Zeszyty Komiksowe #10: Granice komiksu
Dodał: Jarosław 'beacon' KopećMają na liście życzeń: 2
Mają w kolekcji: 3
Obecnie czytają: 0
Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Mają w kolekcji: 3
Obecnie czytają: 0
Dodaj do swojej listy:



Redaktor naczelny: Michał Błażejczyk
Data wydania: wrzesień 2010
Papier: off-setowy
Druk: czarno-biały
Drodzy Czytelnicy,
Względy natury obiektywnej zmusiły nas do przesunięcia w czasie terminu wydania kolejnego, dziesiątego już numeru Zeszytów Komiksowych. Miał on być poświęcony komiksowi w Europie Wschodniej, ale z powodu trudności w kontaktach z naszymi zagranicznymi współpracownikami, musiało to ulec zmianie. (Jednak co się odwlecze, to nie uciecze - komiksowi w krajach ościennych poświęcimy numer kolejny - jedenasty).
W rezultacie tych zmian, numer dziesiąty będzie dotyczył GRANIC KOMIKSU. Temat ten, zaproponowany przez Juliana Czurko, zwyciężył ponad dwa lata temu w konkursie serwisu polter, a dodatkowo świetnie odpowiada moim wczesnym komiksowym fascynacjom.
Przez "granice komiksu" należy tutaj rozumieć wszelkiego rodzaju komiks eksperymentalny. Będziemy w numerze poruszali kwestie eksperymentów na różnych poziomach komiksowej materii - od formalnych i graficznych, przez narracyjne, do scenariuszowych. Napiszemy o historii komiksu eksperymentalnego oraz o jego stanie dzisiejszym. Omówimy najważniejsze i najciekawsze komiksy eksperymentalne. Pochylimy się nad granicami samego medium komiksowego, stale ewoluującego na skutek bodźców technologicznych i kulturowych - będzie zatem mowa o komiksach animowanych, komiksach funkcjonujących w założeniach autorskich wspólnie z muzyką, komiksach występujących w innych rolach komunikacyjnych, np. w teatrze lub kinie itd.
W numerze opublikujemy również szereg komiksów ocierających się o szeroko rozumiane granice tego medium. Zrobimy wszystko, żeby były to prace jak najciekawsze i jak najśmielsze, fascynujące i nietuzinkowe.
Wstępna wersja spisu treści jest dostępna na stronie magazynu.
Źródło: Zeszyty Komiksowe