» Wampiurs Wars (wyd. zbiorcze 1)

Wampiurs Wars (wyd. zbiorcze 1)

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Wampiurs Wars (wyd. zbiorcze 1)
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Wampiurs Wars
Scenariusz: Jan Plata-Przechlewski
Rysunki: Jan Plata-Przechlewski
Seria: Wampiurs Wars
Wydawca: Gdański Klub Fantastyki
Data wydania: 1990
Kraj wydania: Polska
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Nakład: 600 egz.
Cena: 4500,00 zł

Cykl Wampiurs Wars, wydany przez Klub Lokalny KF „Galactica” w 5 tomikach, jest najlepszym przykładem wpływu cenzury PRL na twórczość komiksową.

Zupełnie przypadkiem pierwsza historyjka cyklu Na tropie... wampiurów!!! (taki jest oryginalny tytuł) została rozrysowana przez PiPiDżeja na 15 planszach. Doskonale pasowało to do nakazowych 16 stron. Dodało się okładkę z rysunkiem Andrzeja Pieniążka i można było drukować. Inna sprawa, że to pierwsze wydanie nie było rewelacyjnej jakości. Wręcz przeciwnie! PiPiDżej rysował sobie komiks podczas wykładów na uczelni, korzystając z niebieskiego długopisu. Ówczesna technika drukarska nie umożliwiała „podrasowania” rysunków i komiks wypadł bardzo niewyraźnie.

Ponieważ cenzura przymykała oko na objętość „16 stron + okładka”, więc mieliśmy do dyspozycji pełnych 20 stron. Pierwsza strona każdego tomiku miała być okładką właściwą – stąd wywodzą się słynne „śródokładki”.

Przygotowując pierwszy tomik do druku, PiPiDżej pociągnął na czarno każdą kreskę pierwszej historyjki, narysował okładkę (scena demolowania wioski i mieszkańców przez wampiury) oraz wymyślił dwie historyjki po 2 plansze każda. Czyli razem 20 stron!

Przy kolejnych tomikach PiPiDżej przygotowywał okładki (nawiązujące do treści) i rysował historyjki – pilnując, aby nie przekroczyły 19 stron. Jeśli wychodziło mniej – dokładaliśmy teksty (Powampiurze, CV PiPiDżeja) lub reklamę następnego tomiku.

I na koniec taka anegdotka: około 50 kompletów Wampiurs Wars powędrowało do USA (gratisy i na sprzedaż). Amerykanie sądzili, że jest to fanzin komiksowy i przez wiele lat przysyłali listy z pytaniem o dalsze numery fanzinu. Ostatni taki list przyszedł do GKF w roku 2002. Udało nam się rozszyfrować pieczątkę na kopercie. List wysłano z więzienia o zaostrzonym rygorze! 

Źródło: Opis wydawcy

Tagi: Gdański Klub Fantastyki | Wampiurs Wars | Jan Plata-Przechlewski

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.