» Wieści » Wystawa K: KafKa w KomiKsie w Gdańsku

Wystawa K: KafKa w KomiKsie w Gdańsku

05-08-2015 14:44 | Mały Dan

Wystawa K: KafKa w KomiKsie w Gdańsku

W piątek 7 sierpnia o godzinie 18:00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul Szeroka 34/36) odbędzie się wernisaż wystawy prac francuskiej ilustratorki bandes dessinées Chantal Montellier (Proces), czeskiego artysty i rockmana Jaromira99 (Zamek) oraz legendarnego amerykańskiego pioniera komiksu Roberta Crumba (Kafka) połączony ze spotkaniem z Jaromirem99 i Davidem Zanem Mairowitz. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 27 września.

Informacja prasowa:

Gdańska Galeria Güntera Grassa
Wernisaż: 7.08.2015, godz. 18:00
Wystawa: 07.08-27.09.2015

Spotkanie z Jaromirem99 i Davidem Zanem Mairowitz

Jak to?!! Kafka w komiksie??! Przecież Kafka jest "mroczny", "ponur", "hermetyczny", "trudny w lekturze". Komiksy?

Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie – francuska ilustratorka bandes dessinées Chantal Montellier (Proces), czeski artysta i rockman Jaromir99 (Zamek) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb (Kafka) – spotykają się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie! 

Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Współpraca: Literaturhaus Stuttgart

Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch – zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów – gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz – w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów – obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia – geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.

Kafka – redukujący siebie do litery "K" – który w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie aż przebija dach, i który dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych do komiksu.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Wystawa K: KafKa w KomiKsie na Facebooku
Tagi: KafKa w KomiKsie | Kafka | Zamek | Robert Crumb | Jaromir99 | Chantal Montellier | David Zane Mairowitz | Małgorzata Żerwe | Gdańska Galeria Güntera Grassa | Franz Kafka | KafKa w KomiKsie


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.