» Recenzje » X-Terminacja

X-Terminacja


wersja do druku

Nic niezwykłego

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

X-Terminacja
X-Terminacja to wyczekiwane zakończenie przygód All-New X-Men od Briana Michaela Bendisa, serii, gdzie młodzi, świeżo zwerbowani X-Meni zostali siłą ściągnięci do przyszłości, aby zobaczyć swoje starsze wersje i – co istotne – nie popełnić tych samych błędów. Jednak podróże w czasie zawsze są niebezpieczne.

Młodzi X-Meni mieli całe mnóstwo czasu, aby poznać przyszłość i w mniejszym lub większym stopniu zrozumieć błędy, jakie popełniły ich starsze wersje. Oczywiście nie raz i nie dwa mieli zatargi ze swoimi odpowiednikami z przyszłości, walczyli ledwo uchodząc z życiem, a nawet podejmowali próby stworzenia nowych relacji, nie przejmując się konsekwencjami. Jednak “limit” przebywania w przyszłości powoli się kończy. Ktoś postanowił zabić młodych X-Menów, aby doprowadzić do całkowitej zmiany linii czasowej i wydarzeń. Zaczyna się polowanie.

X-Terminacja to album, na którym ciąży niemała presja – spragnieni zakończenia czytelnicy All-New X-Men oczekują wielkiego finału zmagań młodych X-Menów w przyszłości. Do tej pory ich przygody pod pieczą Briana Michaela Bendisa miały lepsze i gorsze momenty fabularne. Jednak czy słusznie zakończenie powierzono Edowi Brissonwi? Scenarzysta X-Terminacji u nas (jak do tej pory) ma raptem, oprócz omawianego, jeden komiks: Doktor Strange #4. Album który nie był dziełem wybitnym, a wręcz spotkał się z chłodnym przyjęciem. I po lekturze X-Terminacji nietrudno odpowiedzieć sobie na pytanie: “dlaczego?”.

Świeżo wydany nowy komiks Eda Brissona nie zapada w pamięć, pomimo że z punktu widzenia przeciętnego zjadacza superhero nie wypada źle. Wątki są prowadzone poprawnie (szybka akcja, jakieś jej zwroty, nowi bohaterowie), nie ma dłużyzn dialogowych ani wielu opisów relacji między bohaterami. W zasadzie, pomimo swojej fabularnej, rzemieślniczej poprawności, jest to opowieść zupełnie wyrwana z uniwersum All-New X-Men. Brisson skorzystał z przepracowanych już pomysłów i nie dodał niczego od siebie. Tym samym zabrakło poczucia, że X-Terminacja jest wynikową wydarzeń z All-New X-Men i mogłaby się nie wydarzyć, gdyby nie działania z tej właśnie serii. Fabuła, jaką zaprezentował Brisson, jest na tyle nijaka, że w sumie dopasuje się do każdej, ale to każdej innej potyczki X-Menów. Wystarczy wymienić bohaterów i mamy wypisz wymaluj idealny schemat na kolejną wojnę z mutantami w roli głównej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wszystko oczywiście skupiło się wokół wrogów chcących dopaść młodych X-Menów, zabić ich i zmienić linię czasową. Brisson pominął zupełnie charakterologiczny aspekt bohaterów, ich przemianę czy to, ile wynieśli doświadczenia z konfrontacji ze swoimi starszymi odpowiednikami. Skupił się na innych wątkach, tym samym głównych bohaterów All-New X-Men stawiając obok wydarzeń. Owszem niektórzy młodzi X-meni jak Cyclops wywalczą swoje pięć minut, ale nie w taki sposób w jaki oczekiwałby spragniony czegoś nowego czytelnik. Jak zwykle będzie to potyczka podyktowana dumą, emocjami i wybuchowością.

Ilustracje wypadają dobrze, poprawnie i tu nie ma żadnych odstępstw. Odpowiednie nasycenie kolorów, dobra, nie za miękka ani za kanciasta kreska oraz dużo dynamiki sprawiaja, że X-Terminacja to dzieło przyjemne wizualnie.

X-Terminacja jak wspominałam kończy serię do bólu poprawnie. Fabuła nie jest tu na pierwszym miejscu, podobnie jak bohaterowie. W tej historii miało po prostu ciągle się coś dziać w stylu zabawy w “kotka i myszkę” – i taką też fabułę przygotował Ed Brisson.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


5.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: X-terminacja
Scenariusz: Ed Brisson
Rysunki: Pepe Larraz
Seria: X-Terminacja, X-Men, All-New X-Men, Marvel Fresh
Wydawca: Egmont, Egmont Polska
Data wydania: 25 sierpnia 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 144
Format: 167x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328152038
Cena: 39,99 złCzytaj również

Avengers. Nie poddamy się
Gdzie jest Ziemia?
- recenzja
Ultimate X-Men #4
Nowy scenarzysta, nowe przygody
- recenzja
Avengers #03: Wojna wampirów
Czy naprawdę trzeba niszczyć obraz Draculi?
- recenzja
Ultimate X-Men #3
Kiedy lud mutantów przemówił
- recenzja
Green Lantern #3: Blackstars
Hal Jordan zmienił świat
- recenzja
Avengers #01: Ostatnia fala
A więc kto jest silniejszy?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.