłaniającą do refleksji opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania o naturę wszechświata. Tymczasem pod płaszczykiem gładkich słów, do rąk czytelników trafiła bardzo dynamiczna space opera o dość przewidywalnym scenariuszu. Już od pierwszych stron zauważamy konflikt pomiędzy Malikiem a nadzorującą autopsję boga Paulą Richter oraz obsesyjne pragnienie głównego bohatera, by odnaleźć żyjące bóstwo, które pomogłoby wytyczyć ludzkości nowy, lepszy kierunek.

Konsekwencją tego stanu rzeczy staje się szaleńcza ucieczka Kapitana na skraj galaktyki, w celu realizacji utopijnych marzeń, jak i pościg ze strony Richter, który prowadzi do nieuchronnej konfrontacji. W międzyczasie wyjaśniona zostaje geneza wrogości pomiędzy tą dwójką, co zresztą zostało nieźle poprowadzone, jednak próżno szukać tutaj jakichś oryginalnych treści czy liczyć na zapowiadane uniesienia. Jest dynamicznie, póki co jednak niewiele ponadto i na rozwój wypadków należy poczekać. Przykład chociażby Deadly Class pokazuje, jak wspaniale potrafi rozwinąć się cykl w kolejnych odsłonach.

Interesująco prezentuje się natomiast warstwa artystyczna, na pierwszy rzut oka dość prosta, za to niebywale pstrokata. Wizualizacje postaci, mimo że poprawne, to niczym się nie wyróżniają. De Meo przykuwa wzrok umiejętnością nadania dynamiki kadrom, zwłaszcza statku przemierzającego kosmiczną pustkę. Równie imponująco prezentują się bogowie, którzy unoszą się w bezkresnej pustce: monumentalni i zagadkowi; zaś wspomniana pstrokacizna buduje w tym przypadku wręcz bajkowy klimat.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pierwszy tom Znajdujemy ich, gdy są już martwi jest albumem trudnym do określenia: niczym specjalnym nie wyróżniającym się spośród mrowia dostępnych pozycji, ale też trudno wobec niego postawić zarzuty o nieciekawy czy nudny scenariusz. To samo tyczy się oryginalnego konceptu, który póki co, nie został w sposób satysfakcjonujący wykorzystany przez pomysłodawcę. Czasu poświęconego lekturze nie żałuję i z chęcią sięgnę po kontynuację, która może pozwoli postawić bardziej jednoznaczne wnioski.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Znajdujemy ich, gdy są już martwi
Scenariusz: Al Ewing
Rysunki: Simone Di Meo
Seria: Znajdujemy ich gdy są już martwi
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 13 października 2021
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 136
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-8230-149-6
Cena: 48 zł
Tytuł oryginalny: We Only Find Them When They're Dead Vol. 1
Wydawca oryginału: BOOM! Studios
Data wydania oryginału: 11 maja 2021
Kraj wydania oryginału: USACzytaj również

Znajdujemy ich, gdy są już martwi #2
Kosmiczni bogowie bez wyrazu
- recenzja
Deadly Class (wyd. zbiorcze) #12: Czułe pożegnanie cz. 2
To już jest koniec, można się rozejść
- recenzja
Raz & na zawsze (wyd. zbiorcze) #3: Sroczy sejmik
Nie można zatrzymać opowieści
- recenzja
Coś zabija dzieciaki #5
Dzieciaki nadal giną
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.