» Recenzje » Zgroza #1: Lód

Zgroza #1: Lód

Zgroza #1: Lód
Zbigniew Zgroza, jeden z bohaterów serii Lis Dariusza Stańczyka, dał się poznać jako porządny i przebiegły detektyw, który niezbyt dobrze radził sobie z pracą w zespole, a jeszcze bardziej nienawidził służbistycznych praktyk policyjnych. Nic więc dziwnego, że odważny, ale porywczy komisarz stał się idealnym materiałem na solową karierę.

Przygody Zgrozy zaczynają się w dniu, w którym zostaje wezwany, by zbadać dziwne, rytualne zabójstwo seniorki. Pocięte ciało kobiety, jak się później okazuje, było torturowane jeszcze za życia. Wydarzenia przybierają nieciekawy obrót w momencie, kiedy w trakcie śledztwa zabójca zostawia wiadomość specjalnie dla komisarza.

Trzeba przyznać, że jeżeli ktoś przed lekturą komiksu Kuby Ryszkiewicza miał obawy, co do słuszności osadzenia komisarza Zbigniewa Zgrozy jako głównego bohatera w nowej serii komiksowej, to spokojnie może odetchnąć z ulgą. Ryszkiewicz nie tylko świetnie prowadzi opowieść o najlepszym śledczym z uniwersum Lisa, ale także wydobył potencjał z doświadczonego policjanta.

Album zaczyna się klimatycznym prologiem, przesyconym ciężką atmosferą konfliktu rodzinnego Zgrozy – żona go nienawidzi, a córeczka z utęsknieniem wygląda tatusia. Już na tym etapie autor nie daje złudzeń, że dalsza historia będzie w całości poświęcona Zgrozie, a morderstwo 70-letniej kobiety, tłem dla powracającej przeszłości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W dalszej części historii przygody Zgrozy przedstawione zostały niczym w amerykańskim serialu o zbuntowanym gliniarzu. Zaniedbujący rodzinę dla policji i nielubiany przez przełożonych, jest ich jedyną deską ratunku, kiedy sprawy przekraczają możliwości zwykłego detektywa. Nie można nie wspomnieć o delikatnym naginaniu prawa, oczywiście w dobrej wierze. I tak też toczą się jego losy na kolejnych stronach komiksu. Tu przytyk od przełożonego, gdzie indziej wtrąca się znienawidzony kolega z pracy, odwiedziny kilku kluczowych miejsc oraz kolejne poszlaki i wskazówki od zagadkowego zabójcy. W miarę rozwoju wydarzeń, historia się zagęszcza, a komisarz zdaje sobie sprawę, że śledztwo zmierza w kierunku, który bardzo mu nie odpowiada.

Niestety nie można mówić o rosnącym napięciu podczas lektury. Na tym etapie wszystko toczy się raczej jednostajnie, bez zwrotów akcji. Jedynie ostatnia scena, nieco bardziej wstrząśnie czytelnikiem. Można pokusić się również o stwierdzenie, że wydarzenia nieco się ciągną.

Warto pochylić się nad samą postacią Zbigniewa Zgrozy. Ukazanie go jako doświadczonego gliniarza z ostrym, przeszywającym spojrzeniem, nie mówiąc o słownictwie i agresji, sprawia, że nie ma dla niego rzeczy trudnych czy niemożliwych. Są tylko mniej i bardziej wymagające.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Rysunkowo Grzegorz Kaczmarczyk spisał się lepiej niż dobrze. W oko rzucają się solidne szkice, dobrze odwzorowujące sylwetki i twarze bohaterów, podobnie jak miejsca, w których rozgrywa się akcja. Poza tym wzrok przyciągają kolory, nadając każdej scenie i lokacji niepowtarzalnego charakteru. Przechodząc między planszami czuje się klimat i emocje bohaterów. Zauważyć też należy dobre operowanie światłem i przejścia barw.

Pierwszy album Zgrozy jest ciekawą i zajmującą pozycją. Komisarz stylizowany na zbuntowanego przeciw bezprawiu policjanta, robi dobre wrażenie już od pierwszej sceny. Co więcej? Z pewnością mankamentem są rozciągnięte wydarzenia oraz brak napięcia towarzyszącego historii. Pomimo to, intrygująca fabuła zachęca do dalszego śledzenia przygód Zbigniewa Zgrozy.

 

Dziękujemy wydawnictwu Sol Invictus za udostępnienie komiksu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Zgroza #1: Lód
Scenariusz: Kuba Ryszkiewicz
Rysunki: Grzegorz Kaczmarczyk
Tusz: Alek Wałaszewski
Kolory: Grzegorz Kaczmarczyk
Seria: Zgroza, Uniwersum Lisa
Wydawca: Sol Invictus Komiks
Data wydania: kwiecień 2017
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 32
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788394768607
Cena: 10,00 złCzytaj również

Zgroza #3: Strach
Kiedy przeszłość powraca
- recenzja
Zgroza #2: Obłęd
Komisarz Zgroza na tropie
- recenzja
Zgroza #4: Gniew
Na samym początku…
- recenzja
Ani chybi magia #1
Zostać bohaterem
- recenzja
Ani chybi magia #2
Przygody nadszedł czas
- recenzja
Lis #02: Mimo woli
Cichuteńko stawia nogi...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.