» Wieści » Wystawa Przemysława Truścińskiego

Wystawa Przemysława Truścińskiego

28-08-2013 14:49 | Młot

Wystawa Przemysława Truścińskiego

Już w piątek, 30 sierpnia , w Galerii Awangarda BWA  we Wrocławiu o godzinie 18:00 odbędzie wernisaż wystawy prac Przemysława Truścińskiego, zatytułowanej TRUST.

Informacja prasowa:

TRUST to indywidualna wystawa Przemysława Truścińskiego. W jej ramach zaprezentowany zostanie wybór z całego artystycznego dorobku twórcy, jego najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Prace eksponowane będą w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku zdarza się niezwykle rzadko). 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Truściński eksplodował w polskim środowisku twórców oraz czytelników komiksów na początku lat 90. Jego działalność artystyczna była swego rodzaju przełomem w podejściu do tego medium. Jak pisze Jerzy Szyłak w albumie towarzyszącym wystawie TRUST: „Nowoczesność (...) Truścińskiego polegała na tym, że traktował on plansze komiksu jak grafiki: nie ukrywał się za światem przedstawionym, ale eksponował własny styl, technikę i wyobraźnię. Gdy tradycyjnie przyjęło się, iż styl rysunków należy dopasować do opowieści, którą się snuje, Truściński manifestacyjnie dopasowywał opowieść do stylu, czy nawet nie do stylu, ale do tego czegoś, co mu „się” narysowało”. 
Truściński w swoim podejściu do komiksu oprócz technik tradycyjnych (rysunek piórkiem, kolor nakładany farbami wodnymi) stosował kolaż, tworzył komiksy z elementów gotowych (tkaniny, metal, gwoździe), wykonywał fotokomiksy, w których niejednokrotnie sam występował, tworzył komiksy w formie projekcji wideo... 

Na początku kariery, a więc na przełomie lat 80. i 90., Truściński zafascynowany był szeroko pojętą fantastyką. Jego fabuły zdominowane były przez groteskę, satyrę i czarny humor. Nie stronił przy tym od obrazów przemocy i makabry. Na przełomie tysiącleci nastąpił w twórczości Truścińskiego zwrot od fantastyki w stronę mistyki. Artysta pochylił się nad przeszłością, zarówno swoją, jak i nad wydarzeniami z historii Polski. Z ogromnej ilości zleceń, które Trust współcześnie realizuje, wyłania się obraz rysownika uniwersalnego, publikującego zarówno w Rzeczpospolitej, jak i Playboyu. Jako artysta Przemysław Truściński wciąż się rozwija, przy czym jego prace niezmiennie charakteryzują się warsztatową perfekcją oraz innowacyjnością. Przemysław Truściński jest artystą podnoszącym rękawicę, podejmującym wyzwania, jego twórczość jest przez to wieloraka i wielowątkowa. Miarą sukcesu Truścińskiego jest jego siła, powszechność i klarowność przekazu.

Przemysław Truściński (ur. 1970 r.) jest rysownikiem komiksów, ilustratorem, koncept artystą i malarzem. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest laureatem Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi (1993 r.) za Piekło. Truściński ma na swoim koncie kilkadziesiąt komiksów krótkometrażowych (współpracował m.in. ze scenarzystami: Tomaszem Kołodziejczakiem, Maciejem Parowskim i Dennisem Wojdą), trzy albumy (Najczwartsza RP - Antylista Prezerwatora do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego, 2007 r.; Komiks W-wa do scenariuszy Tomasza Kwaśniewskiego i Aleksa Kłosia, 2009 r.; Tymczasem do scenariusza Grzegorza Janusza, 2011 r.), trzy antologie swoich prac, setki ilustracji wykonanych do tekstów prozatorskich oraz do artykułów prasowych (współpraca z Dużym Formatem, Polityką, Faktem...), ogromną liczbę storyboardów (kilkanaście tysięcy rysunków) i projektów reklamowych (kampanie Roxy FM, Antyradia, Nescafe…), rysunki do scenografii dla telewizji (TVN, TVP) i teatru, a także projekty dla gier komputerowych (m.in. Wiedźmin).

Wystawa przygotowana we współpracy z BWA Jelenia Góra oraz BWA Zielona Góra.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na wernisażu odbędzie się premiera albumu stanowiącego monografię artysty. Wydawcą albumu towarzyszącego wystawie jest Timof i cisi wspólnicy. Współwydawcami są galerie BWA w Jeleniej Górze, BWA Wrocław, BWA w Zielonej Górze. 

 Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa
Tagi: Trust | Przemysław Truściński | Galeria Awangarda BWA | Timof i Cisi Wspólnicy


Czytaj również

Shangri-La
O końcu i początku
- recenzja
Szósty rewolwer: Bękarty rewolweru
Kapiszony zamiast kul
- recenzja
Szczurwysyny
O konflikcie w innym zakątku świata
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.