» Wieści » Zapowiedzi Kultury Gniewu

Zapowiedzi Kultury Gniewu

|

Zapowiedzi Kultury Gniewu

Na swoim profilu wydawnictwo Kultura Gniewu zapowiedziało, że w lutym ukażą się: Reprobus, Albert i Alina oraz Kroniki jerozolimskie.

Informacja prasowa:

  • Reprobus

Na wschodnich rubieżach świata mieszka psiogłowy gigant, którego siła jest wręcz niewyobrażalna. Pewnego dnia postanawia wyruszyć na poszukiwanie istoty potężniejszej od niego. Wyprawa doprowadzi do jego całkowitej przemiany.

Opowieść o Reprobusie – odrzuconym i odrażającym, wywodzi się ze starożytnych legend niewiadomego pochodzenia. W ikonografii wschodniej tego dzikiego człowieka o głowie psa utożsamiano ze świętym Krzysztofem. Podanie to stało się kanwą historii opowiedzianej przez Markusa Färbera.

Reprobus to niezwykle udany debiut młodego niemieckiego rysownika, oszałamia zarówno wysmakowaną warstwą graficzną, jak i historią, która na długo zapada w pamięć. Komiks trafił na listę 25 najpiękniejszych książek wydanych w Niemczech w 2013 roku.

  • Albert i Alina

Kanadyjczyk Guy Delisle najbardziej znany jest ze swoich komiksowych reportaży opowiadających o tak niedostępnych państwach świata, jak Korea Północna (Pjongjang), czy Birma (Kroniki birmańskie). Książki te tłumaczone były na dziesiątki języków i nagradzane na całym świecie.

Jednak Delisle jest także jednym z mistrzów komiksu niemego i komiksowego slapsticku. Udowodnił to m.in. Louisem na plaży, albumem dla młodych czytelników, a teraz potwierdza Albertem i Aliną. To zbiór kilkudziesięciu krótkich opowieści o mężczyznach i kobietach - o ich słabostkach, pragnieniach, mrocznych sekretach.

Jedne historie bawią do łez, inne niepokoją, a wszystkie pokazują jak wyjątkowym twórcą jest Guy Delisle.

  • Kroniki jerozolimskie

Najnowszy komiks Guya Delisle'a (Pjongjang, Kroniki birmańskie) opowiada o czasie jaki autor spędził z rodziną w Jerozolimie i okolicach Świętego Miasta. Z właściwą sobie spostrzegawczością, poczuciem humoru i dystansem do siebie opisuje on spotkania z Żydami, Palestyńczykami, pracownikami organizacji humanitarnych z całego świata; przechodzenie przez punkty kontrolne pilnowane przez izraelską armię, wycieczki wzdłuż słynnego muru bezpieczeństwa, czy zwiedzanie miejsc najważniejszych dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Ale w Kronikach jerozolimskich znajdziemy też opis codziennego życia w jednym z najdziwniejszych miejsc na Ziemi. Problemy z przedszkolem dla dzieci, ulicznymi korkami, pracą. Ten pełen niuansów i szczegółów niedostępnych zwykłym turystom zapis półtorarocznego pobytu Delisle'a w Jerozolimie uważa się za najlepszy komiks w karierze twórcy Pjongjangu. Czego dowodem choćby nagroda za najlepszy album roku przyznana na festiwalu komiksu w Angouleme.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Strona Kultury Gniewu na Facebooku
Tagi: Kultura Gniewu | Reprobus | Albert i Alina | Kroniki jerozolimskie | Guy Delisle | Markus Färber


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.