» Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014

Dodał: Młot

Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014
Scenariusz: Witold Tkaczyk
Rysunki: Jacek Przybylski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 19 grudnia 2014
Autor okładki: Wojciech Nawrot
Liczba stron: 48
Format: a4
ISBN: 978-83-62449-10-1
Cena: 24,90 zł

Komiks opowiada historię krwawej bitwy I Brygady Legionów z wojskami rosyjskimi pod Łowczówkiem, trwającej od 22 do 25 grudnia 1914 r., a więc także w wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Brygadą, podczas nieobecności Józefa Piłsudskiego, który przebywał na rozmowach politycznych we Wiedniu, dowodził szef sztabu ppłk. Kazimierz Sosnkowski.

Oddziały legionowe wykonały powierzone im przez dowództwo armii austro-węgierskiej, w ramach której działały, zadanie zdobycia i utrzymania pozycji na wzgórzach 342 i 360 w okolicach Łowczowa i Łowczówka nad rzeką Białą. Pułki legionowe odparły 16 ataków nieprzyjaciela, wzięły do niewoli kilkuset żołnierzy armii carskiej, po czym, na skutek wycofania się sąsiednich jednostek CK armii pod naporem Rosjan, zagrożone okrążeniem, wycofały się we wzorowym porządku.

W bitwie odznaczyło się bohaterstwem i skutecznym dowodzeniem wielu polskich oficerów, odwagą i poświęceniem wielu żołnierzy. Rannych zostało ponad 300, a poległo ponad 100 legionistów, którzy spoczywają na okolicznych cmentarzach, najwięcej na cmentarzu nr 171 w Łowczówku.

Głównymi bohaterami komiksu są młodzi kilkunastoletni chłopcy, Gustaw i Karol (postacie wzorowane na autentycznych uczestnikach bitwy), a obok nich przedstawione są postacie historyczne: ppłk. Sosnkowski, mjr. Śmigły-Rydz, kpt. 'Kuba' Bojarski, sierż. Świderski, kapral Lisiecki. Komiks jest fabularyzowaną wizją bitwy, opierającą się na przekazach świadków i opracowaniach historycznych.

Scenariusz napisał Witold Tkaczyk, plansze wykonał Jacek Przybylski, okładkę oraz ilustracje z umundurowaniem i uzbrojeniem - Wojciech Nawrot. Teksty historyczne napisali: Tomasz Nowak i Paweł J. Bezak.

Projekt dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego i Powiatu Tarnowskiego. Komiks powstał z okazji 100. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem.

Premiera komiksu planowana jest na dzień 19 grudnia podczas obchodów 100. lecia bitwy pod Łowczówkiem.

Jacek Przybylski - absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, malarz, rysownik, autor plansz do wielu komiksów historycznych, m.in. Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, Faustyna, Piotr Wysocki. Bohater w cieniu historii, Nadzieja, męstwo i śmierć - Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza, Obrazy z dziejów Lipska. Należy do Studia Komiks Polski. Mieszka w Bydgoszczy.

Witold Tkaczyk - architekt, projektant, rysownik, dziennikarz, scenarzysta, wydawca, założyciel wydawnictwa komiksowego Zin Zin Press, specjalizującego się w realizacjach komiksów historycznych, wieloletni redaktor prowadzący i wydawca Magazynu Komiksów AQQ opisującego polską scenę komiksową przełomu wieków, juror konkursu komiksowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, współautor scenariuszy do takich komiksów jak: 1956: Poznański Czerwiec, Powstanie Wielkopolskie, 1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi, Wolna Polska 650 metrów pod ziemią, wydawca m.in. Solidarność - 25 lat, Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności, Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, Westerplatte. Załoga śmierci (wyd. II), ,11/11=Niepodległość. Antologia, Tajemnice DAG Fabrik Bromberg (cz. 1 i 2), 1981: Kopalnia Wujek i in. Mieszka w Poznaniu.

Partnerzy projektu:
Gmina Pleśna, Gmina Tuchów, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Źródło: Strona Zin Zin Press

Galeria

Tagi: Wojciech Nawrot | Jacek Przybylski | Witold Tkaczyk | 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014 | Wigilia w okopach | Wigilia w okopach. 100 rocznica bitwy pod Łowczówkiem 1914–2014


Czytaj również

Józef Makowski - Mój dziennik
Portret artysty nieznanego
- recenzja
11/11=Niepodległość
Bez błysku w oku
- recenzja
Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #2: Na tropie Wunderwaffe
Bydgoski ruch oporu w natarciu
- recenzja
Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg #1: Szpieg w Bydgoszczy
Brytyjski agent w Puszczy Bydgoskiej
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.