» Wieści » Wystawa poświęcona Papciowi Chmielowi w Nowej Hucie

Wystawa poświęcona Papciowi Chmielowi w Nowej Hucie

19-05-2021 19:49 | Jan 'johnny' Lorek

Wystawa poświęcona Papciowi Chmielowi w Nowej Hucie

W Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę prac poświęconych Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, twórcy postaci Tytusa de Zoo. Wystawa pod nazwą Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz będzie udostępniona dla zwiedzających od 17 maja do końca czerwca 2021 roku w Galerii „MAŁA” Młodzieżowego Domu Kultury na Osiedlu Kalinowym 18 w Krakowie (Bieńczyce, Nowa Huta). Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 18.

Wystawa została przygotowana przez Małopolskie Stowarzyszenie Komiksowe i została zaprezentowana na początku roku na Skwerze im. Papcia Chmiela w Krakowie. Następnie można było ją zobaczyć w filiach 21 i 56 Biblioteki Kraków.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Henryk Jerzy Chmielewski Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W dzieciństwie był harcerzem, lubił komiksy i uczęszczał do teatru. Wypada wspomnieć, że w wieku późniejszym był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po Wojnie rozpoczął pracę w Świecie Przygód, który z czasem zmienił nazwę na Świat Młodych, gdzie publikował komiksy z cyklu o Tytusie, Romku i A'Tomku. Bohaterowie rysowanych przez Papcia komiksów pojawiali się także w osobnych publikacjach zwanych „księgami”, których uzbierało się aż 31, albumach przybliżających ważne wydarzenia historyczne, ale także filmie animowanym czy grze komputerowej. Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel – zmarł w wieku 97 lat, w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 roku. Po około dwóch tygodniach miał miejsce pogrzeb, któremu nadano charakter uroczystości państwowej, a autor został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Prace prezentowane na wystawie powstały w hołdzie dla Henryka Jerzego Chmielewskiego zaraz po jego śmierci. Autorzy, których prace możemy zobaczyć to: Łukasz Godlewski, Tomasz Grządziela „Spell”, Aleksandra Herzyk, Joanna Karpowicz, Karolina Plewińska „Szarosen”, Łukasz Ryłko, Szymon Szelc, Rafał Szłapa i Ewa Zaremba.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: MDK im. Korczaka
Tagi: Tytus | Papcio Chmiel | Kraków


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.