» Recenzje » Wilq #20: Syfon i papierosy

Wilq #20: Syfon i papierosy


wersja do druku

Gra o wszystko

Redakcja: Kuba Jankowski, Mały Dan

Wilq #20: Syfon i papierosy
Twórczość braci Minkiewiczów znana jest zapewne znacznie większej liczbie ludzi, niż można by przypuszczać. Wszystko to za sprawą regularnych publikacji w CD-Action – jednym z największych magazynów poświęconych grom w Polsce, zaznaczeniu swojej obecności w Produkcie – najważniejszym polskim piśmie komiksowym ostatnich lat, żartom systematycznie ożywiającym rozmaite internetowe fora i blogi, a przede wszystkim wytrwałości autorów w tworzeniu najdłuższej polskiej serii komiksowej – Wilqa. Komiksy sygnowane ich nazwiskiem pod względem tematyki, kreski i humoru są mocno specyficzne. Jak prezentuje się dwudziesty album serii Wilq zatytułowany Syfon i papierosy?

Pierwszy komiks, Au revoir les requins, przedstawia historię zmagań tytułowego superbohatera z… rekinem grasującym w rzekach Opola. Chciałoby się rzec: jaki kraj, takie monstrum. Ale ogromny, krwiożerczy drapieżnik wcale nie jest takim łatwym przeciwnikiem, jak mogłoby się wydawać. W teorii można wykorzystać ideę zaczerpniętą z krakowskiej legendy o ubiciu smoka, ale że o siarkę trudno, trzeba by posiłkować się wasabi. Finalnie jednak rozwiązanie przyjdzie z zupełnie innej strony. A wszystko to podlane epickim romansem. To jednak nie najdziwniejsza (i nie najdłuższa) historia w tym tomie serii.

Jeśli ktoś nie zna jeszcze postaci Wilqa, to najkrócej scharakteryzować można go słowami: wybuchowy antyspołeczny egoista. Polubić go nietrudno – głównie ze względu na wyjątkowo dziwne wyważenie w nim cech negatywnych i pozytywnych, co doskonale pokazuje zamieszczona w recenzowanym komiksie króciutka historia o ataku ufoludków na Opole i ustawionej bitwie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie tylko on w dwudziestym komiksie Minkiewiczów uszczknie dla siebie kawałek z tortu sławy.

Daniem głównym jest Gondor. Pierwszy trop, w którym to występuje - jak nietrudno się domyślić - właśnie Gondor, obecnie komisarz. Akcja komiksu rozgrywa się jednak około trzydziestu lat wcześniej, gdy ten był jeszcze ambitnym absolwentem szkoły milicyjnej. Jego zadaniem, wykonywanym wespół z nową służbową partnerką, było powstrzymanie tajemniczego arcyzłoczyńcy dążącego do zagłady całego miasta. Co zaś łączy te wydarzenia z późniejszą przygodą Wilqa, który musi przetransportować urzędnika do urzędu miejskiego, co zleca mu zresztą sam Gondor? Jak się okazuje: całkiem sporo. Z jednej więc strony walka z czasem, poświęcenie, strzelaniny i ofiary, z drugiej zaś efektywna, dynamiczna rozwałka – jest na co popatrzeć. Zresztą, w Syfonie i papierosach znajdzie się nawet miejsce dla minkiewiczowskiej odmiany Avengers, w którym to Wilq, Alc-man, Entombet, Człowiek Zwątpienie, Kobieta Rozczarowanie i Człowiek Wulgaryzm z Wielunia walczyć będą z flotą obcych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

"Superbohaterowie po polsku" – chciałoby się rzec, patrząc na poczynania bohaterów dwudziestego tomu przygód Wilqa. I faktycznie, tradycyjnie już ich przygody nacechowane są pewnego rodzaju sielskim humorem towarzyszącym egzystencji w naszym kraju – pozorowane inwazje obcych (dla pieniędzy), opieszałość i na wskroś przestarzałe metody pracy milicji (zresztą można by złośliwie skomentować, że akurat ten element dotyczy obu części tej konkretnej historii) i kilka innych elementów tak bardzo charakterystycznych dla naszej rzeczywistości. Zresztą już sam język to piękne kompozycje rodem z gimnazjów, wśród młodszej rzeszy czytelników - oczywiście komiks jest tylko dla dorosłych, ale kto by się tym przejmował - budzące nostalgiczne wspomnienia. Dodajcie do tego toporną niczym syberyjski drwal kreskę i ubogą paletę barw (zamykającą się na czarnym i białym), a otrzymacie esencję tego, czym jest Wilq. I - mimo dwudziestu tomów na karku - niczym innym stać się nie chce.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Syfon i papierosy
Scenariusz: Bartosz Minkiewicz, Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz Minkewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 16 maja 2014
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Cena: 15,75Czytaj również

Wilq Superbohater #08: Jednogłowy pirat
Wilq jest jeden, a bramki są dwie
- recenzja
Straine #1: Dystrykt Galicja
Straine nie dla słabych
- recenzja
Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości
Wystawa (komiksowa) jakich (zbyt) mało
- recenzja
Wilk, pies i owce
Wilk wychodzi ze skóry, pies szczeka, a owce idą dalej
- recenzja
23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Dziewiętnaście kadrów z MFKiG
- recenzja
Wywiad z Bartoszem Minkiewiczem
Szeroko pojęta nienawiść do ludzi

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.