» Recenzje » W poszukiwaniu ptaka czasu #6: Kryll

W poszukiwaniu ptaka czasu #6: Kryll


wersja do druku

Małymi kroczkami do przodu

Redakcja: Tomasz 'Asthariel' Lisek, Daga 'Tiszka' Brzozowska

W poszukiwaniu ptaka czasu #6: Kryll
"Dwie dekady" – w pewnym sensie to najlepszy zwrot definiujący drugi cyklu W poszukiwaniu ptaka czasu. Tyle czasu bowiem dzieli pierwszy i szósty tom przygód Bragona. Czy warto było tyle czekać?

Bragon odzyskał pamięć, jednakże cena odzyskania tożsamości okazała się ogromna. Wraz z powrotem do pełnej sprawności wzrosła nienawiść Bragona do stojącego za wszystkimi nieszczęściami Zakonu Znaku. Aby pomścić swe krzywdy, rycerz wkroczył na ścieżkę osobistej zemsty, nieświadom jednak, że w tym samym czasu fanatyczna organizacja uknuła intrygę przeciwko niemu. Odtąd każdy krok wykonany przez Bragona pcha go wprost ku zastawionej na niego pułapce.

Długa jest wędrówka Bragona, długa też jest ta czytelników. Otwierający tom Przyjaciel Javin ukazał się w roku 1998, zaś recenzowany album Kryll ukazał się w sprzedaży w roku 2020. To szmat czasu, tak dla autorów jak i miłośników serii. Cierpliwość została jednak wynagrodzona zupełnie niezłą, aczkowlwiek przewidywalną historią, bowiem łatwo domyślić się, że intryga spali na panewce. To chyba zresztą największa słabość drugiej serii, na okładce oznakowanej jako pierwsza. Jako że jest to prequel, to jedyną niewiadomą są losy postaci drugoplanowych, zaś ani o Bragona, ani o Marę nie należy się martwić zanadto. 

Mając świadomość jedynie pozorowanego zagrożenia głównego bohatera, pozostaje cieszyć się rozwojem intrygi, i tym w jaki sposób fanatycy próbują dopiąć swego oraz obserwować ich klęskę, wzmacniającą zresztą Bragona i jego towarzyszy. Pomimo braku elementu zaskoczenia opowieść czyta się bardzo przyjemnie, uczciwie zresztą kibicując bohaterom. Loisel i Le Tendre to zbyt dobry duet by pozwolić sobie na nieprzemyślaną fabułę czy zbyt naiwne chwyty.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jednocześnie następuje stopniowa, lecz zauważalna ewolucja Bragona, która nabiera zdecydowania w swoich działaniach i nie wzdryga się już przed przelaniem krwi wyznawców zakonu. To już nie jest młody łowca przygód, który dopiero zderzy się ze światem zewnętrznym; to silny, niekiedy brutalny wojownik o ukształtowanych poglądach na pewne sprawy.

Od strony ilustratorskiej za Kryll odpowiada, podobnie jak w przypadku Złodzieja woli, David Etien. Do efektu jego prac mam dość mieszany stosunek: z jednej strony całkiem udanie podąża za stylistyką wytyczoną przez Loisela, z drugiej strony różnice są zauważalne i nie uwodzą wzroku tak bardzo jak grafiki poprzedników.


Dwadzieścia dwa lata dzieli Przyjaciela Javina od Kryll. Optymistycznie miałem nadzieję, że szósty tom okaże się ostatnim i autorzy w widowiskowy sposób zwieńczą tą przesympatyczną, acz rozciągniętą w czasie historię. Od razu jednak zdradzę, że nie, to jeszcze nie koniec; a co więcej niewiele wskazuje, żeby opowieść prędko zmierzała ku finałowi. Czy to dobrze?

W moim odczuciu nie jest to optymistyczny prognostyk. Opowieść nie dość, że rozciągnięta została w czasie, to zaczynam mieć obawy, że autorzy nie zdążą jej skończyć zanim przejdą na zasłużoną emeryturę. Oczywiście współcześnie istnieje podejście kontynuacji serii przez innych scenarzystów, lecz chociażby przykład Thorgala pokazuje, że często jest to po prostu nienajlepsza idea. Dlatego też ucieszyłbym się z zakończenia, jakiekolwiek by ono nie było.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: W poszukiwaniu ptaka czasu #6: Kryll
Scenariusz: Serge Le Tendre, Regis Loisel
Rysunki: David Etien
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 5 maja 2021
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Liczba stron: 64
Format: 21.6x28.5cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328159136
Cena: 34,99 złCzytaj również

W poszukiwaniu Ptaka Czasu #5: Złodziej woli
Działając wbrew sobie
- recenzja
W poszukiwaniu Ptaka Czasu #7: Ziarno szaleństwa
Na drodze do wielkiego finału
- recenzja
W Poszukiwaniu Ptaka Czasu #4: Rycerz Bragon
Zaliczony test na rycerza
- recenzja
W Poszukiwaniu Ptaka Czasu #3: Droga Łowcy
Intensywnie lecz nieco nijako
- recenzja
W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Księga bogów
Zagubiony bohater
- recenzja
W poszukiwaniu Ptaka Czasu: Przyjaciel Javin
Przygoda dla każego
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.